Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Neznáš, nezachráníš. Medici školili v první pomoci

Po dvou letech, kdy vedle svého studia pomáhali se zvládáním epidemie covidu-19, se členové Spolku mediků LF UP vracejí ke svým dříve obvyklým aktivitám. Mezi ně patří i zážitkově laděný kurz první pomoci pro studenty Univerzity Palackého Neznáš, nezachráníš, který právě absolvovaly tři desítky zájemců napříč fakultami.

V úvodu kurzu se účastníci seznámili se základy první pomoci teoreticky, na přednášku pak navázala šestice stanovišť, kde si mohli prakticky vyzkoušet kardiopulmonální resuscitaci, práci s defibrilátorem nebo základní obvazové techniky. Vrcholem odpoledne bylo řešení simulovaných reálných situací, jako je například bitka na kulturní akci nebo dopravní nehoda, při níž byl sražen člověk, přičemž medici „zachráncům“ ihned dali zpětnou vazbu, zda byl jejich postup takový, jaký by měl být.  

„Velmi nás překvapil zájem, přece jen nebylo dlouho možné tuto preventivní akci uspořádat. Přihlásili se studenti z celé univerzity, máme tu účastníky z teologické nebo právnické fakulty, také fakulty tělesné kultury. Kapacitu jsme stejně jako v minulosti drželi kolem třiceti lidí, aby si ve vymezeném čase na stanovištích vyzkoušeli opravdu všichni všechno,“ uvedla za organizátory Eliška Tomanová, studentka 4. ročníku Všeobecného lékařství.

Mezi účastníky byly například Štěpánka Plosová, studující specializaci Prevence sociálně patologických jevů na Pedagogické fakultě UP, a Michaela Štruncová z Právnické fakulty UP. Obě přiznaly, že se v situaci, kdy by musely někomu poskytnout první pomoc, zatím neocitly.

„Přihlásila jsem se, protože mi akce přišla užitečná a protože jde o něco, s čím se můžeme každý setkat. Kdybych se, nedejbože, do takové situace dostala, ráda bych poskytla správně pomoc,“ řekla studentka práv.

„Moc se mi líbila ta podoba kurzu, kdy se nejdříve dozvíme teoreticky, co máme dělat, a následně si můžeme na vlastní ruce vyzkoušet, jak se co dělá. A závěrečné scénky byly skvělé. Člověk si uvědomí, že sice teoreticky ví, jak by měl pomoci, ale stejně si musí poskládat v hlavě, co a jak dělat, aby v té reálné situaci opravdu pomohl,“ dodala účastnice kurzu z pedagogické fakulty.

Kurz první pomoci Neznáš, nezachráníš pro studenty Univerzity Palackého pořádá Spolek mediků LF UP v této podobě od roku 2016. Kromě něj členové spolku připravují během roku i řadu dalších kulturních a vzdělávacích akcí, jako je adaptační kurz pro prváky, mikulášské rozsvícení vánočního stromku na fakultě, Ples mediků nebo třeba kampaň Daruj půllitr na podporu dárcovství krve. Aktivity Spolku mediků LF UP můžete sledovat na jeho webu, Facebooku nebo Instagramu.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:06:51

Kraj zblízka 47/2022

Transformace sociálních služeb – to jsou i lidské příběhy. Třeba pan Pavel žil dlouhá léta v ústavu Nové Zámky. Teď žije klidným životem v domě rodinného typu. Stejně jako...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy