Přeložit náš web

Út, 3. 12. 2024.

Svátek má Svatoslav.

2.5 C
Olomouc
2.4 C
Prostějov
2.5 C
Přerov
1.2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 3. prosince 2024.

Svátek má Svatoslav.  Dobré odpoledne.

Nebojte se říct ostatním, co vás štve. Nikdy nevíte, zda se z toho nevyklube zajímavý byznys

Experimentální biologie je její vášní. Baví ji syntetizovat neobjevené látky a zkoušet stále něco nového. A to nejen v laboratoři, ale i ve volném čase, kdy ráda vyšívá. Anna Chesnokova, absolventka přírodovědecké fakulty, se v červnu stala vítězkou letošního ročníku soutěže Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého, a sice s projektem aplikace StitchItOn, která za pomoci umělé inteligence vytváří vzory pro vyšívání.

Aplikace nabídne uživateli klasické přihlášení prostřednictvím e-mailu nebo jako host (pro rychlé vyzkoušení). Poté si lze vybrat jednu ze tří dostupných funkcí.

Co konkrétně funkce nabízí?

První je možnost ručního malování vzorů v kostkovaném poli, což je analogie malování do sešitu, ale bez omezení v barvách a umístění. Každá kostka znázorňuje vyšívací křížek, korálek nebo sloupek pro háčkování, a to podle zvolené techniky.

Druhou funkcí je přeměna jakékoliv fotografie do vzoru, kde si uživatel může nastavit rozměry v počtu křížků a také konkrétní množství barev, které budou použity pro vytvoření vzoru. Tímto způsobem můžete zvěčnit své vzpomínky nebo mazlíčky!

Třetí a unikátní funkcí je tvorba vzorů pomocí AI. Funguje na základě pouhého popisu vašich myšlenek, pomocí které AI vygeneruje obrázek. Lze je generovat tak dlouho, dokud se uživateli jeden nezalíbí a vybere si ho. Po výběru konkrétního obrázku ho náš algoritmus přemění do vzoru, u kterého lze nastavit personalizované charakteristiky, jako je velikost a počet barev.

Funkce ručního malování je přístupná zdarma, další funkce budou zpoplatněny podle počtu vzorů.

Vím, že ráda vyšíváš. Jak tě napadlo propojit starou techniku s novým nástrojem využívajícím umělou inteligenci?

Nápad na vytvoření této aplikace vznikl tak, že jsem nemohla najít aplikaci, která by umožňovala funkci alespoň základního ručního malování. Ty, které tuto funkci měly, byly přehnaně drahé. Například jedno z předplatných stálo 300 Kč za měsíc jen za tuto jedinou funkci. Tak jsem si postěžovala svému kamarádovi, který je programátorem. On poté aplikaci s požadovanou základní funkcí vytvořil. V té době, tedy zhruba před osmi měsíci, nikdo nepřemýšlel o tom, že by z toho mohl být i byznys. Na této základní podobě aplikace jsem se nechtěla zastavit, a tak vznikla druhá funkce přeměny fotografií do vzorů. Oproti konkurenci využíváme nejnovější algoritmus přeměny, který byl vytvořen od nuly mým vývojářem a spoluzakladatelem Mgr. Denysem Sylenkem.

Nápad propojit AI s konvenčními funkcemi vznikl tak, že i po dokončení dvou funkcí jsem stále cítila určitá omezení. Vadilo mi, že stále nemůžu vyšít všechno, co chci. Stále jsem musela hledat hotové vzory na internetu nebo něčí fotografie. A pak mě napadlo: „Co když půjdeme dál a toto poslední omezení úplně zrušíme? Co když teď máš nápad na vyšívací vzor a již za minutu ho máš hotový ve svém mobilu?“ Doposud tohle nebylo možné, nikdo před námi to nedělal. Výběr vzoru je pokaždé dlouhý a těžký proces. Při myšlence mít personalizovaný vzor za minutu ve své kapse jsem měla husí kůži a pocit umělecké revoluce.

Jaké vzory vyšívání máš nejraději?

