Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 26. 6. 2022.

Svátek má Adriana.

CzechEnglishPolishUkrainian
27.4 C
Olomouc
28.2 C
Prostějov
28 C
Přerov
28.9 C
Šumperk
29.2 C
Jeseník
Neděle, 26. června 2022.

Svátek má Adriana.  Dobré odpoledne.

Nově vzniklé Centrum pro soutěžní právo uspořádalo mezinárodní konferenci

Na olomoucké právnické fakultě vznikla nová mezioborová výzkumná skupina – Centrum pro soutěžní právo. Zabývá se soutěžním právem v širších souvislostech, včetně nekalé soutěže a práva duševního vlastnictví. První akcí centra byla mezinárodní konference Rozcestníky práva hospodářské soutěže a práva duševního vlastnictví.

Konference se uskutečnila v červnu v hybridní formě. Deset účastníků se setkalo přímo na olomoucké fakultě, dalších pět se připojilo online. Mezi účastníky převažovali odborníci ze střední Evropy – z Česka, Slovenska a Polska. Mezi významné hosty patřil také profesor Bronislav Hazuka z univerzity v japonském Hokkaido.

„První část konference byla věnována právu duševního vlastnictví a nekalé soutěže. Se svými příspěvky vystoupili již zmíněný profesor Hazuka, Michal Černý z domácí právnické fakulty a Jana Strémy z bratislavské Univerzity Komenského,“ vyjmenoval Michal Petr, vedoucí Centra pro soutěžní právo.

Druhá část konference se zaměřila na vlastní soutěžní právo, a to za významného zapojení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se kterým olomoucká právnická fakulta intenzivně spolupracuje. Diskuze byla rozdělena do tří sekcí. První byla věnována nejnovější judikatuře na české i unijní úrovni, druhá dopadům pandemie covidu-19 na soutěžní právo a politiku a třetí implementaci takzvané Směrnice ECN+. Úvodní přednášku přednesl Jiří Mňuk, v současnosti působící na londýnské UCL. „Následně představily zaměstnankyně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Tereza Fryčarová a Andrea Šimordová nejnovější českou judikaturu v soutěžních věcech. Jan Kupčík poté seznámil přítomné se zásadním rozsudkem Soudního dvora ve věci Servizio Elettrico Nazionale,“ doplnil Michal Petr.

Závěrečné dvě sekce se týkaly srovnání praxe v Česku, na Slovensku a v Polsku. Zkušenosti s dopady pandemie covidu-19 debatovali Michal Petr a Pavlína Minaříková a Turan Jafarli, jeho doktorandští studenti, Michaela Nosa ze slovenského soutěžního úřadu a Maciej Janik z univerzity v Łódźi. Transpozici Směrnice ECN rozebírali Romana Skácelová z českého soutěžního úřadu, Eva Zorková z olomoucké právnické fakulty, Magdalena Knapp z univerzity v Bialystoku a Mária Patakyová z bratislavské Univerzity Komenského.

Červnová konference navázala na online semináře pořádané na PF UP v této právní oblasti v posledních dvou letech. Centrum pro soutěžní právo do budoucna počítá s dalšími konferencemi zaměřenými na související aktuální otázky.

[odkaz na zdroj]

Soupeři pro Rakousko potvrzeni: Sigmu čeká gigant

Soupeři pro rakouské soustředění jsou potvrzeni. A fanoušci Hanáků se mají na co těšit. V rakouském Hartbergu se Sigma utká i s jedním...

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o...

Neuteklo vám?

00:06:26

Kraj zblízka 25/2022

Šternberská nemocnice se může pochlubit novým interním pavilonem, který nahradil původní internu z roku 1913. Olomoucký kraj do jeho výstavby investoval 205 milionů, zbytek pokryla státní dotace a přispělo...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...