Přeložit náš web

Čt, 30. 5. 2024.

Svátek má Ferdinand.

22.3 C
Olomouc
23.3 C
Prostějov
22.4 C
Přerov
22 C
Šumperk
21.5 C
Jeseník
Čtvrtek, 30. května 2024.

Svátek má Ferdinand.  Dobré ráno.

Najděte si čas na rozhlas a příběh univerzity

Celý letošní rok jsme si připomínali výročí 450 let od založení olomouckého vysokého učení. Výstavy, koncerty, besedy a spousta dalších akcí se nesly právě v duchu oslav. Svůj díl připojil i Český rozhlas. Na stanici Vltava odvysílal radiodokument režiséra Michala Bureše Universitas Olomucensis. Pokud jste premiéru propásli, nevadí. Záznam je k dispozici a stojí za slyšení.

Posluchače provede dokumentární pásmo Michala Bureše nejen úctyhodnou historií naší alma mater, ale řeč je i o přítomnosti a budoucnosti.

„Natočit 45minutový dokument o 450 letech trvání vysokého učení v Olomouci byla vskutku výzva adrenalinová. Nakonec jsem coby autor a režisér vyšel z premisy, že vzdělání a vzdělanost tu s námi byly od počátku věků, jen pohled na ně se proměňoval. Historie olomoucké univerzity to dokládá. Kromě osobních svědectví v dokumentu zazní i unikátní archivní záběry. Vše budou s potřebným nadhledem glosovat herci Igor Bareš a Jana Stryková,“ uvedl režisér Michal Bureš.

Mezi těmi, jejichž hlasy v pořadu zní, je například emeritní rektor UP Josef Jařab, ředitel Archivu UP Pavel Urbášek, anglista a emeritní profesor FF UP Jaroslav Macháček, vědec Ondřej Novák z PřF UP a prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.

Universitas Olomucensis, dokumentární pásmo o druhé nejstarší univerzitě v Česku, která během roku 2023 slavila 450 let, si můžete naladit zde.

A pokud si chcete připomenout i slavnostní okamžiky letošního 17. listopadu, kdy se konal v Moravské filharmonii Olomouc Slavnostní večer na počest naší alma mater, můžete také. Vltava totiž koncert vysílala v přímém přenosu a záznam najdete zde.

Read More

Nelegální hazard v Olomouckém kraji

Boj proti nelegálnímu provozování hazardních her je jednou z hlavních priorit Celní správy ČR. Každý rok probíhá na území České republiky...

Měsíc byl klid

Konkrétně máme na mysli případy, kdy studenti prolézají oválným otvorem v Mariánském sloupu na Dolním náměstí v přesvědčení, že jim tato aktivita přinese...

Neuteklo vám?

Téma týdne 21/2024

Moravská filharmonie Olomouc finišuje se zkouškami před odjezdem na velké mezinárodní turné. V posledním květnovém týdnu odehraje sérii koncertů v Maďarsku a Chorvatsku. Orchestr Moravské filharmonie má šedesát pět členů....

Ulici J. Glazarové a Generála Píky v Olomouci uzavřely opravy

Řidičům začala v Olomouci další komplikace v dopravě. V pondělí odstartovala oprava další části ulice Jarmily...

Usazení mostních nosníků na D1 u Přerova

Stavba dálnice D1 opět pokročila. O víkendu 24. a 25. května 2024 na estakádě dlouhé 210...

Šumperk – Živá brána Jeseníků – květen 2024

Dvě nová hřiště, cena za architekturu, lákavá divadelní i turistická sezona. Taková je nabídka květnového dílu...

Otevřená radnice 22/2024

Smlouva mezi městem a soukromou firmou na provoz olomouckého krematoria brzy končí. Bude jej provozovat samo...