Sídliště jsou vlastně taková města ve městě. Mají školy, hřiště i obchody. Někdy však v těchto lokalitách, ve kterých žijí desítky tisíc lidí, chybí jiné služby. Městu Olomouc se ale daří tento dluh z minulosti splácet. Příkladem může být komunitní centrum s knihovnou, které teď vzniká ze staré výměníkové stanice v ulici Trnkova na Nových Sadech. Staré výměníkové stanice na sídlištích byly většinou nevzhledné šedivé stavby, často se stávaly i terčem vandalů. Jejich případné další využití řeší snad všechna města v Česku.
Podle slov Miroslava Žbánka, primátora, má město naprosto skvělý tým knihovníků, kteří přesně vědí, jak by měla moderní knihovna ve 21. století fungovat. Mělo by být především místem komunitního setkávání.
Volba tak padla právě na komunitní centrum s knihovnou, jenže bylo nutné vyřešit jiný problém, a to místo. Ve chvíli, kdy se v Olomouci přešlo z parovodu na horkovod, bylo jasné, že výměníkové stanice už město potřebovat nebude.
A tak se výměníková stanice na Trnkově ulici promění na moderní, vzdušnou a prosvětlenou stavbu. Nebudou zde pouze regály s knihami, jak to v knihovnách bývá, ale bude to místo, kde se budou konat workshopy, besedy a další akce. Venku vnikne zahrádka s posezením nebo skluzavka. Na své si tak přijdou i ty nejmenší děti.
Budova bude navíc splňovat velmi přísné energetické nároky. Dělníci třeba vyvrtali čtyři vrty pro tepelná čerpadla, která budou zajišťovat vyhřívání objektu. V komunitním centru má být příjemně i v létě, to zase zajistí klimatizace. Kromě samotné kultivace lokality je velkou výhodou i poloha nové knihovny. Nachází se totiž hned u tramvajové zastávky Rožňavská.
Nové komunitní centrum s knihovnou má stát zhruba 44 milionů korun, značnou část pokryje dotace z Evropské unie. Veřejnosti by se mělo otevřít v prosinci letošního roku.