Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 5. 10. 2022.

Svátek má Eliška.

CzechEnglishPolishUkrainian
8.3 C
Olomouc
6.9 C
Prostějov
6.1 C
Přerov
7.5 C
Šumperk
5.4 C
Jeseník
Středa, 5. října 2022.

Svátek má Eliška.  Dobré ráno.

Nina Kadášová: Když se pro něco nadchnu, dokážu překonat sama sebe

Dokáže o vědecké práci se zaujetím hovořit, poskytuje zajímavé informace široké veřejnosti a pokouší se v jejích řadách vzbudit zájem o vědecké obory. To vše zvládá studentka Nina Kadášová, která se věnuje oborům Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě a Všeobecné lékařství na lékařské fakultě. Ve svém volném čase se pak snaží popularizovat vědu.

„Původně jsem zamýšlela jít na medicínu, ale protože jsem se bála, že mě nepřijmou, hledala jsem alternativní řešení. Zaujala mě Olomouc, kterou jsem se spolužáky navštívila při příležitosti Dne otevřených dveří Přírodovědecké fakulty UP. A protože mě i na gymnáziu zajímala biologie, fyzika a všechny přírodovědné obory, zvolila jsem biofyziku,“ říká studentka z Martina. Po bakalářském studiu na přírodovědecké fakultě ze zvědavosti zkusila medicínu podruhé a uspěla.

K popularizaci vědy se Nina dostala náhodou. V roce 2019 před pandemií covidu-19 objevila spolek UP Crowd. „Navenek působím jako introvert, ale myslím si, že každý člověk je napůl introvert, napůl extrovert. Záleží na situaci. Když se pro něco na­dchnu, dokážu překonat sama sebe. UP Crowd je úžasný spolek popularizátorů vědy. Díky JaRonovi Tomáštíkovi jsem se dostala až k mezinárodní soutěži FameLab – Talking Science a také k práci pro podcast Vědátor a články pro ně,“ říká Nina.

V rámci tohoto spolku popularizuje vědu i na školách, různých soutěžích i při rozhovorech s lidmi. „Myslím, že v této době, kdy máme přístup k různým sociálním sítím a médiím, tak člověk neví, čemu má věřit. Snažíme se proto posouvat vědu jednoduchým způsobem, aby se zabránilo různým hoaxům či nepravdivým informacím,“ dodává studentka UP Nina Kadášová.

Nina Kadášová patřila mezi deset nejlepších účastníků loňského českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science. Soutěž má za cíl atraktivním způsobem zpřístupnit vědu veřejnosti, finalisté měli tři minuty na to, aby srozumitelně popsali svůj výzkum. Nina Kadášová byla také hostem podcastu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého „Jak na Přírodu“, který přibližuje studium na přírodovědecké fakultě i studentské aktivity.

Příběh Niny Kadášové vydal tištěný magazín Žurnál UP

[odkaz na zdroj]

Soutěž pro dárce krve a krevní plazmy o televizi SMART LED 55″ LG 55UP7700

Přijďte darovat krev nebo krevní plazmu v období od 1. 10. do 30. 11. 2022 a zařaďte se do soutěže. Více...

Soutěž pro dárce krve a krevní plazmy o televizi SMART LED 55″ LG 55UP7700

Přijďte darovat krev nebo krevní plazmu v období od 1. 10. do 30. 11. 2022 a zařaďte se do soutěže. Více...

Neuteklo vám?

00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je už ve finální fázi. Náplavka na pravém břehu Moravy nabídne prostor pro odpočinek...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy