Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.5 C
Olomouc
24.6 C
Prostějov
24 C
Přerov
24.4 C
Šumperk
23.9 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobrý večer.

Noc kostelů zve i na univerzitu a do fakultní nemocnice

K návštěvě více než 190 kostelů, kaplí a dalších modliteben láká v olomoucké arcidiecézi letošní Noc kostelů. Ta se koná v pátek 10. června. Přímo v Olomouci můžete zavítat na tři desítky míst, mezi nimi i do Kaple Božího Těla v Uměleckém centru UP nebo na nádvoří filozofické fakulty s vyznačeným půdorysem zaniklého kostela sv. Petra.

V kapli i na nádvoří na adrese Křížkovského 10 připravili členové studentského spolku Studium Artium komentované prohlídky. Prohlídky Kaple Božího Těla s alegorickou nástropní malbou Jana Kryštofa Handkeho se uskuteční v časech 18:00, 18:20, 18:40, 19:40, 20:00, 21:00, 21:20 a 21:40. „Součástí programu bude také animační program nejen pro děti tematicky zaměřený na baroko. Návštěvníci se rovněž mohou těšit na dva koncerty na téma barokní árie v podání Beáty Vymlátilové a Terezy Ventrubové. První koncert začíná v 19:00 a druhý ve 20:30,“ zvou do Uměleckého centra UP pořadatelé.

Půdorys nejstaršího olomouckého kostela na nádvoří děkanátu filozofické fakulty v Křížkovského ulici bude volně přístupný v době od 18 do 22 hodin. Pokud by však někomu nestačily panely s informacemi o zaniklé stavbě, může se zúčastnit komentovaných prohlídek, které proběhnou v časech 19:00, 19:20 a 19:40. V dobu prohlídek bude možné si také svůj kostel sv. Petra postavit.  

Na bohatý program láká během Noci kostelů také například kostel Panny Marie Sněžné, místo pravidelných studentských bohoslužeb, kde je připraven koncert chrámového sboru Salve nebo prohlídka barokního kůru a varhan. Zájemci mohou navštívit mimo jiné i běžně nepřístupnou kapli v Arcibiskupském paláci, kapli sv. Jeronýma na radnici nebo nemocniční kapli v centrálním monobloku Fakultní nemocnice Olomouc. K návštěvě zvou také svatostánky v blízkém okolí města, například ve Hněvotíně, Křelově, Slatinicích nebo Velké Bystřici.

„Přeji vám nejen radost z nového objevu krásy nebo kousku zajímavé historie, ale také setkání s oslovující přítomností Boha, tajemný dotek jeho lásky přijatý jako pozvání k dalšímu setkání třeba ve chvíli, kdy bude kostel prázdný a vy v něm vychutnáte hluboké ticho, které vás přivede do hlubin vlastního nitra a uklidní. Boží přítomnost tu nabízí inspiraci a vlévá novou sílu všem, kdo vpustí Boha do svého srdce, kdo mají odvahu ho pozvat a nechat milovat ty druhé skrze vlastní srdce. Přeji vám, abyste poznali i krásné plody takového rozhodnutí ve vaší rodině, ve vašem okolí,“ popřál návštěvníkům letošní Noci kostelů olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Přehled všech přístupných míst a připravených programů najdete na www.nockostelu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci (Android / iOS).

[odkaz na zdroj]

Soupeři pro Rakousko potvrzeni: Sigmu čeká gigant

Soupeři pro rakouské soustředění jsou potvrzeni. A fanoušci Hanáků se mají na co těšit. V rakouském Hartbergu se Sigma utká i s jedním...

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o...

Neuteklo vám?

00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na nový úsek cyklostezky z Holického lesa navazuje pouze polní cesta? Na tyto otázky...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...