Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 8. 2. 2023.

Svátek má Milada.

CzechEnglishPolishUkrainian
-3.1 C
Olomouc
-3.6 C
Prostějov
-4.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-4 C
Jeseník
Středa, 8. února 2023.

Svátek má Milada.  Dobré ráno.

Mezinárodní biotechnologická konference Green for Good letos cílí na globální výzvy

Nejen rostlinnému výzkumu a rostlinným biotechnologiím, ale i dalším globálním výzvám současnosti se bude věnovat mezinárodní vědecká konference Green for Good VI, kterou od 12. do 15. září v Olomouci pořádá Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého spolu s Evropskou biotechnologickou federací (EFB). Odborníci z tuzemska, Německa, Velké Británie, USA, Finska a dalších zemí se zaměří na boj s klimatickými změnami, udržitelné zemědělství, cirkulární ekonomiku či získávání a ukládání energie v biologických systémech. Konference se koná pod záštitou ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové.

„Jsme rádi, že se nám po komplikacích spojených s pandemií covidu-19 podařilo navázat na předchozí tradici sahající do roku 2011 a uspořádat další pokračování konference. Sedm programových sekcí reaguje na aktuální společenské výzvy. Odborníci z daných oblastí mohou diskutovat o svých nejnovějších výsledcích, navazovat nové cesty spolupráce. Již tradičně je jedním z důležitých poslání konference umožnit zejména mladým vědcům setkat se s autoritami v oboru,“ uvedl člen vědeckého výboru konference a viceprezident EFB Ivo Frébort.

Úvodní přednášku pronese Alan Schulman z Helsinské univerzity, který v současné době působí jako prezident Evropské organizace pro rostlinné vědy (EPSO). Jím vedená výzkumná skupina využívá genetiku, genomiku a buněčnou biologii k pochopení procesů dynamiky genomu. Spolu s kolegy se rovněž zabývá odolností vůči suchu a dalšími znaky udržitelnosti u ječmene a bobu obecného. Hlavní přednášku přednese Gary Vallad z University of Florida, jenž se ve svém výzkumu zaměřuje na diagnostiku a léčbu chorob běžných jak u zeleniny, tak u okrasných rostlin s důrazem na vývoj a zavádění strategií pro boj s chorobami na biologické bázi.

„Jelikož jednou z nových oblastí, na niž na konferenci zaměříme pozornost, je bioekonomika, velmi nás těší účast Martina Greimela – vedoucího Centra pro bioekonomiku na Univerzitě přírodních zdrojů a přírodních věd ve Vídni (BOKU), který ji zastupuje v Evropské alianci univerzit pro bioekonomiku (EBU). Uvítáme mimo jiné i Petru Jorasch z belgické společnosti Euroseed, propagátorku moderních metod šlechtění rostlin a inovativních technologií,“ uvedla za organizátory Michaela Holecová z CATRIN.

Účastníci si připomenou i 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Obraz věnovaný zakladateli genetiky i další výtvarná díla inspirovaná přírodními vědami během konference vystaví Jitka Brůnová Lachmann.

Konference Green for Good VI se uskuteční v budově Právnické fakulty Univerzity Palackého. Program je dostupný na www.efbiotechnology.org/G4G/programme. Konference se v Olomouci konala každé dva roky, kvůli pandemii covidu-19 se naposledy uskutečnila v roce 2019.

Read More

ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA

Ve čtvrtek 16. února v 15.00 se v zasedací místnosti budovy IPOS uskuteční další zasedání zastupitelstva města. Na programu například bude:...

Úpravy v trase autobusových linek z důvodu uzavírky ulice Pasteurova

V termínu od úterý 14. 2. 2023 do středy 19. 4. 2023 budou pokračovat stavební práce na rekonstrukci parovodu v ulici Pasteurova....

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:09

Objíždění čekající tramvaje zleva je nebezpečné. Řidičům navíc hrozí pokuta

Strážníci městské policie se v centru Olomouce v poslední době setkávají s nebezpečným nešvarem. Někteří motoristé...
00:00:40

Policejní kontroly chat odhalily závažné nedostatky

Šternberští policisté se zaměřili na kontrolu chatových oblastí. Ty probíhají několikrát do roka hlavně v zimním...
00:05:10

Otevřená radnice 06/2023

Stanou se jednorázové papírové kelímky na olomouckých vánočních trzích minulostí? Jakým ekologičtějším řešením by případně mohly...
00:06:15

Kraj zblízka 06/2023

V prvním únorovém vydání pořadu Kraj zblízka navštívíme knihovnu v Bochoři a také knihovnu v Přerově....
Generated by Feedzy