Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 14. 8. 2022.

Svátek má Alan.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Neděle, 14. srpna 2022.

Svátek má Alan.  Dobré ráno.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Olomouc německá. Poznejte univerzitní město z jiné perspektivy

K létu neodmyslitelně patří výlety, procházky a poznávání měst. Myslíte si, že Olomouc už znáte dokonale? Zkuste se po ní projít s jinou perspektivou, následujte německé stopy a možná budete překvapeni, co o „našem“ městě odhalíte nového. Pomohou vám v tom dvě knihy z produkce Vydavatelství UP, které mapují německý element v olomoucké historii. Publikace Literární procházky německou Olomoucí a Olomoučtí Němci 1918–1938 jsou dalším seriálovým tipem na letní čtení.

Obrazově bohatá dvojjazyčná kniha Literární procházky německou Olomoucí / Literarische Wanderungen durch das deutsche Olmütz funguje jako netradiční turistický průvodce městem. Lukáš Motyčka a Veronika Opletalová zpracovali jednotlivé kapitoly tak, aby sloužily jako virtuální procházky místy, která inspirovala olomoucké německy píšící umělce. Nechejte se uvést do německé Olomouce, poznejte činnost různých kulturních spolků a nahlédněte skrze literární úryvky do životů osobností, v jejichž díle zanechala Olomouc zásadní stopu.

Pokud ve vás Literární procházky německou Olomoucí probudí zvědavost po olomoucké německé historii a chtěli byste se o německém živlu na Hané dozvědět mnohem více, můžete následně sáhnout po knize historika Martina Hájka s názvem Olomoučtí Němci 1918–1938.

Kniha vám nabídne komplexní sondu do života německé menšiny v počešťující se Olomouci. Jak žily německé menšiny v Olomouci v době první československé republiky? Jak se jejich aktivity a vliv proměňovaly při „počešťování“ Olomouce? Jaký hlas měli místní Němci v komunální politice? Jak vypadal jejich periodický tisk, zájmové spolky, německé školy či veřejná knihovna? A měli s českou většinou vztahy dobrém, či spíše napjaté? To vše se v knize dozvíte.

Obě knihy si můžete pořídit na e-shopu Vydavatelství UP (Literární procházky najdete zde, Olomoucké Němce pak zde) nebo ve Skriptárně na Zbrojnici. Při nákupu na e-shopu nezapomeňte na letní slevu 15 % (viz níže).

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat se budeme mimo jiné i jednomu z železničních přejezdů ve městě.
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy