Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

MusicOlomouc 2022 se zahalí do temna

Devět světových premiér, z toho osm z české provenience a jedna od estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes. Už zítra začne čtrnáctý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2022. Jeho dramaturgie se tentokrát soustředí na téma tmy a temnoty v jejich nejrůznějších podobách.  

MusicOlomouc 2022 – Into the Darkness zahájí 25. října klavírní recitál Marka Keprta ´Insomnia´. 

„Během festivalu nabídneme pět koncertů českých i zahraničních ansámblů. Část programu je inspirována nocí a vším, co se během ní odehrává, například snění či zvuky nočních krajin. Temno je však zobrazováno i v dekadenci a v našich fantaskních představách. Cílíme tak i na zintenzivňování posluchačova akustického prožitku prostřednictvím omezení vizuálního vnímání, například tím, že jsme vybrané kompozice k interpretaci připravili do ztemnělého prostředí,“ řekl Marek Keprt, ředitel festivalu.

Vůbec poprvé vystoupí v České republice zahraniční těleso Ensemble Síntese, které se představí s ryze portugalským programem 26. října. Většina kompozic v nabídce tohoto koncertu vznikla letos, a to u příležitosti stého výročí narození Josého Saramaga, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

S velmi zajímavým obsahem se letos představí olomoucký ansámbl Lichtzwang, který posluchačům festivalu nabídne v posledním říjnovém dni tři světové premiéry, z nichž skladba Through the black hole estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes vznikla na objednávku této přehlídky. Těžiště ´snovobdělého´ programu křehkých zvuků je situováno v nejnovější tvorbě českých skladatelů, která se organicky prolíná s tvorbou významných evropských skladatelů současnosti. Od 20 hodin pak vystoupí švýcarský Mondrian Ensemble, držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018. Kromě produkce soudobých švýcarských a rakouských autorů uvede ve světové premiéře klavírní kvartet Ondřeje Štochla s názvem Racek se směje poslední, složený na objednávku. 

Sdružení hudebníků a skladatelů pražské HAMU – Ensemble Terrible a jejich dirigent Patrik Kako přiveze 2. listopadu na festival nejčerstvější díla nejmladší skladatelské generace.

Závěrečný koncert se pak 3. listopadu ponese ve znamení nejnovější orchestrální tvorby německých a pobaltských skladatelek a skladatelů a uskuteční se v podání Moravské filharmonie Olomouc pod vedením estonsko-íránského dirigenta a skladatele Arashe Yazdaniho. Všechny kompozice zazní v české premiéře a jako sólistka se představí estonská klavíristka Age Juurikas.

MusicOlomouc 2022 pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc. Uskuteční se od 25. října do 3. listopadu v prostorách Uměleckého centra UP a v Redutě Moravské filharmonie Olomouc. V rámci doprovodného programu přehlídky soudobé hudby se v prostorách katedry muzikologie FF UP nabídne výstava Our Earth – The Endangered Paradise Eckarta Haupta (DE). Její vernisáž se uskuteční 25. října v 17:30. Více o festivalu zde.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy