Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Na konferenci zaznělo svědectví oběti sexuálního zneužívání i omluva církve

Dlouhé absolutní ticho zavládlo v aule Cyrilometodějské teologické fakulty UP, když skončila své svědectví žena, která se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Svým vystoupením přidala další důležitý pohled do mozaiky odborných přednášek dvoudenní konference o šetření sexuálních deliktů v církvi. Během mše svaté, která byla také součástí programu, pak zazněla omluva obětem takového jednání.

Konferenci Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi uspořádala CMTF UP ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí za finanční podpory organizace Renovabis. Z iniciativy Jiřiny Navrátilové a Libora Botka z katedry církevních dějin a církevního práva událost navázala na kurz s touto tematikou, který v online formě fakulta uspořádala během letního semestru. Vznikl tak prostor pro osobní setkání a diskuzi absolventů tohoto kurzu a dalších zájemců především z řad kněžích, církevních právníků, psychoterapeutů nebo psychologů.

Účastníky pozdravili biskupové Zdenek Wasserbauer za Českou biskupskou konferenci a Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze a velký kancléř CMTF UP. Oba ve svém úvodním slově přivítali, že se o problematice sexuálního zneužívání mluví. Účastníci se mohli setkat i s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a zástupcem apoštolského nuncia Giuseppem Silvestrinim, kteří program prvního dne také absolvovali.

Smyslem konference podle Jiřiny Navrátilové, která je státní zástupkyní v Ostravě a na CMTF UP působí jako externí vyučující, bylo naučit se lépe porozumět obětem sexuálního zneužívání a jejich potřebám a zároveň získat praktické zkušenosti pro vedení trestního řízení v církvi, aby tento proces byl spravedlivý a přitom šetrný k obětem.

„Z atmosféry konference jsem cítila obrovskou snahu a vůli účastníků se co nejvíce dozvědět a něco s touto problematikou dělat. Mimo jiné se začala rozvíjet nová forma pomoci těmto obětem v rámci nízkoprahového pracoviště, kde by bylo možné se i anonymně v režimu sociální služby setkat s knězem, který je zároveň psychoterapeut a s ním probrat prožitou zkušenost. Pilotně tato služba začne fungovat v Ostravě a počítá se s navázáním spolupráce s Bílým kruhem bezpečí,“ uvedla.

Dvoudenní odborný program přitom nabídl pohledy ze světské i církevní perspektivy. K padesátce účastníků promluvila například členka generální rady slovenské Spoločnosti sociálnych sestier a pastorální poradkyně Marta Andraščíková, která se zabývala prožíváním obětí. Zaznělo i svědectví oběti, která byla zneužita knězem. O následcích sexuálního zneužívání zejména u dětí hovořila psychiatrička a soudní znalkyně Kateřina Černeková. Jakub Kříž z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy nadnesl otázku, zda církev v České republice potřebuje etický kodex. Slovenský biskup Marek Forgáč zaujal tématem tělesnosti kněze a obhájce Ronald Němec otevřel problematiku obhajoby pachatele. Náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík se zase zabýval nastavením pravidel preventivního charakteru a rovněž popsal možnosti spolupráce při šetření těchto deliktů.

Součástí konference byla i mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v dominikánském kostele. „Zatímco program na fakultě byl určen především pro odborníky, na mši byla zvána i veřejnost. Otec biskup Wasserbauer se během ní jménem české katolické církve a katolických biskupů omluvil obětem sexuálního zneužívání a požádal o odpuštění,“ řekl Libor Botek, působící vedle CMTF UP jako soudní vikář Interdiecézního soudu v Olomouci.

„Někteří přednášející souhlasili s tím, že svá vystoupení zpracují písemně a poskytnou pro kolektivní monografii, díky níž se zájemci budou moci k důležitým probíraným tématům vracet,“ dodala Jiřina Navrátilová. S příspěvky, které na konferenci zazněly, se tak bude možno seznámit v publikaci, kterou nyní organizátoři ve spolupráci s řečníky připravují.

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy