Přeložit náš web

Ne, 26. 5. 2024.

Svátek má Filip.

22.6 C
Olomouc
21.9 C
Prostějov
22.7 C
Přerov
23.3 C
Šumperk
23.2 C
Jeseník
Neděle, 26. května 2024.

Svátek má Filip.  Dobré odpoledne.

Na filozofické fakultě se diskutovalo o dalších krocích protestu

Můžeme semestr neučit a jen psát granty? I takováto otázka zazněla během setkání akademické obce Filozofické fakulty UP, které bylo stěžejní součástí olomouckého programu jednodenní výstražné stávky upozorňující na nedostatečné financování vysokých škol a zejména pak výuky humanitních a společenských věd. Několik desítek olomouckých akademiků se také zúčastnilo protestu v Praze.

V zaplněné aule filozofické fakulty se debatovalo o návazných aktivitách, kterými chtějí zástupci humanitních a společenských oborů pod hlavičkou iniciativy Hodina pravdy stupňovat tlak na ministerstvo školství a vládu, ale také na vedení Univerzity Palackého.

„Je třeba přemýšlet nad dalšími kroky. Potřebujeme postupovat směrem k dalším fakultám, abychom všichni mluvili podobnou řečí o nedostatku financování. Potřebujeme také více mobilizovat studenty. Cílem setkání tedy bylo vydefinovat nějaké nápady, které předložíme k hlasování akademické obci, neboť je důležité, abychom dělali věci, které mají obecnou podporu a netříštili naši snahu. Jedině tehdy může být snaha úspěšná,“ řekl František Kratochvíl, vedoucí katedry asijských studií a předseda odborů na FF UP.

V diskuzi vystoupili i další akademici a také zástupci studentů. Mluvilo se mimo jiné o oslovování absolventů humanitních a společenských oborů k podpoře iniciativy, o nezahájení dalšího semestru, o nekonání státnic a nevydávání diplomů nebo o přesčasech spojených s administrativní zátěží. Po skončení setkání se jeho účastníci společně vyfotili na nádvoří rektorátu.

Požadavky stávkujících vedení Univerzity Palackého chápe a pochopení vyjádřily i ostatní fakulty a součásti univerzity, byť se ke stávce hromadně nepřipojily.

„Výši mezd můžeme sami uvnitř univerzity ovlivnit jen do určité míry. Stále pracujeme s jedním balíkem peněz, a přestože hledáme úspory, je čím dál těžší udržet kvalitní zaměstnance nebo přilákat nové,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Ve složité situaci se podle něj nachází celé vysoké školství v Česku. „Je třeba přistoupit k systémovému řešení a rektoři mají snahu ministerstvu školství pomoci při jeho hledání. Na jedné straně si uvědomujeme, že rozpočtová situace státu je komplikovaná, na straně druhé by ale zajištění kvalitního vzdělání a výzkumu mělo patřit mezi národní priority,“ dodal rektor.

Hlavní akcí protestu iniciativy Hodina pravdy za zlepšení financování vysokých škol a především jejich humanitně a sociálněvědně zaměřených pracovišť byla demonstrace v Praze nazvaná Vysoké školy na křižovatce. Z Olomouce se jí zúčastnilo několik desítek akademiků včetně děkana FF UP Jana Stejskala.

Read More

Festival Baroko: přirozeně krásná hudba, kterou 200 let nikdo neslyšel

Již 27. ročník festivalu starší české hudby Baroko 2024 startuje v sobotu 1. června ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Dramaturgové se zaměřují na interpretaci hudby 17....

Přemístění autobusové zastávky Horka směr Řepčín

V termínu od pondělí 27. 5. 2024 do pátku 31. 5. 2024 včetně budou probíhat na ulici Olomoucká, Horka nad Moravou stavební...

Neuteklo vám?

Téma týdne 21/2024

Moravská filharmonie Olomouc finišuje se zkouškami před odjezdem na velké mezinárodní turné. V posledním květnovém týdnu odehraje sérii koncertů v Maďarsku a Chorvatsku. Orchestr Moravské filharmonie má šedesát pět členů....

Park Michalov v Přerově oslavuje 120 let

Přerované si připomínají 120. výročí parku Michalov. Historie spadá do konce 19. století, kdy na místě...

Nová lanovka pomůže s těžbou dřeva v Jeseníkách. Je šetrná k půdě a...

Horské strmé svahy Jeseníků jsou náročné pro těžbu dřeva. Technika si v lesích tak neporadí a...

Téma týdne 21/2024

Moravská filharmonie Olomouc finišuje se zkouškami před odjezdem na velké mezinárodní turné. V posledním květnovém týdnu...

Otevřená radnice 21/2024

V Otevřené radnici se tentokrát věnujeme dotazu k termínu zjednosměrnění ulic ve Starých Hodolanech. Na Přichystalově...