Pandemie covid-19 výrazně urychlila nárůst online nakupování, a tím i poptávku po rychlém a pohodlném doručování. Výdejní boxy se díky tomu začaly objevovat téměř na každém rohu a staly se běžnou součástí ulic. Olomoučtí radní nyní schválili nová pravidla pro jejich umisťování ve městě. O tom budou rozhodovat městští architekti.
Nová strategie se vztahuje především na pozemky městské pozemky. Řeší nejen jejich umístění, aby co nejméně vytvářely problémy ve veřejných prostranstvích. Aby byla například zachována průjezdnost a průchodnost místem, snadnost zásobování, bezbariérovost. Dnes je problém s tím, že funkčně tak i esteticky nepůsobí výdejní boxy dobře. Je jejich v ulicích příliš hodně a lidé na to reagují negativně. Další záležitostí je jejich barevnost. Zařízní by tak měla být co nejméně nápadná. Měla by se barevnostní přizpůsobit konkrétnímu místu, měla by být bez zbytečných dalších polepů.
V Olomouci je přibližně 158 výdejních boxů. Problém je, že většina z nich stojí na soukromých pozemcích. Město chce proto firmy motivovat, aby je umisťovaly na ty městské. Zatím bohužel nemá žádnou jinou možnost ovlivnit umístění boxů. Nepodléhají totiž běžným povolovacím procesům. Chce jít tak pozitivní cestou, tedy vytipovávat místa na městských pozemcích a nabízet je přepravcům, jako lepší alternativu. Zároveň ale vedení města přiznává, že to bude zřejmě běh na dlouhou trať.
Nová pravidla vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Naše kultivovaná města a dalšími sedmnácti městy.