Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 4. 10. 2022.

Svátek má František.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.6 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
13.5 C
Přerov
11.7 C
Šumperk
10.9 C
Jeseník
Úterý, 4. října 2022.

Svátek má František.  Dobré ráno.

Letní škola diplomacie se věnuje evropské bezpečnosti

Výběr zastřešujícího tématu pro letošní ročník třídenní Letní školy diplomacie byl podle jejího garanta bohužel velmi snadný. Daniel Marek z katedry politologie a evropských studií FF UP říká, že ruská agrese vůči Ukrajině vyvolala největší bezpečnostní krizi v Evropě od druhé světové války, a téma Evropská bezpečnost v nebezpečných časech se tedy nabídlo přímo. Za informacemi z mezinárodněpolitického dění se do Olomouce vypravily čtyři desítky středoškoláků. Bohatý program šestého ročníku této jedinečné školy se otevřel právě dnes.

Každý uskutečněný ročník Letní školy diplomacie je výsledkem spolupráce mezi Univerzitou Palackého, Ministerstvem zahraničních věcí a Armádou České republiky. Ten letošní přivítal mezi čtyřicítkou studentů jak gymnazisty, tak posluchače středních odborných škol. Dva studenti přijeli ze Slovenska a jedna dívka studuje na lyceu ve Francii.

„Cílem naší školy je zvýšit mezi studenty vyšších ročníků středních škol povědomí o mezinárodněpolitickém dění a roli Česka v mezinárodním kontextu. Pravidelně se snažíme přivézt do Olomouce skupinu čtyřiceti středoškolských studentů z celé země, kteří zde absolvují odborné přednášky, workshopy a semináře v oblasti diplomacie a mezinárodní politiky, aby následně byli schopni lépe porozumět dění kolem sebe a poté jej přenést na své nejbližší okolí. Výjimečné je pro ně kromě teorie a praxe diplomacie také prvotní setkání s vysokoškolským prostředím, za přínosné považují i následné prohlubování vztahů se studenty z různých koutů země během sociálních aktivit,“ přibližuje garant Letní školy diplomacie Daniel Marek z pořádající katedry politologie a evropských studií.

O bezpečnostní krizi je podle něj nutné hovořit se všemi, i se středoškolskou mládeží. „Období relativní bezpečnostní stability posledních třech desetiletí, které mnozí považovali za samozřejmost, skončilo. Současná mladá generace už nebude mít komfort svých předchůdců a musí se s touto novou situací vyrovnat,“ zdůrazňuje Daniel Marek.

Stěžejnímu tématu programu zaměřenému na bezpečnost pak odpovídá i zaměření přednášek. V úvodní části školy budou odborníci na mezinárodní vztahy Hynek Melichar a Markéta Žídková z katedry politologie a evropských studií filozofické fakulty hovořit o současných bezpečnostních hrozbách v Evropě, a to s důrazem na současné politické a bezpečnostní aspekty ruské agrese na Ukrajině. Další část programu se bude věnovat bezpečnostní architektuře Evropy a roli NATO a EU v ní. Sérii přednášek k této tematice představí velvyslanec Petr Kypr, jeden z nejzkušenějších českých diplomatů, který v minulosti vedl diplomatické zastoupení ve Slovinsku, Norsku a Moldavsku. Během letní školy se středoškoláci hodně dozví také o roli Armády ČR při zajišťování bezpečnosti země. Činnost 72. mechanizovaného praporu Generálmajora Josefa Bušíka jim představí kapitánka Martina Štěpánková. Při návštěvě vojenské základny v Přáslavicích se studenti zúčastní i besedy s novodobým veteránem praporčíkem Lukášem Hirkou. Určitě zajímavým tématem pak bude i diplomatický protokol a etiketa, se kterými posluchače letní školy seznámí Markéta Zapletalová z katedry politologie a evropských studií. V závěru školy získají studenti certifikát o absolutoriu.

Zájem o Letní školu diplomacie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého je každoročně velký. Je v České republice jedinou takto zaměřenou školou, která oslovuje středoškolské posluchače. Všichni zájemci jsou zároveň s přihláškou povinni odpovědět i na dva dotazy z mezinárodního dění. Ti, kteří projevili zájem o účast letos, psali o tom, co je podle nich v současnosti největší bezpečnostní hrozbou a jak by bezpečnost států Evropské unie posílili. Organizátory školy zajímal i jejich čtenářský rozhled a zájem o danou problematiku.

„V našem konečném výběru jsou sice převážně studenti vyšších ročníků středních škol, kteří prokázali rozsáhlé znalosti a velký zájem nejen o mezinárodní dění, ale přijali jsme i několik uchazečů mladších ročníků, jejichž odpovědi vynikaly. Velmi nás potěšila celková informovanost uchazečů a kvalita jejich písemného projevu,“ dodává Daniel Marek.

Letní škola diplomacie se koná v termínu od 22. do 24. srpna. O jejím programu více ZDE.

[odkaz na zdroj]

VÝLUKA NA TRATI JESENÍK – KRNOV

Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 292 Krnov - Jeseník nepřetržitě od 7. října (7.00) do 14. října 2022 (19.00) a na...

Pořízení nové cisternové automobilové stříkačky je podpořeno dotací

Město Prostějov získalo z Ministerstva vnitra dotační finance na pořízení nové cisternové automobilové stříkačky. Jedná se o pořízení automobilové stříkačky (CAS)...

Neuteklo vám?

00:04:34

Otevřená radnice 39/2022

V dalším dílu pořadu Otevřená radnice odpoví primátor Olomouce Mirek Žbánek na dotaz, zda bude vybudovaná cyklostezka podél řeky Moravy v rámci stavby čtvrté etapy protipovodňových opatření. Druhý dotaz...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy