Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 26. 11. 2022.

Svátek má Artur.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.8 C
Olomouc
6 C
Prostějov
5.9 C
Přerov
5.1 C
Šumperk
5.3 C
Jeseník
Sobota, 26. listopadu 2022.

Svátek má Artur.  Dobrý večer.

Mezinárodní letní škola k uprchlickému právu bude věnována válce na Ukrajině

Mezinárodní letní škola uprchlického práva má před sebou devátý ročník. Uskuteční se 15. až 25. srpna na olomoucké právnické fakultě a tematicky bude věnovaný válce na Ukrajině. Letní škola je připravována v rámci evropské univerzitní aliance Aurora, jejího programu Capacity Development Support Programme. S Univerzitou Palackého ji spolupořádá ukrajinská V. N. Karazin Kharkiv National University.

„Od počátku, kdy jsme školu založili, je naším cílem aktivně rozvíjet znalosti a dovednosti účastníků v oblasti mezinárodní ochrany uprchlíků, které využijí v akademické sféře, vládních a nevládních organizacích, médiích a dalších odvětvích,“ vysvětlila za pořadatele Selma Porobić z oddělení pro partnerství UP s tím, že chystaný ročník bude tematicky velmi aktuální. „Vzhledem k nedávné invazi Ruska na Ukrajinu a pokračující válce s masivním vysídlením civilistů je letošní škola výhradně zaměřena na Ukrajinu. Dali jsme jí podtitul Právní ochrana osob vysídlených válkou – případová studie Ukrajina.“ Finanční zisk letní školy navíc poputuje jako dar spolupořádající charkovské univerzitě.

Právnická fakulta se výrazně podílela na organizaci už v roce 2020. „I tentokrát nabídneme odborné know-how a podílíme se na realizaci letní školy i organizačně. Letošní ročník se uskuteční v prostorách naší fakulty,“ dodal Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Program letní školy kombinuje odborné přednášky, workshopy a diskusní bloky.

Škola je otevřena studentům napříč vědními obory a odborníkům z nejrůznějších oblastí se zájmem o téma. Mezi účastníky byli v minulosti například zaměstnanci mezinárodních uprchlických a humanitárních organizací, zástupci nevládních organizací, státní úředníci, vědečtí pracovníci, právníci nebo novináři.

Zájemci letos mohou volit mezi dvěma formami účasti, prezenční na olomoucké právnické fakultě, nebo online. Online přihlášky, jejíž součástí musí být motivační dopis a životopis, lze podávat do 15. června. Účastnický poplatek činí 400 euro. Studenti z univerzit v rámci aliance Aurora budou podpoření stipendiem. Úspěšní absolventi získají tři kredity ECTS.

Letošní Mezinárodní letní škola uprchlického práva navazuje na předchozí úspěšné ročníky, které v letech 2012 až 2015 pořádalo Centrum pro uprchlíky při sarajevské univerzitě a v letech 2018 a 2019 pak Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Jednou z jejich zakladatelek byla spolu se Selmou Porobić profesorka Oxfordské univerzity Barbara Harell-Bond, která se významně zasloužila o aktivní podporu práv uprchlických komunit po celém světě.

International Summer School in Refugee Law and Rights má speciální webovou stránku, kde zájemci najdou veškeré potřebné informace a kontakty.

[odkaz na zdroj]

Saňák: Rozhodla penalta, do ní to byl otevřený zápas

Asistent trenéra Jiří Saňák hodnotil porážku v osmifinále MOL Cupu proti Liberci, která znamená pro tuto sezonu konec v pohárové soutěži, střízlivě....

Sigma v poháru končí. V Liberci prohrála 1:4

Fotbalisté Sigmy Olomouc nezvládli osmifinále MOL Cupu. Na hřišti Slovanu Liberec prohráli 1:4. Domácí se dosrali díky dvěma gólům v rozmezí dvou...

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy