Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 8. 2. 2023.

Svátek má Milada.

CzechEnglishPolishUkrainian
-3.1 C
Olomouc
-3.6 C
Prostějov
-4.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-4 C
Jeseník
Středa, 8. února 2023.

Svátek má Milada.  Dobré ráno.

Letní škola diplomacie se věnuje evropské bezpečnosti

Výběr zastřešujícího tématu pro letošní ročník třídenní Letní školy diplomacie byl podle jejího garanta bohužel velmi snadný. Daniel Marek z katedry politologie a evropských studií FF UP říká, že ruská agrese vůči Ukrajině vyvolala největší bezpečnostní krizi v Evropě od druhé světové války, a téma Evropská bezpečnost v nebezpečných časech se tedy nabídlo přímo. Za informacemi z mezinárodněpolitického dění se do Olomouce vypravily čtyři desítky středoškoláků. Bohatý program šestého ročníku této jedinečné školy se otevřel právě dnes.

Každý uskutečněný ročník Letní školy diplomacie je výsledkem spolupráce mezi Univerzitou Palackého, Ministerstvem zahraničních věcí a Armádou České republiky. Ten letošní přivítal mezi čtyřicítkou studentů jak gymnazisty, tak posluchače středních odborných škol. Dva studenti přijeli ze Slovenska a jedna dívka studuje na lyceu ve Francii.

„Cílem naší školy je zvýšit mezi studenty vyšších ročníků středních škol povědomí o mezinárodněpolitickém dění a roli Česka v mezinárodním kontextu. Pravidelně se snažíme přivézt do Olomouce skupinu čtyřiceti středoškolských studentů z celé země, kteří zde absolvují odborné přednášky, workshopy a semináře v oblasti diplomacie a mezinárodní politiky, aby následně byli schopni lépe porozumět dění kolem sebe a poté jej přenést na své nejbližší okolí. Výjimečné je pro ně kromě teorie a praxe diplomacie také prvotní setkání s vysokoškolským prostředím, za přínosné považují i následné prohlubování vztahů se studenty z různých koutů země během sociálních aktivit,“ přibližuje garant Letní školy diplomacie Daniel Marek z pořádající katedry politologie a evropských studií.

O bezpečnostní krizi je podle něj nutné hovořit se všemi, i se středoškolskou mládeží. „Období relativní bezpečnostní stability posledních třech desetiletí, které mnozí považovali za samozřejmost, skončilo. Současná mladá generace už nebude mít komfort svých předchůdců a musí se s touto novou situací vyrovnat,“ zdůrazňuje Daniel Marek.

Stěžejnímu tématu programu zaměřenému na bezpečnost pak odpovídá i zaměření přednášek. V úvodní části školy budou odborníci na mezinárodní vztahy Hynek Melichar a Markéta Žídková z katedry politologie a evropských studií filozofické fakulty hovořit o současných bezpečnostních hrozbách v Evropě, a to s důrazem na současné politické a bezpečnostní aspekty ruské agrese na Ukrajině. Další část programu se bude věnovat bezpečnostní architektuře Evropy a roli NATO a EU v ní. Sérii přednášek k této tematice představí velvyslanec Petr Kypr, jeden z nejzkušenějších českých diplomatů, který v minulosti vedl diplomatické zastoupení ve Slovinsku, Norsku a Moldavsku. Během letní školy se středoškoláci hodně dozví také o roli Armády ČR při zajišťování bezpečnosti země. Činnost 72. mechanizovaného praporu Generálmajora Josefa Bušíka jim představí kapitánka Martina Štěpánková. Při návštěvě vojenské základny v Přáslavicích se studenti zúčastní i besedy s novodobým veteránem praporčíkem Lukášem Hirkou. Určitě zajímavým tématem pak bude i diplomatický protokol a etiketa, se kterými posluchače letní školy seznámí Markéta Zapletalová z katedry politologie a evropských studií. V závěru školy získají studenti certifikát o absolutoriu.

Zájem o Letní školu diplomacie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého je každoročně velký. Je v České republice jedinou takto zaměřenou školou, která oslovuje středoškolské posluchače. Všichni zájemci jsou zároveň s přihláškou povinni odpovědět i na dva dotazy z mezinárodního dění. Ti, kteří projevili zájem o účast letos, psali o tom, co je podle nich v současnosti největší bezpečnostní hrozbou a jak by bezpečnost států Evropské unie posílili. Organizátory školy zajímal i jejich čtenářský rozhled a zájem o danou problematiku.

„V našem konečném výběru jsou sice převážně studenti vyšších ročníků středních škol, kteří prokázali rozsáhlé znalosti a velký zájem nejen o mezinárodní dění, ale přijali jsme i několik uchazečů mladších ročníků, jejichž odpovědi vynikaly. Velmi nás potěšila celková informovanost uchazečů a kvalita jejich písemného projevu,“ dodává Daniel Marek.

Letní škola diplomacie se koná v termínu od 22. do 24. srpna. O jejím programu více ZDE.

[odkaz na zdroj]

ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA

Ve čtvrtek 16. února v 15.00 se v zasedací místnosti budovy IPOS uskuteční další zasedání zastupitelstva města. Na programu například bude:...

Úpravy v trase autobusových linek z důvodu uzavírky ulice Pasteurova

V termínu od úterý 14. 2. 2023 do středy 19. 4. 2023 budou pokračovat stavební práce na rekonstrukci parovodu v ulici Pasteurova....

Neuteklo vám?

00:06:15

Kraj zblízka 06/2023

V prvním únorovém vydání pořadu Kraj zblízka navštívíme knihovnu v Bochoři a také knihovnu v Přerově. Povíme si, jak vlastně knihovny v kraji fungují a že je olomoucké hejtmanství...
00:02:09

Objíždění čekající tramvaje zleva je nebezpečné. Řidičům navíc hrozí pokuta

Strážníci městské policie se v centru Olomouce v poslední době setkávají s nebezpečným nešvarem. Někteří motoristé...
00:00:40

Policejní kontroly chat odhalily závažné nedostatky

Šternberští policisté se zaměřili na kontrolu chatových oblastí. Ty probíhají několikrát do roka hlavně v zimním...
00:05:10

Otevřená radnice 06/2023

Stanou se jednorázové papírové kelímky na olomouckých vánočních trzích minulostí? Jakým ekologičtějším řešením by případně mohly...
00:06:15

Kraj zblízka 06/2023

V prvním únorovém vydání pořadu Kraj zblízka navštívíme knihovnu v Bochoři a také knihovnu v Přerově....
Generated by Feedzy