Přeložit náš web

So, 2. 3. 2024.

Svátek má Anežka.

10.8 C
Olomouc
10.9 C
Prostějov
11.2 C
Přerov
10.1 C
Šumperk
8.5 C
Jeseník
Sobota, 2. března 2024.

Svátek má Anežka.  Dobré odpoledne.

Medička zachránila život muži, poděkováním pak dojala svého učitele

O situaci, do které se dostala, hovoří Pavlína Vajdová, studentka pátého ročníku Všeobecného lékařství na Lékařské fakultě UP, jako o snu každého medika. Na ulici úspěšně poskytla první pomoc bezvládně ležícímu muži, kterého ostatní spíše přehlíželi. Za tento čin studentce jménem fakulty poděkoval děkan Milan Kolář na neformálním setkání, ve které vyústil jeden děkovný e-mail.

„Svým profesionálním a skvělým zákrokem jste zachránila lidský život, to je něco fantastického. Ukazuje to nejen vaši připravenost pro lékařskou praxi, ale i to, že medicínu máte v srdci. Velice si toho vážím a jsem na vás hrdý,“ nešetřil slovy uznání Milan Kolář na setkání ve své pracovně, kterého se účastnil také Vladislav Kutěj z Centra pro výuku urgentní medicíny LF UP a primář oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc. Právě jemu totiž studentka po záchraně muže napsala zprávu, v níž děkovala za to, že se v nastalé situaci cítila připraveně, komfortně, sebejistě a do jisté míry si ji i užila. 

„Když jsem ten e-mail četl, říkal jsem si, že to je ta nejlepší evaluace výuky. Velmi mě dojalo to, že člověk studenta něco naučí, ten to pak dokáže v reálném životě využít a následně napíše, že děkuje za to, co se ode mě naučil. Kolik kantorů zažilo něco takového? To jsem si prostě nemohl nechat pro sebe,“ uvedl Vladislav Kutěj. Pavlína Vajdová prý s odesláním zprávy váhala, jestli to nebude vypadat divně, jestli se nebude vytahovat. Máma, absolventka LF UP, ji ale ujistila, že to naopak učiteli udělá radost. Udělalo.

Muže ležícího bezvládně na zemi u nádraží si před Vánocemi všimla sestra medičky. Okolní lidé se ho báli dotknout, kromě záchranky tak zavolala i svoji sestru, budoucí lékařku. Ta s přítelem bezprostředně sedla do auta a vyjeli na místo. „Ihned jsem začala s postupy, které nás pan primář učil. Pána jsme narovnali a zaklonili mu hlavu. Nedýchal, ani nereagoval na bolestivé podněty, cítila jsem ale tep. V ústech měl zvratky a okolo pěnu. Začala jsem s nepřímou masáží srdce, při té se občas jakoby nadechl. Po chvilce mě při masáži vystřídal přítel, protože ji ale neměl nacvičenou, měl pokrčené lokty a prováděl ji rychleji, než by měl. Aby měl správné tempo, začala jsem nad tím bezvládným člověkem zpívat Rolničky,“ přiblížila Pavlína Vajdová.

Když se pak znovu ujala srdeční masáže, podařilo se resuscitovaného rozdýchat. To už přijela sanitka a muže si převzali k další péči záchranáři. O několik dní později sestra olomoucké studentky pána viděla, vypadal v pořádku. „Myslím, že je to sen každého medika, něco takového při studiu dokázat. Ve škole tyto praktické dovednosti neustále procvičujeme, zkoušíme si je na panácích, ale zachránit život, to je super pocit. Když jsme z toho místa jeli domů, přítel mlčel, zatímco já v sobě pořád měla ten adrenalin a byla jsem nadšená, že jsem takovouto situaci zažila,“ řekla.

„Uvědomila jsem si, že jsem vlastně poprvé v životě dělala něco, co opravdu umím. Všichni okolo mě pracují, dělají něco, v čem se našli a co je baví, já zatím dlouho studuji. Ale najednou přišel moment, kdy jsem mohla prodat, co jsem se už naučila,“ dodala medička, která ovšem původně chtěla být učitelkou.

Když se pak rozhodla pro lékařství, napoprvé nebyla přijata. To ještě neuvažovala o Olomouci, kde studovala její máma. O rok později však olomouckou medicínu vedle dalších škol zkusila. „Už jsem měla v ruce index hradecké fakulty, když přišla zpráva, že jsem do Olomouce přijatá na odvolání. Neváhala jsem ani chvilku. V Olomouci mi totiž sedly nejvíce přijímačky, líbila se mi zdejší atmosféra i město je krásné,“ vzpomněla Pavlína Vajdová, která se po dokončení studia chce vrátit do Ústí nad Labem a věnovat se gynekologii.

Read More

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Miminka v porodnicích AGEL přicházejí na svět každý den. Na poslední přestupný rok 2020 se jich ve Vítkovicích, Šternberku, Prostějově a Přerově narodilo sedm

Ostrava, 28. 2. 2024: Narozeniny jednou za čtyři roky a neobvyklé datum narození v občanském průkaze. Přestupný rok však v porodnicích...

Neuteklo vám?

00:07:30

Otevřená radnice 09/2024

Se stížností na hlučnost a prašnost z areálu sběrného dvora se na pořad Otevřená radnice obrátil jeden z našich diváků. Jak na jeho podnět odpoví olomoucký primátor? Nejen to...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...