Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 2. 12. 2022.

Svátek má Blanka.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.2 C
Olomouc
0.2 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
-1.2 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Pátek, 2. prosince 2022.

Svátek má Blanka.  Dobré ráno.

Nový Žurnál UP: O nevšedně všedním životě s univerzitou

Jsou věci, které nám připadají samozřejmé až všední. Ale když se na ně podíváme z jiného úhlu pohledu, nahlédneme pod jejich povrch, zjistíme, jak poutavé a přínosné pro naše bytí jsou. A právě o tom, jak všední věci a děje dokážou lidé z univerzity proměnit v nevšední, je říjnové číslo univerzitního magazínu Žurnál UP.

„Monotónní výklad u tabule už nestačí, žáky je třeba aktivizovat. Učitelé už nejsou primárně zdrojem informací, ale spíše otevírají brány svého oboru,“ tak vysvětluje v úvodním tématu proděkanka PdF Petra Šobáňová proměnu zažité role učitele. Škola je jiná, než bývala v našem dětství, a proměnit se musí i ti, kdo chtějí učit. Proč a jak jim to jde? O tom všem v úvodním textu magazínu.

Pokud občas přemýšlíte nad tím, co všechno se dá zkoumat a k čemu to je, nenechte si ujít rozhovor s psychologem Martinem Dolejšem. Zpozorněte zvlášť, pokud máte děti, protože odborníci z FF dělají hodně zajímavé a praktické výzkumy, třeba o tom, jak ovlivňuje naše potomky surfování na síti. „Online komunikace vás neučí rychle reagovat ani domýšlet, jak se zachová váš protějšek, když něco uděláte. Proto doporučujeme, aby se s množstvím času, který děti tráví v online prostoru, nakládalo velmi obezřetně. Podle toho, jak se zvyšuje věk, by se měl zvyšovat i podíl času prožitý v kyberprostoru,“ vysvětluje Martin Dolejš.

Říjnové číslo univerzitního magazínu představuje celou řadu osobností, akademiků, vědců a studentů. Dočtete se tak například, proč vyměnila Paříž za Olomouc vědkyně Véronique Bergougnoux-Fojtik, proč se ve spojení s Lucií Tungul z právnické fakulty okamžitě vynoří i Turecko, že máme na univerzitě dvojčata Langerovy, bratry, kteří se oba věnují vědě a dělají to tak dobře, až jejich talent ocenilo město Ostrava. A také první a druhé a třetí dojmy studentek z Ukrajiny, které u nás našly zázemí. Nebo velmi zajímavou zkušenost budoucí zubařky Martiny Gajduškové, která si vyzkoušela výkon své budoucí profese na venkově v africké Rwandě.

Při čtení budete ale mít čas se i nadechnout, zastavit, přemýšlet. To, když uvidíte opravdu nevšední kouzlo liturgických textilií. Pokud vás zajímá, co vyšívala Marie Terezie a co Magdalena Dobromila Rettigová, nechte se zavést do světa křehké krásy, v němž se dobře vyzná Jitka Jonová z CMTF.

Na 40 stránkách je toho ze života naší univerzity mnohem víc. Přinášíme příběhy, zkušenosti, důležité životní okamžiky. Asi nejlépe celé číslo a vše, co v něm chceme ukázat, shrnul do pár vět muž, který každý den zachraňuje lidské životy. „Naše práce je těžká, odpovědná a někdy vyčerpávající. Ale zároveň krásná a povznášející. Myslím si, že v žádném jiném oboru mimo zdravotnictví nezažijete tolik nestandardních a rozličných situací. Nikdy nevíte, co vás ten den či noc čeká, a nebojte, vždy vás něco překvapí, takže ‚furt ve střehu‘,“ říká Vladimír Jarušek z FZV.

Takže buďte ve střehu, v úterý vyjde papírový Žurnál UP a bude ve stojanech na fakultách, v UPointu, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání atd. Anebo prostě prolistujte elektronickou verzi, kterou od úterý najdete zde. Hezké (ne)všední čtení přeje redakce.

[odkaz na zdroj]

Krajští a městští radní společně jednali o důležitých projektech

Na stole byla témata školství, dopravy, sportu, kultury, sociální oblasti, financí a velkých investic.

Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím

Áčko sice poslední soutěžní zápas na podzim odehrálo v sobotu v Liberci, do konce kalendářního roku ještě ale svěřenci trenéra Jílka několik přípravných...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:41

V Týně nad Bečvou budují kanalizaci a čističku. Stavba přinesla dopravní omezení

Už několik měsíců musí řidiči při průjezdu Týnem nad Bečvou počítat s dopravními omezeními. V obci...
00:00:49

Hasiče, záchranáře i policisty prověřilo cvičení. U Jívové si zkoušeli zásah u nehody...

Poblíž drážního tunelu u obce Jívová na Olomoucku se srazily dva vlaky. Na místě byly desítky...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz...
Generated by Feedzy