Přeložit náš web

Ne, 3. 12. 2023.

Svátek má Svatoslav.

-4.4 C
Olomouc
-4.5 C
Prostějov
-4 C
Přerov
-8.8 C
Šumperk
-5.4 C
Jeseník
Neděle, 3. prosince 2023.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Na filozofické fakultě se konala debata se členy studentského stávkového výboru ’89

Odkaz sametové revoluce byl hlavním tématem moderované debaty členů stávkového výboru z roku ’89. Uskutečnila se v sále Václava Havla Filozofické fakulty Univerzity Palackého při příležitosti 450. výročí vzniku olomouckého vysokého učení a oslav Dne boje za svobodu a demokracii.  

Svou alma mater navštívili někteří z jejích bývalých studentů, kteří v průběhu svého studia absolvovali kromě řádných zkoušek i jednu výjimečnou. Na podzim roku 1989 se stali členy stávkového výboru na Univerzitě Palackého. Nyní, s odstupem čtyřiatřiceti let, debatovali o sametové revoluci a nabyté svobodě v sále Václava Havla Filozofické fakulty UP. Diskuzního večera se zúčastnil i rektor UP Martin Procházka a primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

„Vzpomínám na zaplněné olomoucké náměstí, nezapomenutelnou atmosféru a na hejno hus, které se nad námi najednou, jakoby symbolicky, objevilo ve formaci šipky a odlétalo neznámo kam,“ vzpomínal Martin Štainer, jeden ze zástupců tehdejšího téměř třicetičlenného studentského stávkového výboru, jenž v listopadu 1989 měl v rozhodujících chvílích odvahu postavit se do čela spontánního studentského hnutí. S podporou dalších studentů pak přispěli k šíření pravdivých informací a přípravě generální stávky nejen v Olomouci, ale i v celém regionu.

Setkání se zúčastnili mimo jiné i Miloš Korhoň, Tomáš Kasal, Jiří Křečan a Ivan Langer. Všichni se shodli na tom, že tehdy nabytá svoboda je i dnes především nadějí. „Bylo to tehdy neuvěřitelné a nikdy se to už nezopakuje. Byly to dva měsíce života, které nám změnily uvažování. Do 20. listopadu 1989 jsem byl naprostým pesimistou, že by se tento stát mohl vůbec někdy změnit v demokracii. Od té doby se snažím věci vidět optimisticky. Děkuji, že jsem to mohl zažít, “ shrnul Miloš Korhoň, který v závěru debaty společně s dalšími tehdejšími studenty převzal z rukou rektora Pamětní medaili Univerzity Palackého, a to za aktivní účast při demokratizaci společnosti i Univerzity Palackého v roce 1989.

„Děkuji vám za to, co jste v revolučním roce 1989 dokázali. Za sebe můžu říct, že jsem vás tenkrát obdivoval,“ řekl rektor, který byl v té době studentem medicíny.  

Setkání, o jehož hudební doprovod se postaral Richard Pogoda a které moderovala prorektorka UP Andrea Hanáčková, uzavřelo předání symbolického ocenění, které město Olomouc udělilo Univerzitě Palackého. Čestné uznání, které UP obdržela při příležitosti Mezinárodního dne studenstva i 450. výročí vzniku olomouckého vysokého učení, má symbolizovat i více než třicetiletou vzájemnou spolupráci.

Read More

Výročí letecký transportů novorozenců

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje připomíná první výročí od obnovení provozu leteckého inkubátoru v kraji. Přečtěte si výroční článek našeho provozovatele LZS...

Začíná vánoční program, kluziště bude později (fotogalerie)

Vánoční trhy v Hranicích začaly v pátek 1. prosince vánočními trhy, rozsvícením Vánočního stromu a koncerty za velmi početné účasti, jak...

Neuteklo vám?

00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má letos několik novinek. Takový je obsah listopadového dílu pořadu „Šumperk – Živá brána...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...