Často dělám náhrdelníky (anglicky choker). V tomto případě jde o malý vzor, ve kterém je možné napsat nějaké souvětí, vyšít logo nebo malé obrázky. V podstatě tedy cokoliv, jen v malém měřítku. Pokud jde o větší vzory, například obrazy, tak vyšívám jen krajiny. Se sestrou jsme založily online obchod na Instagramu s hotovými výrobky, tak se můžete podívat, co všechno umíme (@creativity.prism). Aplikace StitchItOn má taky svůj Instagram @stitch_it_on, kde budou zveřejňovány všechny aktuální nabídky a sdíleny hotové vzory. Také už máme hotové webové stránky. Všichni, kteří mají zájem o aplikaci, mohou zaregistrovat svůj e-mail u nás na webu. Přijde jim upozornění, že aplikace bude publikována. Deseti uživatelům věnujeme účet zdarma, pokud klient aplikaci otestuje a poskytne zpětnou vazbu.

Z čeho jsi vzory doposud čerpala?

Celý život od svých deseti let jsem malé vzory malovala ručně v sešitě. Po třinácti letech se bohužel nic nezměnilo (obrázek 1). Pokud jsem potřebovala větší vzor, tak jsem hledala hotové varianty hlavně na Pinterestu, Etsy a Craftsy. Další variantou čerpání vzorů jsou stále kamenné obchody, což bohužel je nejpopulárnější varianta u starších lidí. Tam ten výběr je omezen celkově na 10–20 vyšívacích sad.

Jak je v aplikaci využívána umělá inteligence a k čemu?

Umělá inteligence je využívána k tvorbě obrázků různých druhů, a to v realistickém nebo animovaném módu. Aplikace StitchItOn je poté přeměňuje do vzorů. Zatím používáme umělou inteligenci zprostředkovanou DALL-E. Každopádně se spoluzakladatelem nemáme rádi omezení, proto nás napadla další, docela šílená věc. Co kdybychom vytvořili vlastní AI, která by byla unikátní tím, že by neměla ten mezikrok generování obrázku, ale rovnou by generovala nabídky vzorů v kostkovaném poli? Takovým způsobem bychom nebyli vázáni na cizí AI a zároveň by to ušetřilo čas klientům. Aktuálně na tomto nápadu aktivně pracujeme.

V čem spočívá výhoda Al při tvorbě vzorů – vyšší kreativita, větší množství variant, vzory, které by člověka nenapadly?

Představte si, že kupujete auto. Strašně dlouho vybíráte technické charakteristiky, aby vám vyhovovaly a zároveň aby se vešly do vaší cenové kategorie. I když všechno spočítáte, vždycky je něco, co nesedí a co by se dalo vylepšit. A pak přijdu já s technologií, která vám umožní to auto sestavit podle všech vašich požadavků, a to za poloviční cenu od té původní, s bonusem personalizované barvy interiéru. Přibližně takové pocity přináší AI při tvorbě vzorů. AI bourá všechny bariéry, které předtím existovaly. Umožňuje vytvořit doslova cokoliv. To v kamenném obchodě nikdy nenajdete.

Na závěr bych chtěla čtenářům poradit jednu věc – stěžujte si. Nebojte se říct ostatním, co vás štve. Nikdy totiž nevíte, jestli se z toho nakonec nevyklube zajímavý byznys!

Read More

Finále soutěže Czech Envi Thesis 2024 ovládla diplomová práce z UP o plýtvání v menze

Finále soutěže Czech Envi Thesis 2024, které se letos uskutečnilo na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, opět ukázalo...

Handicap nemusí znamenat konec světa: Jak prostějovská ergoterapie vrací pacientům samostatnost

Pád z výšky, autonehoda, či mozková příhoda – události, které mohou z minuty na minutu doslova převrátit život na ruby. Pacienti...

Neuteklo vám?

Šumperk – živá brána Jeseníků – listopad 2024

Strategie kultury a kreativity města. Nový sál pro komorní projekce v kině Oko. Pozvánky na vánoční program.To vám přináší listopadový díl pořadu „Šumperk – živá brána Jeseníků“. V Šumperku se...

Zábřeh buduje moderní zařízení pro odlehčovací péči

Zábřeh zahájil projekt Pobytové a odlehčovací služby, která nabídne krátkodobou péči především seniorům mimo jejich domov...

Křižovatka u vodojemu v Olomouci se na týden uzavřela

Na křižovatce u olomouckého vodojemu pokračuje další část rozsáhlé rekonstrukce. Stavební práce probíhají na spojnici ulic...

Kraj zblízka 49/2024

Péče o duševně nemocné v regionu se dostala na vyšší úroveň. Konkrétně v Psychiatrické léčebně ve...

Téma týdne 28/2024

Přesně měsíc před Vánoci 24. listopadu se na Horním náměstí v Olomouci slavnostně rozzářil unikátní vánoční...