Chválkovický depozit koček se běžně stará o desítky zvířat. Jedná se o zatoulané kočky, které sem pravidelně přivážejí strážníci. Právě s tímto útulkem město spolupracuje. Vždy, když se zvíře do depozitu dostane, jako první se zjišťuje, kdo je majitel. To je možné snadno zjistit díky čipu, pokud zvíře nějaký má.
Jenže občas městská policie odchytne i kočku bez majitele. A právě řešení množství zvířat v ulicích je teď jedním z úkolů Olomouce. Množení koček řeší nový program, který město rozběhlo. Jedná se o kastrace zvířat, na které přispěje nemalou částkou – na kocoura 400 korun a na kočku dokonce 800 korun.
U koček problém dlouhodobě zůstává neřešený. Ukázaloo se, že v některých městských částech se toulavé zdivočelé kočky domácí staly velkým problémem. Nejde přitom o to, že by bylo problémem samotné množství zvířat, ale spíš to, že kočka je prostě šelma a ráda loví.Především pak drobné zpěvné ptactvo.
Dalším důvodem, proč chce Olomouc kastraci podpořit, je také to, aby se pak zbytečně koťata nemusela utrácet – mnohdy nehumánním způsobem.
Proplácení kastrace bude probíhat tak, že majitel zvířete přinese potvrzení od veterináře, že je kočka opravdu jeho a že se o ni stará. Tímto krokem vlastně splní další z podmínek. Město má na svých stránkách i formulář, díky kterému je možné do tohoto systému vstoupit a na základě splněných podmínek pak příspěvek získat. Kastrační program má ale i druhou část, která je zaměřená na kočky domácí, které ale vůbec domácí nejsou a vlastně žijí venku.
Město aktuálně řeší celkem pět lokalit, kde je situace s toulavými kočkami nejvážnější, jedná se například o některá sídliště. Ovšem prioritou v únoru a březnu budou městské hřbitovy.