Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 29. 1. 2023.

Svátek má Zdislava.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.2 C
Olomouc
-2.5 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-1.9 C
Šumperk
-2.4 C
Jeseník
Neděle, 29. ledna 2023.

Svátek má Zdislava.  Dobré odpoledne.

Nový biostimulant zvyšuje výnosy zemědělských plodin a snižuje zátěž životního prostředí

Vysoce účinný stimulátor růstu rostlin vyvinuli vědci z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Biostimulant dokáže zvýšit výnosy zemědělských plodin a jejich schopnost přijímat z půdy živiny dodané pomocí hnojiv, což sníží zátěž životního prostředí. V licenci s britským partnerem se nový přípravek obsahující patentovanou českou látku nazvanou MTU už prodává zemědělcům ve Velké Británii. Příští rok si jej budou moci koupit farmáři i v dalších evropských zemích včetně České republiky.

Stimulátor růstu rostlin MTU, což je zkratka jeho chemického názvu, výrazně zvyšuje odolnost i výnosy zemědělských plodin a zároveň má příznivý dopad na životní prostředí. Rostliny ošetřené MTU mají totiž zvýšenou schopnost využít dusíkatá hnojiva, což je další z důvodů, proč rychleji rostou a více plodí. Do svých orgánů rostliny dokážou vstřebat více živin z aplikovaných hnojiv a omezují tak jejich vyplavování z pole do okolního ekosystému.

„Podle našich výzkumů zvyšuje nová látka příjem dusíkatých živin až o čtvrtinu, což znamená, že jich bude zřejmě možné aplikovat na pole méně. Například v polním pokusu v Maďarsku s kukuřicí bylo použito o 15 procent dusíku méně, a to bez ztráty výnosu. To je důležité jak pro naplňování cílů Green Deal, tak vzhledem k současnému raketovému růstu cen hnojiv. Prozatím se jedná o jednoroční polní pokusy, které bude nezbytné dále potvrdit,“ uvádí Jaroslav Nisler z vědeckého týmu, jenž sloučeninu před deseti lety vytvořil.

Přípravek MTU zabraňuje rozpadu chlorofylu, takže zvyšuje jeho obsah v listech. „Ošetřené plodiny pak mohou lépe vstřebávat oxid uhličitý v průběhu fotosyntézy, a vytvořit tak více energeticky bohatých látek (cukrů), které se využívají k rychlejšímu růstu kořene i stonků. Rostliny jsou pak schopné lépe čerpat vodu a živiny v ní rozpuštěné,“ říká Miroslav Strnad z Laboratoře růstových regulátorů.

Díky těmto vlastnostem přípravek MTU u rostlin zmírňuje dopady sucha, horka i dalších nepříznivých podmínek. „A to je zvlášť užitečné v současnosti, kdy se pěstitelé kvůli globální změně klimatu častěji potýkají s následky extrémních projevů počasí,“ dodává Jaroslav Nisler. Přípravek ale stimuluje rostliny i v běžných polních podmínkách a významně zvyšuje jejich výnos. „Například v polních experimentech s pšenicí v ČR v letech 2015–2017 MTU zvýšil průměrný výnos zrna o 7 procent,“ podotýká Jaroslav Nisler. Přípravku je přitom potřeba použít jen velmi malé množství. Na jeden hektar stačí půl gramu MTU ve 200litrovém postřiku roztoku s vodou.

Výhradním vlastníkem patentů na nový biostimulant je Ústav experimentální botaniky AV ČR, který letos v únoru podepsal licenční smlouvu s britskou společností Intracrop. Přípravek se nyní vyrábí v Německu, prodává ve Velké Británii a od roku 2023 bude na trhu i v České republice, Polsku a Maďarsku. V plánu je rozšíření budoucího prodeje do všech zemí EU, Ukrajiny, Turecka, Kanady a USA.

Britský držitel licence Intracrop nyní látku MTU prodává v přípravku Status, v němž firma pro zesílení účinku zkombinovala MTU s přírodním biostimulantem, kyselinou pidolovou. „Status doporučujeme aplikovat na jaře, z naší zkušenosti zvyšuje výnos pšenice, kukuřice, řepky olejky a slunečnice o 5 až 15 %. Zpětná vazba od pěstitelů ve Spojeném království, kteří jej využili právě v letošním suchém jaru, byla výjimečně pozitivní,“ říká Mark Palmer, ředitel firmy Intracrop. „Jsme opravdu nadšení, vnímáme tento biostimulant s takto účinnou jedinou látkou jako svatý grál budoucnosti,“ dodává Palmer.

Za potenciální ekologický přínos v oblasti redukce používání hnojiv získal nový biostimulátor MTU v únoru 2022 ocenění v americké soutěži Next Gen Fertilizer Innovations Challenge, která se zaměřuje na inovace v oboru hnojení. Hlavními pořadateli soutěže jsou dvě vládní instituce USA: agentura pro ochranu životního prostředí EPA a Ministerstvo zemědělství (USDA).

[odkaz na zdroj]

Jílek po Spartě bere zdravý bod. Chválil skvělého Růska

Lepší efektivita a kvalita ve finální fázi chyběla podle trenéra Václava Jílka jeho týmu k ještě lepšímu výsledku v zápase se Spartou. S konečnou...

Důležitý je tým. Černá práce mi nevadí, řekl střelec Navrátil

Jan Navrátil pomalu ale jistě stoupá klubovými statistikami. V utkání proti Spartě vstřelil svoji 30. ligovou branku za Sigmu. „Gólu si cením....

Neuteklo vám?

00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:40

Nejstarší budovu olomoucké fakultní nemocnice čeká demolice

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se konalo symbolické rozloučení s nejstarší budovou areálu, přezdívanou podle někdejšího mocnáře...
00:00:41

Vytuňte si školu! Soutěž startuje

Žáci olomouckých základních škol si budou moci vytunit svou školu. Třetí ročník soutěže pořádané městem a...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy