Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 3. 2. 2023.

Svátek má Blažej.

CzechEnglishPolishUkrainian
4 C
Olomouc
4.1 C
Prostějov
3.7 C
Přerov
2.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pátek, 3. února 2023.

Svátek má Blažej.  Dobrý večer.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Windsurfing na Nákle a aerobik „u letadla“. Petr Zatloukal poodhaluje železnou oponu Olomouce

Tento způsob léta zdál se poněkud nešťastným. Čvachtání se u Balatonu, závody na podomácku vyrobených motokárách, improvizované lekce aerobiku na omšelých betonových pláccích či windsurfingové experimenty na Nákle. Lidé za časů normalizace hledali únik ze socialistického bezčasí, jak jen to šlo. Autenticky to ve svých snímcích zdokumentoval Petr Zatloukal v knize z edice Olomoučtí fotografové, kterou připomínáme jako další tip Vydavatelství UP v letním seriálu Žurnálu.

Petr Zatloukal je známý především svou sérií snímků Gaudeamus, která patří do zlatého fondu olomoucké fotografie. Zachytil v ní události sametové revoluce v prostředí Univerzity Palackého. V knize z edice Olomoučtí fotografové, kterou Vydavatelství UP připravilo spolu s Muzeem umění Olomouc, nabízí Zatloukal sérii černobílých snímků, které událostem sametové revoluce předcházejí a nabízí širší kontext toho, jak lidé toužící po jiné lepší budoucnosti nacházeli útěk z normalizační nudy a šedi.

Symbolický dokument své doby mapuje mikropříběhy všedních dnů v Olomouci, Bratislavě, Bánské Bystrici či východním Berlíně, prostředí závodů motokár a sportovního tance, atmosféru socialistické nemocnice nebo počátky aerobiku v Československu.

Edice Olomoučtí fotografové má od počátku nastaven „programový přesah“, kdy vydání knihy není koncem, ale naopak začátkem a záminkou k dalším aktivitám. Díky MUO jsou například jednotlivé knihy úzce spjaty s průběžnými výstavami v Česku i zahraničí. Pro Petra Zatloukala to platí dvojnásob. Jeho série snímků Aerobic se podívala na mezinárodní festivaly v Bratislavě či Budapešti, olomoučtí kávomilové ji pak až do konce léta aktuálně mohou zhlédnout také v Café Trieste na Dolním náměstí. A už příští týden míří delegace MUO a VUP spolu s Petrem Zatloukalem reprezentovat kvalitu olomoucké fotky do polské Opole.

Knihu snímků Petra Zatloukala si můžete zakoupit na e-shopu VUP. Až do konce srpna můžete využít 15% slevový kód letnicteni15.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Odstartoval nový pacientský program Nebuď pod tlakem

Prvních dvanáct účastníků nového pacientského programu Nebuď pod tlakem si dnes na I. interní kliniky – kardiologické vyslechlo, co je v...

Sigma míří do Uherského Hradiště. V sobotu ji čeká Slovácko

Souboj dvou celků se shodným bodovým ziskem nabídne 18. kolo FORTUNA:LIGY. V moravském derby se v Uherském Hradišti střetne Sigma s domácím Slováckem.  ...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy