Přeložit náš web

So, 23. 9. 2023.

Svátek má Berta.

13.2 C
Olomouc
12.9 C
Prostějov
13.9 C
Přerov
11.1 C
Šumperk
9.8 C
Jeseník
Sobota, 23. září 2023.

Svátek má Berta.  Dobrý večer.

Moravské divadlo připravuje výpravný projekt Rok na vsi

Rok 2021 měla velkolepě zahájit výpravná adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, choreografii Miřenky Čechové a s hudbou Ivana Achera nakonec otevře rok 2022. V projektu se představí téměř šedesát účinkujících ze všech tří uměleckých souborů Moravského divadla. Přípravy se rozběhly v závěru listopadu, ihned po premiéře Zániku samoty Berhof. Premiéra inscenace Rok na vsi se uskuteční v pátek 21. ledna.

„Rok na vsi měl být vloni opravdovou oslavou stoletého výročí českého divadla v Olomouci. Bohužel pandemie koronaviru zastavila všechny přípravy a my byli nuceni premiéru odložit o rok. Děkuji tvůrčímu týmu v čele s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou, že nám navzdory komplikacím zachoval věrnost,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Moravské divadlo navazuje projektem Rok na vsi na inscenace Na miskách vah (2010) a Sugar (2011), v nichž se setkali umělci ze souborů činohry, opery a operety a baletu. „Pan ředitel si přál oslavit stoleté výročí českého divadla v Olomouci nějakým mimořádným projektem, na kterém by se mohly podílet všechny tři soubory a který by byl v historii divadla naprosto unikátní. A tak jsme s dramaturgyní Michaelou Doleželovou hledali vhodný titul, který by dokázal pojmout a využít všechny tyto složky. Volba padla celkem jednoznačně na Rok na vsi bratří Mrštíků, ze kterého se režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová pokusí udělat nezapomenutelný divácký zážitek. Poprvé se tak v klasickém činoherním titulu mohou diváci těšit na sólisty opery a operety, komorní obsazení našeho orchestru, na část souboru baletu a operní sbor,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl a zmínil také významná jména spojená s přípravou této ambiciózní inscenace. „Pohybové složky se ujme Miřenka Čechová, jedna z nejvýraznějších představitelek českého tanečního a fyzického divadla. Hudbu zkomponuje básník a skladatel Ivan Acher, mimo jiné držitel Českého lva a nominací na Cenu Alfreda Radoka a Cenu české divadelní kritiky,“ vyjmenoval Vencl. Na vizuální stránce se podílí David Janošek, který olomoucké divadlo dobře zná – navrhl scény například pro inscenace Louskáček – Kouzelný příběh, Cornevillské zvonky, Mamzelle Nitouche či Dům Bernardy Alby. Kostýmy navrhla oceňovaná výtvarnice a designérka Markéta Sládečková.

Pro Janku Ryšánek Schmiedtovou je režie inscenace Rok na vsi splněným snem. „Když mi bylo třináct, viděla jsem Rok na vsi v Národním divadle v Praze v režii Miroslava Krobota. Moravská vesnice v mé hlavě slibovala nejvíc nekončící prudu. Stal se ale zázrak, přišel přelomový okamžik, ze kterého se vyvinulo nadšení a trochu i posedlost. Později jsem si nahrála záznam inscenace na videokazetu a tu opatrovala jak oko v hlavě – nic jiného na ni nesmělo být, nikdo si ji nesměl vypůjčit. A když jsem pak onemocněla, ty spletité osudy moravské vesnice jsem sledovala jako telenovelu, dokola, ale stále se stejným vzrušením. Strohost, zkratka, síla lidského bytí i vášní mě dojímala, burcovala i rozněžňovala. Přirozeně jsem později začala doufat, že i já bych třeba jednou mohla tento titul režírovat. Proto jsem začala vysílat prosby do vesmíru. A tak, když přišla nabídka, bylo to jasné jak facka, hned jsem řekla ano. Protože když se vám splní vesmírná objednávka, nedá se říct – tak teď fakt nevím,“ shrnula režisérka s úsměvem.

V inscenaci se představí všichni členové činoherního souboru a spolu s nimi řada hostů – dohromady téměř šedesát účinkujících. V úloze Rybáře uvidíme bývalého člena olomoucké činohry Dušana Urbana. „Od samého začátku jsme do role Rybáře měli obsazeného nejen Dušana, ale také Miroslava Etzlera. Je mi nesmírně líto, že Mirek má tak těžký průběh covidu a je stále v nemocnici pod dohledem lékařů. Doufala jsem, že když už nebylo možné, aby s námi absolvoval premiéru Zániku samoty Berhof, tak se nám podaří alespoň společná premiéra Roku na vsi. Nakonec nás jeho současný zdravotní stav donutil roli přeobsadit, a tak nám nezbývá než Mirkovi držet palce, přát mu brzké uzdravení a doufat, že ho brzy uvidíme ve vší síle na prknech našeho divadla v roli Habigera v Krobotově inscenaci,“ řekla dramaturgyně činohry Michaela Doleželová. Postavu Rybáře tak bude alternovat další host, činoherní a muzikálový herec Jan Vlas známý mj. z působení v Divadle Petra Bezruče. Rybářku si zahraje sólistka opery a operety Moravského divadla Elena Gazdíková, v inscenaci se představí také její kolega ze souboru Martin Štolba v roli Faráře. Dlouholetý člen olomoucké činohry a bývalý ředitel Moravského divadla Pavel Hekela si zahraje Starostu.

Party chasníků a jeptišek ztvární členové a členky sboru opery a operety, zahrají si také muzikanti z orchestru Moravského divadla a zatančí sbor baletu. „Osobně bych ráda, aby se od teď nejméně do konce ledna přestal dělit soubor divadla na balet, operu a činohru. Herci budou tančit, členové operního souboru hrát, ale nejdůležitější a zásadní pro mě je, aby společně na jevišti stvořili nesmrtelný příběh o tom, že nic není černobílé, člověk chybuje, pociťuje vášně i vztek, činí dobro i zlo, ale jeho duše a srdce umí povýšit obyčejné věci z prostých na velké,“ zdůraznila režisérka.

Románový opus bratří Mrštíků z roku 1903 se stal vrcholem českého realismu a až do roku 1993, kdy byl uveden činohrou Národního divadla v Praze, se českým jevištím zcela vyhýbal. Na vině byla především chybějící kvalitní dramatizace, která by dokázala tuto románovou kroniku fiktivní moravské vesnice Hrabůvka převést na divadelní prkna. Tu pro pražské Národní divadlo vytvořil Miroslav Krobot, který ji také sám režíroval. Od té doby byl Rok na vsi uveden v devíti divadlech po celé republice a začátkem roku 2022 poprvé zavítá i na prkna Moravského divadla Olomouc. Tvůrčí tým vychází ze zmíněné dramatizace Miroslava Krobota.

Zorvan: Smolná porážka, ale Bohemka za výhrou více šla

Filip Zorvan se v sezóně poprvé zapsal do střelecké listiny. Krásnou souhru Navrátila a Zmrzlého vyšperkoval po centru druhého jmenovaného výstavní trefou,...

Zorvan: Gól byl pěkný, ale bohužel k bodům nevedl

Filip Zorvan se v sezóně poprvé zapsal do střelecké listiny. Krásnou souhru Navrátila a Zmrzlého vyšperkoval po centru druhého jmenovaného výstavní trefou,...

Neuteklo vám?

00:04:57

Téma týdne 38/2023

Devět koncertů na devíti místech v Olomouci a Kroměříži nabídne Podzimní festival duchovní hudby. Tradiční akce se letos koná už potřicáté. Úvodní koncert bude tuto sobotu, 23. září, hostit...
00:02:23

Silnice z Loštic do Moravičan se dočkala rozsáhlé rekonstrukce

Uzavírka silnice spojující Loštice a Moravičany na Olomoucku skončila. Motoristé ji už nemusí objíždět přes Mohelnici....
00:00:33

Zoo se pochlubila prvním mládětem vousáka v Olomouci!

Představujeme vám historicky první odchované mládě vousáka senegalského v Zoo Olomouc. Dočkala se ho po celých...
00:04:57

Téma týdne 38/2023

Devět koncertů na devíti místech v Olomouci a Kroměříži nabídne Podzimní festival duchovní hudby. Tradiční akce...
00:05:27

Otevřená radnice 38/2023

Půjde pro jeden z domů na Masarykově třídě zajistit kontejnery na tříděný odpad? A je v...