Přeložit náš web

Út, 23. 7. 2024.

Svátek má Libor.

20.8 C
Olomouc
20.6 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
19.1 C
Šumperk
17.8 C
Jeseník
Úterý, 23. července 2024.

Svátek má Libor.  Dobré ráno.

Nově vzniklé Centrum pro soutěžní právo uspořádalo mezinárodní konferenci

Na olomoucké právnické fakultě vznikla nová mezioborová výzkumná skupina – Centrum pro soutěžní právo. Zabývá se soutěžním právem v širších souvislostech, včetně nekalé soutěže a práva duševního vlastnictví. První akcí centra byla mezinárodní konference Rozcestníky práva hospodářské soutěže a práva duševního vlastnictví.

Konference se uskutečnila v červnu v hybridní formě. Deset účastníků se setkalo přímo na olomoucké fakultě, dalších pět se připojilo online. Mezi účastníky převažovali odborníci ze střední Evropy – z Česka, Slovenska a Polska. Mezi významné hosty patřil také profesor Bronislav Hazuka z univerzity v japonském Hokkaido.

„První část konference byla věnována právu duševního vlastnictví a nekalé soutěže. Se svými příspěvky vystoupili již zmíněný profesor Hazuka, Michal Černý z domácí právnické fakulty a Jana Strémy z bratislavské Univerzity Komenského,“ vyjmenoval Michal Petr, vedoucí Centra pro soutěžní právo.

Druhá část konference se zaměřila na vlastní soutěžní právo, a to za významného zapojení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se kterým olomoucká právnická fakulta intenzivně spolupracuje. Diskuze byla rozdělena do tří sekcí. První byla věnována nejnovější judikatuře na české i unijní úrovni, druhá dopadům pandemie covidu-19 na soutěžní právo a politiku a třetí implementaci takzvané Směrnice ECN+. Úvodní přednášku přednesl Jiří Mňuk, v současnosti působící na londýnské UCL. „Následně představily zaměstnankyně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Tereza Fryčarová a Andrea Šimordová nejnovější českou judikaturu v soutěžních věcech. Jan Kupčík poté seznámil přítomné se zásadním rozsudkem Soudního dvora ve věci Servizio Elettrico Nazionale,“ doplnil Michal Petr.

Závěrečné dvě sekce se týkaly srovnání praxe v Česku, na Slovensku a v Polsku. Zkušenosti s dopady pandemie covidu-19 debatovali Michal Petr a Pavlína Minaříková a Turan Jafarli, jeho doktorandští studenti, Michaela Nosa ze slovenského soutěžního úřadu a Maciej Janik z univerzity v Łódźi. Transpozici Směrnice ECN rozebírali Romana Skácelová z českého soutěžního úřadu, Eva Zorková z olomoucké právnické fakulty, Magdalena Knapp z univerzity v Bialystoku a Mária Patakyová z bratislavské Univerzity Komenského.

Červnová konference navázala na online semináře pořádané na PF UP v této právní oblasti v posledních dvou letech. Centrum pro soutěžní právo do budoucna počítá s dalšími konferencemi zaměřenými na související aktuální otázky.

[odkaz na zdroj]

Ema Berková vicemistryní Evropy

Ema Berková z TJ Šumperk zaznamenala velký úspěch na Mistrovství Evropy v atletice do 18 let, které se konalo o uplynulém...

Jednotka z Černé Vody převzala velitelský vůz. Pomůže se zásahy na trailech

Velitelský vůz jsme v těchto dnech předali do užívání jednotce sboru dobrovolných hasičů  v Černé Vodě na Jesenicku. Klíče od Mitsubishi L200 převzal...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské ulici město připravuje nové dětské hřiště. Kde bude umístěno a proč byla vybrána...

Nové opičí přírůstky v olomoucké zoo

Tlupa makaků červenolících, kteří v olomoucké zoo obývají průchozí výběh s visutou lávkou dlouhou dvaačtyřicet metrů...

Pozor na letní úrazy! Horská služba už má letos za sebou přes 1200...

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi se bohužel pojí i letní úrazy. Horská služba...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...