Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
-1.9 C
Olomouc
-1.7 C
Prostějov
-2 C
Přerov
-2.1 C
Šumperk
-1.9 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobré ráno.

Na vrátnici filozofické fakulty je nově veřejný defibrilátor, na univerzitě již osmý

Víte, že je v univerzitních budovách k dispozici už osm veřejně přístupných defibrilátorů, které slouží k provádění laické první pomoci? Nejnověji je tento přístroj umístěn na vrátnici filozofické fakulty na adrese Křížkovského 10. Technologie umístěná v nevelké krabičce může napomoci obnovit životně důležitý srdeční rytmus u člověka se srdeční zástavou. Použít ho může i naprostý laik, přístroj jej po aktivaci navádí hlasovou a obrazovou nápovědou.

„Pro co nejúčinnější použití nově instalovaného defibrilátoru na filozofické fakultě v případě potřeby absolvovali v tomto týdnu pracovníci a pracovnice na vrátnicích fakulty a rektorátu speciální školení v podání Marinelly Danosové, přednostky Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd UP, která současně působí na Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje,“ podotkla kvestorka univerzity Petra Jungová s tím, že defibrilátor, který ze svých prostředků pořídil rektorát, bude po dohodě s filozofickou fakultou umístěn na její vrátnici na Křížkovského 10, která je v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu. Mapa veřejně přístupných automatizovaných externích defibrilátorů (AED) je dostupná na webu aplikace Záchranka.

Veřejně přístupné defibrilátory na UP:

Aplikační centrum BALUO (U Letiště 976/32 – recepce) Aplikační centrum BALUO (U Letiště 976/32 – testovací hala, vyšetřovna 2) Fakulta tělesné kultury (třída Míru 671/117 – budova děkanátu, vrátnice) Pevnost poznání (17. listopadu 939/7 – v boxu ve vstupních prostorách u recepce) Přírodovědecká fakulta (17. listopadu 1192/12 – na recepci ve vestibulu fakulty) Koleje Generála Svobody (Šmeralova 1122/12 – ve vstupních prostorách na recepci, dostupný v provozní době kolejí) Lékařská fakulta (Hněvotínská 976/3 – umístěn v nové dostavbě) Filozofická fakulta (Křížkovského 512/10 – vrátnice, v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu)

Kromě uvedených defibrilátorů určených pro laickou první pomoc se v budovách Univerzity Palackého vyskytuje dalších 18 přístrojů podobného typu, a to na fakultě zdravotnických věd a lékařské a pedagogické fakultě.

Jedná se buď o cvičné simulátory bez výboje určené pouze pro výuku, se kterými nejde člověka oživovat, nebo o ostré funkční přístroje, které ale může obsluhovat pouze odpovědný a zaškolený pracovník.

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je mikroprocesorem řízený přístroj, který, pokud je dostupný, tvoří nedílnou součást základní neodkladné resuscitace. Obsluhovat ho mohou jak nevyškolení, tak trénovaní zachránci.

Po zapnutí přístroje se zachránce okamžitě řídí hlasovou a obrazovou nápovědou. V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus. Pokud je defibrilace provedena 3–5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50–75 %. Veřejný přístup k AED tak představuje šanci na včasné provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby.

Mobilní aplikace Záchranka a její webový portál nabízí ucelenou databázi všech veřejně dostupných defibrilátorů v České republice, které využívá i zdravotnická záchranná služba (ZZS). Tato platforma umožňuje vyhledávat nejbližší dostupný AED a dále rozšiřovat jejich databázi. V případě pozorovaného kolapsu postiženého je operátor ZZS na základě znalosti polohy pacienta schopen zajistit rychlou dostupnost přístroje AED.

Zdroj: www.zachrankaapp.cz

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na obnovu venkova. Například na výstavbu nebo opravu místních komunikací, chodníků i veřejného osvětlení....
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy