Přeložit náš web

Út, 28. 11. 2023.

Svátek má René.

-0.2 C
Olomouc
0.7 C
Prostějov
0.6 C
Přerov
-1.4 C
Šumperk
-2.8 C
Jeseník
Úterý, 28. listopadu 2023.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

Neal Saunier: K češtině mě přivedl francouzský autor Léo Malet

Důvody, proč se lidé učí česky, jsou různé. Někteří měli v České republice své předky a chtějí poznat jejich kulturu, jiní mají svůj zájem o češtinu spojený například s profesí či osobní ambicí. Francouz Neal Saunier strávil před několika lety celý semestr na studijním pobytu v Brně. Od té doby se k češtině stále vrací. Na Letní školu slovanských studií FF UP dorazil už popáté.

Každý ročník Letní školy slovanských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého je něčím zajímavý. Ten letošní, sedmatřicátý, mimo jiné tím, že ve stočlenné skupině tvořené lidmi z různých koutů naší planety je člověk, který se do olomouckých univerzitních prostor přijel učit česky už popáté.

Neal Saunier žije v Paříži a živí se jako tlumočník. První živý kontakt s češtinou získal při erasmovském studiu na Masarykově univerzitě v Brně. Během semestrálního pobytu se věnoval především přípravě své diplomové práce, již věnoval francouzskému spisovateli a básníkovi Léo Maletovi.

„Vlastně Léo Malet, jenž se proslavil například detektivními romány s Nestorem Burmou, byl jedním z hlavních impulzů k tomu, abych se začal učit česky. Studoval jsem francouzskou literaturu a první jazyk, do něhož byly Maletovy detektivky přeloženy, byla čeština,“ říká třicetiletý Neal Saunier.

Jazykové znalosti z italštiny, španělštiny a angličtiny se po absolutoriu studijního pobytu na Masarykově univerzitě v Brně rozhodl rozšířit i o jazyk český. S odstupem několika let se díky své píli znalostně vypracoval od úplného začátečníka do dnešní úrovně B2.

„Možná přijedu do Olomouce i příští rok. Čeština je velmi těžká a já bych se v ní chtěl stále zlepšovat. Třeba budu jednou umět česky tak, že budu moci i tlumočit,“ dodává mladý Francouz, jenž si Olomouc zamiloval. Je mu sympatická jak svou velikostí, tak i možnostmi vyžití.

„Mám rád zdejší parky, také restaurace a velmi rád chodím i do olomouckého letního kina. Nejsem sám, komu Letní škola slovanských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a také genius loci Olomouce učarovaly. Každý rok se tu potkávám s několika lidmi, které znám již z dřívějších ročníků. Vyhovuje nám organizační tým, zdejší systém i styl výuky češtiny. Jsme nadšeni bohatým doprovodným programem letní školy i letní atmosférou města,“ uzavírá sympatický francouzský tlumočník.

[odkaz na zdroj]

Fórum ukázalo železniční dopravu jako udržitelnou cestu i příležitost pro studenty

Konference Zelená železnice: fórum k tématu udržitelné mobility přivedla do auly Pedagogické fakulty Univerzity Palackého nejen odborníky na železniční dopravu, infrastrukturu...

Dotační programy na rok 2024 jsou vyhlášeny

Rada města 13. listopadu 2023 schválila dotační programy na rok 2024. Žádosti v programech je možné podávat od 18. prosince 2023 do...

Neuteklo vám?

00:03:44

Otevřená radnice 47/2023

Na dotazy našich diváků z Olomouce odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice. Máte i vy svůj podnět na vedení města? Napište nám jej na známou e-mailovou adresu.
00:02:07

Změny ve vedení Olomouckého kraje

Občanská demokratická strana už v rámci koalice na Olomouckém kraji nebude mít dále ve své gesci...
00:00:41

Studenti Slovanského gymnázia vyhlásili sbírku na canisterapii

Pomáhají nemocným překonat náročné období léčby. Řeč je o pejscích, kočičkách i ponících, kteří v rámci...
00:06:59

Kraj zblízka 48/2023

Zelenou školou Olomouckého kraje se stalo osm vzdělávacích institucí. Titul získaly za své ekologické aktivity. V Kojetíně...
00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů...