Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.8 C
Olomouc
2.1 C
Prostějov
2.4 C
Přerov
0.3 C
Šumperk
0.4 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobrý večer.

Novoroční přání předsedy Akademického senátu UP

Vážené studentky a studenti, kolegyně a kolegové,

máme za sebou další velmi dynamický a popravdě i náročný rok.

Na třech fakultách (filozofické, pedagogické, teologické) nastoupili do funkcí tři noví děkani, na dvou fakultách (přírodovědecké a fakultě tělesné kultury) děkani staronoví. Žádná doba hájení jim však nebyla dopřána. Stejně jako všechny ostatní součásti univerzity museli i oni již od počátku roku čelit řadě výzev od doznívající covidové pandemie přes ekonomickou nejistotu až po běžnou provozní agendu.

Zcela zásadně pak do života univerzity, celé naší země, ale především ukrajinského lidu zasáhla ruská válečná agrese, která život Evropy (a tedy i náš) ovlivňuje dodnes, a ještě nejspíš dlouho ovlivňovat bude. Do toho se bohužel ještě více vyhrotily naše vnitrouniverzitní spory a problémy, které otevřely další rány. Aby se je podařilo zacelit, bude to od nás vyžadovat mnoho úsilí a vyčerpávajícího nasazení.

Na druhou stranu se ovšem opět ukázalo, že i když takové zásadní krize přicházejí, jsme jako univerzita schopni spojit síly jako jeden celek a velmi efektivně přispět k jejich pozitivnímu řešení. Je opravdu obdivuhodné, jak rychle a užitečně se dokázala Univerzita Palackého i její jednotliví studenti a zaměstnanci zapojit do podpory válečných uprchlíků i Ukrajiny jako takové. Stejné to bylo před pár lety i při covidové pandemii. Je tedy zjevné, že táhnout za jeden provaz umíme, jen je škoda, že k tomu potřebujeme nějakého vnějšího nepřítele. Ale protože všechno zlé bývá i pro něco dobré, přiměla nás tato úskalí identifikovat a pojmenovat četné dílčí problémy, které nás dlouhodobě zatěžují, a současně hledat jejich řešení.

Do roku 2023 vstupujeme s ne zcela optimálně rozdanými kartami. Budeme se potýkat s následky výše uvedených krizí, jak globálního měřítka, tak našeho vnitřního prostředí. Vstupujeme do něho ovšem také posíleni a s konkrétními představami, jak se s jednotlivými překážkami vypořádat. Vstupujeme také do roku, v němž bude Univerzita Palackého slavit 450 let vysokého učení v Olomouci. A jak si nepochybně uvědomujeme, v těchto více než čtyřech staletích procházela česká společnost i naše krásná univerzita mnoha jinými krizemi a výzvami, které byly nezměrně hlubší a drtivější než ty naše současné. Vždy jsme to zvládli.

Přeji proto Univerzitě Palackého, Vám i Vašim blízkým, abychom v roce 2023 dokázali využít společných schopností i dobré vůle, a přispět tak k překonání těžkostí, které vyčkávají před námi – a jak dlouho nás budou provázet či brzdit, jak závažné budou jejich dopady, to mnohdy záleží především na nás samotných.

Jiří Langer

předseda Akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy