Přeložit náš web

Pá, 19. 4. 2024.

Svátek má Rostislav.

-1 C
Olomouc
-2 C
Prostějov
-1.9 C
Přerov
0.9 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pátek, 19. dubna 2024.

Svátek má Rostislav.  Dobré ráno.

Nina Kadášová: Když se pro něco nadchnu, dokážu překonat sama sebe

Dokáže o vědecké práci se zaujetím hovořit, poskytuje zajímavé informace široké veřejnosti a pokouší se v jejích řadách vzbudit zájem o vědecké obory. To vše zvládá studentka Nina Kadášová, která se věnuje oborům Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě a Všeobecné lékařství na lékařské fakultě. Ve svém volném čase se pak snaží popularizovat vědu.

„Původně jsem zamýšlela jít na medicínu, ale protože jsem se bála, že mě nepřijmou, hledala jsem alternativní řešení. Zaujala mě Olomouc, kterou jsem se spolužáky navštívila při příležitosti Dne otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UP. A protože mě i na gymnáziu zajímala biologie, fyzika a všechny přírodovědné obory, zvolila jsem biofyziku,“ říká studentka z Martina. Po bakalářském studiu na přírodovědecké fakultě ze zvědavosti zkusila medicínu podruhé a uspěla.

K popularizaci vědy se Nina dostala náhodou. V roce 2019 před pandemií covidu-19 objevila spolek UP Crowd. „Navenek působím jako introvert, ale myslím si, že každý člověk je napůl introvert, napůl extrovert. Záleží na situaci. Když se pro něco na­dchnu, dokážu překonat sama sebe. UP Crowd je úžasný spolek popularizátorů vědy. Díky JaRonovi Tomáštíkovi jsem se dostala až k mezinárodní soutěži FameLab – Talking Science a také k práci pro podcast Vědátor a články pro ně,“ říká Nina.

V rámci tohoto spolku popularizuje vědu i na školách, různých soutěžích i při rozhovorech s lidmi. „Myslím, že v této době, kdy máme přístup k různým sociálním sítím a médiím, tak člověk neví, čemu má věřit. Snažíme se proto posouvat vědu jednoduchým způsobem, aby se zabránilo různým hoaxům či nepravdivým informacím,“ dodává studentka UP Nina Kadášová.

Nina Kadášová patřila mezi deset nejlepších účastníků loňského českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science. Soutěž má za cíl atraktivním způsobem zpřístupnit vědu veřejnosti, finalisté měli tři minuty na to, aby srozumitelně popsali svůj výzkum. Nina Kadášová byla také hostem podcastu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého „Jak na Přírodu“, který přibližuje studium na přírodovědecké fakultě i studentské aktivity.

Příběh Niny Kadášové vydal tištěný magazín Žurnál UP

[odkaz na zdroj]

UZAVŘENÍ POKLADNY NA TOVÁRNÍ

Odbor finanční informuje, že z provozních důvodů bude v pátek 19. dubna 2024 uzavřena pokladna na pracovišti Tovární 1287/4. Využijte prosím pokladnu na...

Právo a digitální technologie. Právnická fakulta otevírá nové doktorské programy v češtině a angličtině

Doktorské, s interdisciplinárním základem a následnou možností individuální volby užšího zaměření. Orientované na výzkum, se silnou podporou excelentních výstupů a s mezinárodním...

Neuteklo vám?

00:09:16

Otevřená radnice 16/2024

V ulici Balcárkova jsou dlouhé roky potíže s nadměrným provozem nákladních aut. Projíždí tudy do tamní firmy, která sídlí na konci ulice. Najde se konečně nějaké kompromisní řešení? V Mošnerově...
00:03:37

Novým olomouckým arcibiskupem se stal Josef Nuzík

V sobotu 13. dubna se náměstí před katedrálou sv. Václava v Olomouci začalo zaplňovat nejen věřícími...
00:00:38

Olomoucká zoo vypustila oryxy do výběhu. Děje se tak jednou ročně

Olomoucká zoo vypustila oryxy do výběhu. Událost, která se odehraje jen jednou ročně. Obvykle na přelomu...
00:09:16

Otevřená radnice 16/2024

V ulici Balcárkova jsou dlouhé roky potíže s nadměrným provozem nákladních aut. Projíždí tudy do tamní...
00:06:45

Kraj zblízka 16/2024

Olomoucký kraj vlastní přes tři tisíce kilometrů silnic II. a III. tříd. Velká část z nich...