Přeložit náš web

Út, 5. 12. 2023.

Svátek má Jitka.

-2.5 C
Olomouc
-2 C
Prostějov
-2.3 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Úterý, 5. prosince 2023.

Svátek má Jitka.  Dobré odpoledne.

Na filozofické fakultě se diskutovalo o dalších krocích protestu

Můžeme semestr neučit a jen psát granty? I takováto otázka zazněla během setkání akademické obce Filozofické fakulty UP, které bylo stěžejní součástí olomouckého programu jednodenní výstražné stávky upozorňující na nedostatečné financování vysokých škol a zejména pak výuky humanitních a společenských věd. Několik desítek olomouckých akademiků se také zúčastnilo protestu v Praze.

V zaplněné aule filozofické fakulty se debatovalo o návazných aktivitách, kterými chtějí zástupci humanitních a společenských oborů pod hlavičkou iniciativy Hodina pravdy stupňovat tlak na ministerstvo školství a vládu, ale také na vedení Univerzity Palackého.

„Je třeba přemýšlet nad dalšími kroky. Potřebujeme postupovat směrem k dalším fakultám, abychom všichni mluvili podobnou řečí o nedostatku financování. Potřebujeme také více mobilizovat studenty. Cílem setkání tedy bylo vydefinovat nějaké nápady, které předložíme k hlasování akademické obci, neboť je důležité, abychom dělali věci, které mají obecnou podporu a netříštili naši snahu. Jedině tehdy může být snaha úspěšná,“ řekl František Kratochvíl, vedoucí katedry asijských studií a předseda odborů na FF UP.

V diskuzi vystoupili i další akademici a také zástupci studentů. Mluvilo se mimo jiné o oslovování absolventů humanitních a společenských oborů k podpoře iniciativy, o nezahájení dalšího semestru, o nekonání státnic a nevydávání diplomů nebo o přesčasech spojených s administrativní zátěží. Po skončení setkání se jeho účastníci společně vyfotili na nádvoří rektorátu.

Požadavky stávkujících vedení Univerzity Palackého chápe a pochopení vyjádřily i ostatní fakulty a součásti univerzity, byť se ke stávce hromadně nepřipojily.

„Výši mezd můžeme sami uvnitř univerzity ovlivnit jen do určité míry. Stále pracujeme s jedním balíkem peněz, a přestože hledáme úspory, je čím dál těžší udržet kvalitní zaměstnance nebo přilákat nové,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Ve složité situaci se podle něj nachází celé vysoké školství v Česku. „Je třeba přistoupit k systémovému řešení a rektoři mají snahu ministerstvu školství pomoci při jeho hledání. Na jedné straně si uvědomujeme, že rozpočtová situace státu je komplikovaná, na straně druhé by ale zajištění kvalitního vzdělání a výzkumu mělo patřit mezi národní priority,“ dodal rektor.

Hlavní akcí protestu iniciativy Hodina pravdy za zlepšení financování vysokých škol a především jejich humanitně a sociálněvědně zaměřených pracovišť byla demonstrace v Praze nazvaná Vysoké školy na křižovatce. Z Olomouce se jí zúčastnilo několik desítek akademiků včetně děkana FF UP Jana Stejskala.

Read More

LIKVIDACE NEBEZPEČNÝCH PŘEVISŮ A RAMPOUCHŮ

Během teplejších dnů začíná sníh na střechách rychle tát a uvolňují se také rampouchy. Jako město neseme odpovědnost za bezpečný stav...

Zaměstnanci statutárního města Prostějova podpořili nákupem vánočních hvězd nemocné děti

Magistrát města Prostějova se již pátým rokem připojil k dobročinné sbírce Vánoční hvězda pomáhá dětem. Read More

Neuteklo vám?

00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu za městem osvětlený chodník? Na tyto otázky našich diváků odpoví další díl pořadu...
00:02:29

V Olomouci vznikne nové komunitní centrum. Pomůže lidem s těžší formou autismu

Poklepáním na základní kámen minulý týden symbolicky začala stavba nového komunitního centra JAN v Olomouci. Budova...
00:00:30

Olomoucká Charita otevřela noční centrum pro lidi bez domova

Chladné zimní měsíce jsou pro lidi bez domova nejkritičtějším obdobím roku. Nízkoprahové služby proto najíždí na...
00:06:46

Kraj zblízka 49/2023

Radní Olomouckého kraje se vypravili na Šumpersko. Navštívili významnou strojírenskou společnost v regionu. S místními podnikateli,...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...