Přeložit náš web

Po, 22. 7. 2024.

Svátek má Magdaléna.

19.6 C
Olomouc
19.8 C
Prostějov
19.8 C
Přerov
17.8 C
Šumperk
16.1 C
Jeseník
Pondělí, 22. července 2024.

Svátek má Magdaléna.  Dobré ráno.

Nadchněte se i v létě pro vědu. Strážci poznání hledají odvážlivce, kteří splní výzvu

Prázdniny jsou tu a s nimi také nezapomenutelná letní dobrodružství. Tým Pevnosti poznání, science centra Přírodovědecké fakulty UP, myslí na malé i velké návštěvníky a zve na interaktivní aktivity napříč všemi expozicemi i venkovním areálem a univerzitním městem.

Již první prázdninový týden se dětem naskytne jedinečná příležitost vyzkoušet si novou Letní misi Strážců poznání. Jedná se komiksový příběh superhrdinů, kteří bojují proti nevědomosti, lžím a falešným vědcům. Ve vědeckém centru bude k dispozici nová hrací karta, která účastníky zavede na trenažér pilotů a astronautů či do laboratoře, kde si vyrobí sliz nebo si pohrají s roboty z lega. Ti odvážnější si mohou vyzkoušet chemické pokusy a nechat si třeba „zapálit“ ruku. Možností, jak si zábavnou formou rozšířit obzory, je však mnohem více.

„Na prázdniny jsme připravili výběr z aktivit, které jsou mezi veřejností během celého roku nejoblíbenější. Chceme návštěvníky pobavit a také jim nabídnout soutěž o zajímavé ceny. Věříme ale, že rodiče dětem návštěvu dopřejí třeba už po předání vysvědčení,“ pozval do Pevnosti poznání Matěj Dostálek, ředitel Centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP. 

Vedoucí táborů mohou vybírat z nabídky letních programů

Další program je určený nejen rodičům, ale i vedoucím letních táborů, skautům a dalším zájmovým skupinám. Nabídka letních vzdělávacích programů je široká a věnuje se biologii, historii, zeměpisu, geografii, matematice, fyzice i výtvarce. Objednávat se dá online prostřednictvím objednávkového systému.

„Ve spolupráci s partnerem ČSOB a Českou asociací science center jsme pro žáky připravili online vzdělávací soutěž ve finanční gramotnosti nazvanou Filipův pohár s ČSOB. Stačí si stáhnout aplikaci a soutěžit na témata peníze, hospodaření domácnosti, finanční produkty, moderní platební metody, online rizika nebo zodpovědné zadlužování,“ doplnil programový ředitel Roman Chvátal. 

Badatelská hra Město poznání

Hru vytvořil talentovaný vysokoškolák Ondřej Biemann. „Badatelé půjdou po stopách smyšleného vědce Artura, který svými vynálezy usnadnil život spoustě lidí. Protože se ale bál, že by se jeho plánky a nákresy dostaly do nesprávných rukou, ukryl je na konci života na bezpečné místo. A vymyslel sérii úkolů, bez jejichž splnění se k materiálům nikdo nedostane. V našem příběhu hraje ještě důležitou roli jeho pravnuk Erik, ale víc nechci prozrazovat,“ popsal děj student, který je absolventem geoinformatiky a geografie na Přírodovědecké fakultě UP a zároveň působí jako lektor a průvodce v Pevnosti poznání.

3-2-1 START! – nová fulldome projekce v planetáriu

Milovníci vesmírných dálek mohou od srpna zhlédnout novou fulldome projekci z dílny studia Krutart. Animovaný film 3-2-1 START! je o odvaze a vynalézavosti, které jsou nezbytnou výbavou pro cestu do vesmíru. Pořad bude uveden při spuštění nové projekční techniky. „Mám velkou radost, že se naše planetárium dočkalo rekonstrukce, při níž budeme měnit projektor a veškerou techniku. Proto prosím návštěvníky o trpělivost, od 18. července bude probíhat oprava kopule a bude nutné prostor na několik dní uzavřít,“ řekla Anna Krčmářová, koordinátorka expozice Světlo a tma v Pevnosti poznání.

Turisté jsou vítáni! 

Příchozí se mohou zapojit také do několika motivačních programů, které jsou připraveny ve spolupráci s partnery z oblasti vzdělávání a cestovního ruchu. V pokladně v přízemí získají Cestovní pas České asociace science center. „Cestování s tímto pasem je jednoduché. Stačí si do něj nechat potvrdit nákup vstupenky a čtvrtá návštěva zapojené organizace je zdarma,“ vysvětlil princip programu Roman Chvátal. Do této sezónní akce se zapojily iQLANDIA Science Center Liberec, Hvězdárna a planetárium Brno, Svět techniky Ostrava, Techmania Science Center Plzeň a VIDA! science centrum Brno. 

Pro nejmenší návštěvníky je připravena také hra S kočičkou Olou po Olomouci, která opět oživuje letní turistickou sezónu ve městě. Hra je určena rodinám s dětmi, malým táborníkům i všem dětským sdružením, která v průběhu prázdnin zavítají do starobylého centra Olomouce. Pevnost poznání je rovněž zapojena do programu Olomouc region Card. Její držitelé mají dvacetiprocentní slevu na základní vstupné. 

Dalším vítaným společníkem a průvodcem na výlety a objevování nových míst může být turistická hrací karta portálu Objevuj památky, která zájemce zavede do památkových objektů napříč Českou republikou. Princip hry není složitý. Stačí do 31. října 2022 navštívit zapojenou památku, sbírat razítka a třetí návštěva je za poloviční vstupné, sedmá pak zdarma.

[odkaz na zdroj]

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Filmouka aneb Čtěte si (nejen) s dětmi o filmu

Využít letní období ke společnému čtení s dětmi není nikdy na škodu. A pokud takové čtení zábavnou formou vzdělává, není to na...

OPĚT SI ZABĚHÁME V BARVÁCH A PODPOŘÍME NÁHRADNÍ RODINY

Druhý ročník Duhového běhu města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní se uskuteční v sobotu 14. září ve Smetanových sadech. Registrace na...

Neuteklo vám?

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi. Poslední významná byla v roce 2015, kdy se zmodernizovalo klubové zázemí...

Výstava Lidé odvedle ve VMOL přiblíží svět hendikepovaných

Výstava s názvem Lidé odvedle ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se snaží poukázat na to, jak...

Řidiči už projedou po nové silnici ze Seloutek do Domamyslic

Nová silnice spojuje obce Seloutky s Domamyslicemi na Prostějovsku. Řidiči tudy po dobu rozsáhlých oprav dvoukilometrového...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...