Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Na Univerzitě Palackého vznikla analýza stavu dobrovolnictví v regionu

Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého vypracovalo analýzu současného stavu dobrovolnictví v oblasti sociálních služeb a školství v Olomouckém kraji. Jde o jeden z prvních výstupů spolupráce UP a vedení kraje, jejímž cílem je rozvoj systémové podpory dobrovolnictví v regionu. Hlavní zjištění analýzy byla prezentována na setkání zástupců univerzity, kraje, středních škol a organizací v sociální oblasti, které se uskutečnilo na půdě Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Poté, co se zejména během posledních tří let ukázal masivní zájem studentů Univerzity Palackého zapojit se dobrovolnicky do zvládání nastalých krizí, určili představitelé univerzity a Olomouckého kraje tuto oblast jako jednu z příležitostí pro vzájemnou spolupráci. Týmy prorektora pro komunikaci a studentské záležitosti Víta Procházky a prvního náměstka hejtmana Ivo Slavotínka začaly hledat konkrétní možnosti rozvoje systémové podpory dobrovolnictví.

Jedním z výstupů a zároveň podkladem pro další práci je dokument, který za finanční podpory kraje zpracovalo Dobrovolnické centrum UP. Obsahuje nejen analýzu současného stavu dobrovolnictví, ale také konkrétní návrhy a podněty od pedagogických či sociálních pracovníků a dalších profesionálů související s nastavením podpory v této oblasti. Analýza byla zacílena na studenty zejména středních škol, autorkám se podařilo sebrat a vyhodnotit téměř osm stovek dotazníků.

„Z výsledků analýzy je mimo jiné možné vyvodit, že všechny organizace v sociální oblasti by uvítaly podporu ze strany krajského úřadu, a to nejen finanční, ale zejména v oblasti náboru dobrovolníků, medializace a propagace dobrovolnictví. Po dobrovolnících, zejména studentech středních, případně vyšších odborných a vysokých škol, je ze strany organizací v sociální oblasti, které jsou mimo Olomouc, neustálá poptávka,“ uvedla Tatiana Matulayová, garantka Dobrovolnického centra UP a docentka katedry křesťanské sociální práce CMTF UP.

Pro další rozvoj dobrovolnictví v Olomouckém kraji formulovaly autorky dva klíčové návrhy. Krajský odbor sociálních věcí a odbor školství by společně měly připravit konkrétní aktivity, programy nebo opatření s cílem podpořit studenty středních škol v dobrovolnické činnosti v sociální oblasti. Ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem UP, Maltézskou pomocí a dalšími organizacemi má pak krajský úřad pokračovat v diskuzi o možnostech propagace dobrovolnictví a podílení se na náboru dobrovolníků a finanční a metodické podpoře.

Hlavní zjištění analýzy byla představena na odborném diskuzním setkání na CMTF UP, kterého se zúčastnilo na 40 zástupců univerzity, kraje, středních škol a organizací v sociální oblasti.

„Účastníci se shodli na významu výchovy k dobrovolnictví i v rámci formálního vzdělávání na školách. Výzkum totiž ukázal, že ředitelé středních škol studenty v jejich dobrovolnické činnosti podporují, ale pro masivnější zapojení nejsou na školách vytvořené vhodné podmínky. Jedním z návrhů je zařadit téma dobrovolnictví do vzdělávacích programů a navázat spolupráci s konkrétními organizacemi v okolí. Přítomní se také shodli na nezbytnosti podpory pracovníků, kteří umějí studenty k dobrovolnictví motivovat, také na potřebnosti cílené kampaně a propagace dobrovolnictví přes sociální sítě,“ dodala Tatiana Matulayová.

Podněty ze setkání Dobrovolnické centrum UP také zapracuje do dokumentu, který se stane podkladem pro další spolupráci univerzity a kraje a rozvoj systémové podpory dobrovolnictví v regionu.

Dobrovolnické centrum UP vzniklo v roce 2016 jako první dobrovolnické centrum zřízené univerzitou v České republice. Ve spolupráci se studenty a pracovníky UP a dalšími subjekty podporuje téma dobrovolnictví jako příležitost vlastního seberozvoje, podporu občanské angažovanosti a plnění tzv. třetí role univerzity. Ta spočítá v rozvíjení vztahu univerzity s jejím okolím a vztahováním se k celospolečenským tématům. Další informace o centru najdete na jeho webu zde.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy