V únoru 2021 se 66letý muž z Přerova rozhodl investovat finanční prostředky do kryptoměny. Ovšem místo slibovaného zisku z něj podvodníci vylákali téměř 200 000 korun.
Scénář je zpravidla stejný. Muže zaujala reklama na internetu o výhodném investování do kybernetické měny. Vyplnil proto formulář investiční společnosti a poté jej za zahraničního telefonního čísla kontaktoval domnělý investiční poradce. Ten jej pak instruoval, jak má postupovat. Od prvopočáteční menší investice muže přesvědčil, aby investoval více peněz a získal tím za krátkou dobu vysoký zisk. Jenže slibovaný výnos se proměnil v noční můru. Místo značného zisku podvodník z investora vytáhl nemalé finanční prostředky.
V prvopočátku si muž nainstaloval do počítače aplikaci pro vzdálený přístup a umožnil tím „finančnímu poradci“ provádět v internetovém bankovnictví různé převody. Podle pokynu také naskenoval svůj občanský průkaz a platební kartu. Muž nejprve investoval necelých 7 000 korun. Investice se zdála výhodná a po měsíci jej „finanční rádce“ přesvědčil k další investici a to necelých 100 000 korun. Muž si požadovanou částku půjčil a investoval. Od té doby spokojeně sledoval, jak mu vložené peníze strmě stoupají. V srpnu se rozhodl vybrat zisk a to 50 000 EUR. Od domnělé investiční společnosti dostal odpověď, že musí nejprve složit poplatek z vybrané částky, zhruba 70 000 korun. Potom mu peníze vyplatí. Muž umožnil podvodníkovi vzdálený přístup do internetového bankovnictví, který mu z bankovního účtu odčerpal požadovaný poplatek. Slibovaných peněz se ale nedočkal. Místo toho jej podvodník přesvědčil, že se někde stala chyba, a aby si podal novou žádost na výběr 3 000 EUR, kde bude poplatek 300 EUR (cca 8 000 korun). Muž souhlasil a opět podvodníkovi umožnil vzdálený přístup do počítače. Ten mu z účtu odčerpal 8 000 korun. Ale ani potom se muž nedočkal zaslaných peněz a domnělá investiční organizace s ním od října 2021 přestala komunikovat. Podvedenému investorovi pomalu docházelo, že naletěl podvodníkovi a v prosinci 2021 přišel věc ohlásit na Policii ČR.
Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trest.
V žádném případě neinstalujte do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů. Nikdy nikomu neposílejte kopie osobních dokladů, ani kopie platebních karet. V žádném případě nepovolte neznámým osobám přístup do Vašeho počítače a opravdu důkladně zvažte investování do kybernetické měny.
Zdroj: Policie ČR / KŘP Ol. kraje