Budova olomoucké radnice patří mezi nejstarší v České republice. Svou roli plní už od 15. století. Je výraznou součástí historického centra města a patří mezi chráněné kulturní památky.
Vedení města nyní řeší její energetickou náročnost. Největší problémy způsobují stará okna a špatně zateplená půda, kvůli kterým dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Právě proto se teď chystá rozsáhlá oprava, která potrvá zhruba dva roky. V těchto dnech už probíhá vyklízení kanceláří a během několika dní se dělníci pustí do oprav.
Oprava radnice vyjde na 21 milionů korun. Práce jsou rozděleny do šesti etap a podle plánu potrvají zhruba 720 dní. Nejpalčivějším problémem jsou okna. Podle primátora Miroslava Žbánka jsou rámy dřevěných oken prakticky shnilé a za svou životností. Na jednotlivých skleněných tabulích jsou už vypadané i tmely. U mnoha oken reálně hrozí, že při manipulaci s nimi by mohlo dojít k vypadnutí celého okenního rámu nebo skla.
Veškeré práce probíhají pod dohledem památkářů a dalších odborníků.
V minulosti už prošla opravou střecha jak budovy radnice, tak radniční věže a také fasáda celé budovy. Ta se dokončovala před nedávnem, ale její součástí nebyla výměna oken. Důvodem bylo zejména to, že samotná výměna oken vyžadovala poměrně komplexní řešení z pohledu očekávaných energetických úspor.
Práce budou soustředěny také na zateplení stropu půdy tepelnou vatou, která zabrání únikům tepla. Díky tomu by se celková spotřeba energie mohla snížit asi o 13 %. Spotřeba primární energie z neobnovitelných zdrojů se sníží o více než deset procent a emise oxidu uhličitého klesnou o více než devět procent. Do budoucna se po rekonstrukci počítá ještě s úpravou vnitřních prostor budovy.
Během rekonstrukce ale zůstane radnice otevřená pro veřejnost. Matrika a další důležité služby v prvním patře budou dál k dispozici.