Přeložit náš web

Ne, 3. 12. 2023.

Svátek má Svatoslav.

-4.4 C
Olomouc
-4.5 C
Prostějov
-4 C
Přerov
-8.8 C
Šumperk
-5.4 C
Jeseník
Neděle, 3. prosince 2023.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Na právnické fakultě diskutovaly špičky oboru o použití ozbrojené síly v mezinárodním právu

Sedmdesát odborníků na mezinárodní právo ze čtyř kontinentů, včetně předních světových expertů, přilákala do Olomouce konference International Law and the Regulation of Resort to Force: Exhaustion, Destruction, Rebirth?. Sympozium pořádalo Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při právnické fakultě. Jednotícím tématem dvoudenního setkání byl zákaz použití ozbrojené síly v mezinárodním právu, jeho současný stav a perspektivy dalšího vývoje.

Po úvodním slovu Martina Faixe, vedoucího CIHOL, a uvítání děkanem právnické fakulty Václavem Stehlíkem, se v rámci slavnostního zahájení ujal slova Petr Kozák, generální tajemník Ministerstva obrany Slovenské republiky, zástupce hlavního partnera sympozia. Na něj navázala Erika de Wet, která zastupovala spolupořadatelskou Univerzitu v Grazu. Ve svém příspěvku se věnovala budoucnosti mezinárodního práva a kolektivní bezpečnosti.

Pořadatelé rozdělili konferenci do 15 tematických panelů, do nichž se aktivně zapojilo bezmála padesát řečníků z více než třiceti institucí. „Většina panelů se konala paralelně, účastníci si tak mohli částečně ušít program na míru dle svého odborného zájmu,“ vysvětlil Marko Svicevic z katedry mezinárodního a evropského práva PF UP a člen CIHOL. Mezi přítomnými byli vědečtí pracovníci i experti z praxe. Mnozí zastupovali prestižní a etablované světové instituce, jako například Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law, Americký červený kříž, Polskou akademii věd nebo British Institute of International and Comparative Law.

K nejsledovanějším řečníkům a významným účastníkům patřili Dire Tladi a Pavel Šturma, bývalí předsedové Komise OSN pro mezinárodní právo, Niels Blokker z Leidenské univerzity, Douglas Wilson, ředitel Kanceláře Generálního prokurátora Spojeného království, Nicholas Tsagourias z University v Sheffieldu nebo Tom Ruys z University v Ghentu.

Podle organizátorů konference splnila očekávání. „Povedlo se nám propojit mladou generaci vědců s experty světového významu z různých částí světa a prodiskutovat s nimi komplexně problematiku, která je nejen pilířem systému mezinárodního práva, ale ve světle současného dění je jí věnována velká pozornost. Účastníci ocenili načasování sympozia, ale i jeho vysokou úroveň po odborné, společenské i organizační stránce,“ zhodnotil Martin Faix, vedoucí CIHOL a proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Podle něj konference umožnila ukázat kvality středoevropské vědy a fakultě přinesla prestiž i rozšíření sítě kontaktů o významné mezinárodní instituce.

Konference International Law and the Regulation of Resort to Force: Exhaustion, Destruction, Rebirth? se konala na právnické fakultě v září. CIHOL ji uspořádalo ve spolupráci s Univerzitou v Grazu a za podpory Ministerstva obrany Slovenské republiky, Evropské společnosti pro mezinárodní právo a Velvyslanectví Nizozemského království v ČR.

Read More

Výročí letecký transportů novorozenců

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje připomíná první výročí od obnovení provozu leteckého inkubátoru v kraji. Přečtěte si výroční článek našeho provozovatele LZS...

Začíná vánoční program, kluziště bude později (fotogalerie)

Vánoční trhy v Hranicích začaly v pátek 1. prosince vánočními trhy, rozsvícením Vánočního stromu a koncerty za velmi početné účasti, jak...

Neuteklo vám?

00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i velké počty návštěvníků na vánočních trzích v centru. Pozitivní čísla v cestovním ruchu...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...