Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-2 C
Olomouc
-1.4 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Poznejte osudy židovských komunit v typograficky unikátní knize

Jak žily židovské komunity v Československu mezi sebou a jaké měly vztahy s ostatními menšinami? Jaké byly jejich životní osudy ve společensky překotné době? A můžeme v tehdejším stavu společnosti najít paralely k dnešku? To vše přibližuje čtenářsky přístupná kniha izraelského historika Martina Weina, kterou časově rámují životy dvou významných židovských protagonistů: Leopolda Hilsnera a Rudolfa Slánského. Nabízíme ji jako další letní tip na čtení v seriálu Žurnálu Online.

Upravený a doplněný český předklad Weinovy anglické monografie History of the Jews in the Bohemian Lands je faktografickou, populárně-naučnou knihou, která nabízí exkurzi po dějinách židovského elementu v první polovině 20. století v československém prostoru. Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského ocení především zájemci o židovskou tematiku a historii i čtenáři, kteří rádi v knihách hledají nečekané společenské souvislosti.

Zalíbení v knize najdou i milovníci knižní typografie a knih s přesahem. Publikace totiž tematicky propojuje obsah se svou formou, kdy se kolektiv autorů a editorů rozhodl hledání podstaty židovské existence a identity demonstrovat také prostřednictvím typografie. Pro knihu nechal vytvořit unikátní font, který v sobě zahrnuje tzv. „střední ž“ – písmeno a zároveň symbol knihy, který důvtipně upozorňuje na dosud trvající spor, zda v češtině při psaní slova Žid/žid používat velké či malé písmeno.

Knihu Dějiny židů v českých zemích: Od Hilsnera po Slánského, jeden z nejvýraznějších a nejúspěšnějších titulů z univerzitní produkce za poslední rok, najdete ve Skriptárně na Zbrojnici nebo na e-shopu VUP. Až do konce srpna tam můžete využít 15% slevový kód letnicteni15.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy