Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 5. 10. 2022.

Svátek má Eliška.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.4 C
Olomouc
5.2 C
Prostějov
5.1 C
Přerov
7 C
Šumperk
6.5 C
Jeseník
Středa, 5. října 2022.

Svátek má Eliška.  Dobré ráno.

Na Univerzitě Palackého se vůbec poprvé koná Letní škola judaistických studií

S cílem posílit akademické kontakty mezi zahraničními experty ve výzkumu židovské mystiky, šabatianismu a frankismu a českými badateli, kteří se soustředí na náboženskou a sociální historii židovské komunity v interakci s jejím nežidovským majoritním okolím na Moravě, se na Filozofické fakultě UP koná jedinečná Letní škola judaistických studií. Přivítala mimo jiné i dvaadvacet studentů z různých evropských zemí.

Letní škola judaistických studií, kterou organizuje Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP, se měla uskutečnit už v létě 2020, a to poté, kdy v roce 2019 schválila grantová agentura EAJS (European Association for Jewish Studies) projekt a žádost o finanční podporu.Tehdy však do plánů zasáhla pandemie covidu-19. Škola byla nakonec díky velkorysému přístupu EAJS i přihlášených studentů dvakrát přesunuta.

„Konečně jsme v Olomouci mohli přivítat dvaadvacet studentů, z nichž dvacet má přímou finanční podporu EAJS. Větší část skupiny jsou studenti z různých evropských zemí, z Itálie, Polska a Ukrajiny, přijel i jeden účastník z USA. S některými studenty přijeli i lektoři, například profesor Eli Lederhendler, doktor Avishai Bar-Asher či doktor Hadar Feldman Samet z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a z univerzity v Tel Avivu. Většina studentů je na svých domácích institucích zapsána v magisterských programech Jewish Studies nebo se ve svých diplomových výzkumech věnují problematice židovské náboženské historie a filozofie. Součástí naší letní školy, která potrvá do 21. srpna, jsou samozřejmě i studenti Centra judaistických studií FF UP,“ uvedla Ivana Cahová, vedoucí pořádajícího centra.

Podle ní jde o první akci svého druhu. Vychází z dlouhodobé spolupráce mezi Centrem judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP a Mandelovým institutem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a je vlastně vrcholem dosavadních vzájemných akademických kontaktů, které obě instituce rozvíjely, především na základě studentských a akademických mobilit. Organizátoři by na ni velmi rádi navázali i v dalších ročnících, nicméně možnosti její organizace se odvíjejí od podpory EAJS. 

„Neméně důležitým cílem a očekávaným přínosem naší školy je i zvýšení atraktivity Univerzity Palackého pro zahraniční studenty, a to jak v rámci studentských mobilit, tak například i v postdoktorském výzkumu. I proto je vedle přímé výuky součástí programové nabídky školy také řada exkurzí a kulturních akcí,“ doplnila Ivana Cahová.

Letní škola judaistických studií FF UP je věnována problematice raně novověké židovské heterodoxie s důrazem na frankistické hnutí v 18. století ve střední a východní Evropě. Studentům se v těchto dnech nabízejí přednášky o židovském náboženském myšlení, mystice či mesianismu. Na řadu patrně přijde i diskuze o specificích šabatiánského a postšabatiánského hnutí ve střední a východní Evropě, kterou lze obohatit o regionální moravský kontext heretického hnutí Jakoba Franka a jeho vliv na vývoj středoevropského judaismu.

„Studenti, kteří se této problematice věnují ve svých diplomových pracích, mají tak mimořádnou příležitost využít celé řady zdrojů vztahujících se k moravskému židovskému dědictví přímo z knihovny Centra judaistických studií FF UP. Své práce či poznatky mohou konzultovat jak s domácími, tak zahraničními odborníky,“ dodala Ivana Cahová.

Garantem jedinečného, více než desetidenního setkání, je doktor Pawel Maciejko z Univerzity v Baltimoru, který je jedním z předních odborníků na problematiku židovských herezí v době raného novověku a autorem významné publikace The Mixed Multitude: Jacob Frank and the Frankist Movement 1755–1816 (University of Pennsylvania Press, 2011) oceněné cenou Salo Barona Americké akademie židovských studií.

[odkaz na zdroj]

Soutěž pro dárce krve a krevní plazmy o televizi SMART LED 55″ LG 55UP7700

Přijďte darovat krev nebo krevní plazmu v období od 1. 10. do 30. 11. 2022 a zařaďte se do soutěže. Více...

Soutěž pro dárce krve a krevní plazmy o televizi SMART LED 55″ LG 55UP7700

Přijďte darovat krev nebo krevní plazmu v období od 1. 10. do 30. 11. 2022 a zařaďte se do soutěže. Více...

Neuteklo vám?

00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je už ve finální fázi. Náplavka na pravém břehu Moravy nabídne prostor pro odpočinek...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy