Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.5 C
Olomouc
24.6 C
Prostějov
24 C
Přerov
24.4 C
Šumperk
23.9 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobrý večer.

Letošní Přírodovědný jarmark přilákal rekordních 3000 školáků a studentů

Vědu v mnoha jejích podobách mohli během pátečního Přírodovědného jarmarku poznávat školáci a studenti ve vnitřních a venkovních prostorách přírodovědecké fakulty. Letošní ročník, který vysokou návštěvností předčil ty minulé, byl inspirovaný 200. výročím narození zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela.

„Bylo úžasné pozorovat, kolik dětí si k nám našlo cestu a jak přírodovědecká fakulta po dvou letech pandemie covid-19 opět ožila. Užívaly si to děti i kolegové, kterým bych touto cestovat chtěl poděkovat,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala.

Přes tři tisíce malých návštěvníků si na téměř třiceti stanovištích mohlo vyzkoušet nespočet zajímavých činností, které hravou formou přibližovaly zajímavý svět přírodních věd. „Pro děti jsme si připravili fotografování pod infračerveným světlem a UV světlem, ke kterému používáme speciálně upravený fotoaparát. Ukázali jsme jim i 3D skenování různých předmětů a uměleckých děl,“ přiblížil Vojtěch Trávníček ze Společné laboratoře optiky.

Přírodovědný jarmark dále nabídl biologicko-chemické pokusy, fyzikální experimenty, svět programování,  mikrovlnnou show, zástupce masožravých rostlin s různými lapacími pastmi a strategiemi lovu kořisti, řešení logických hádanek a úkolů, laserové bludiště, skládání tangramů a skládaček, stolní a postřehové hry a další zajímavé aktivity.

„Líbí se mi celková atmosféra. Netušil jsem, jak je těžké zvážit jeden gram glukózy během určitého časového limitu. Hodně jsme se u toho pobavili,“ uvedl Bohumil Petrák z 9. třídy Základní školy a Mateřské školy Olomouc, Nedvědova. O pět let mladší Lilly Rybaříkovou ze Základní školy a Mateřské školy Bohuňovice upoutala Nenewtonovská kapalina. „Nemohla jsem si hned vzpomenout, jak se jmenuje, ale ta hmota mě zaujala,“ doplnila.

Před přírodovědeckou fakultou si mohli návštěvníci se zástupci katedry geologie vyzkoušet také rýžování „zlata“, určování hornin a minerálů či výrobu sádrových odlitků trilobitů a amonitů. Nechyběly ani venkovní ukázky s ohněm.

[odkaz na zdroj]

Soupeři pro Rakousko potvrzeni: Sigmu čeká gigant

Soupeři pro rakouské soustředění jsou potvrzeni. A fanoušci Hanáků se mají na co těšit. V rakouském Hartbergu se Sigma utká i s jedním...

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o...

Neuteklo vám?

00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na nový úsek cyklostezky z Holického lesa navazuje pouze polní cesta? Na tyto otázky...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...