Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 5. 7. 2022.

Svátek má Státní svátek , Cyril a Metoděj.

CzechEnglishPolishUkrainian
19.7 C
Olomouc
19.4 C
Prostějov
20.8 C
Přerov
17.8 C
Šumperk
18 C
Jeseník
Úterý, 5. července 2022.

Svátek má Státní svátek , Cyril a Metoděj.  Dobré ráno.

Mobily pro gorily. Na Zbrojnici je speciální box na staré telefony

Chcete pomoci gorilám a zbavit se starého mobilu? Příležitost vám dává olomoucká zoo, která pořídila a rozmístila nové tubusy na sběr vysloužilých mobilních přístrojů. Jeden z nich najdete i na Zbrojnici UP v prostorách vrátnice.

„Na Univerzitě Palackého se snažíme produkci odpadu omezovat, a pokud už vznikne, tak zajistit jeho vhodné zpracování. V době celosvětově docházejících zdrojů tak rádi nabídneme nejen našim 23 tisícům studentů další místo, které rozšíří stávající možnosti třídění elektroodpadu v prostorách univerzity a navíc podpoří ochranu goril a jejich prostředí,“ uvedla Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.

Tropické deštné lesy vinou bezohledné těžby dřeva den za dnem mizí. S nimi zanikají i domovy goril, pralesních slonů, antilop bongo a dalších zvířat, která jsou pytláky lovena pro maso. Jedni lidé gorilám berou domov a druzí se snaží, aby o něj nepřišly. „K takovým ochráncům zvířat může patřit každý a pomoc v tomto případě nic nestojí. Přinesete již nepoužívaný či nefunkční vysloužilý mobil, pomůžete tak nejen gorilám, ale i dalším tamním živočichům i rostlinám,“ objasnila zooložka Jitka Vokurková.

Proč mobil?

Recyklací tantalu, vzácného kovu obsaženého ve starých mobilních zařízeních, se snižuje potřeba jeho primární těžby, která má v Africe negativní dopad na tropický deštný les, a tedy i na ohrožené gorily. Sběrem a následnou recyklací se tak může široká veřejnost zapojit do boje proti pytláctví a současně napomoci k osvětě místních obyvatel. Jejich přístup vůči gorilám a deštnému lesu je v celé problematice klíčový. Za každé odevzdané zařízení vyplatí Rema Systém 10 Kč. Peníze budou použity na pořízení vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Kam s ním?

Ve vstupní hale Zoo Olomouc, v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice a na Univerzitě Palackého v prostorách vrátnice Zbrojnice na Biskupském nám. 1 se nalézají sběrné boxy, do kterých postačí starý telefon vhodit.

[odkaz na zdroj]

Pětadvacet let po povodních: Olomouc je na tom mnohem lépe, hotovo ale není

Čtvrtina století se naplnila v těchto dnech od týdne, který byl pro Moravu jedním z nejhorších v celých moderních dějinách.  Tehdy...

Usnesení ze 119. Rady města Prostějova

ze dne  28. 6. 2022

Neuteklo vám?

00:05:36

Kraj zblízka 26/2022

Na Andrově stadionu v Olomouci byla v neděli večer slavnostně zahájena letní Olympiáda dětí a mládeže. Na největší sportovní událost v Česku se kvalifikovalo tři a půl tisíce mladých...
00:02:58

Rychlebské hory lákají na nový adrenalinový zážitek

Rychlebské hory patří mezi nejkrásnější místa v Olomouckém kraji. Nachází se až u česko-polské hranice a...
00:00:40

Než vyrazíte autem na dovolenou, zkontrolujte si dálniční známku

Vyhněte se nepříjemnostem s dálniční známkou dříve, než vyrazíte autem na dovolenou. Pokud ji nemáte, můžete...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...