Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 18. 8. 2022.

Svátek má Helena.

CzechEnglishPolishUkrainian
33.8 C
Olomouc
34.1 C
Prostějov
33.6 C
Přerov
31.8 C
Šumperk
28.2 C
Jeseník
Čtvrtek, 18. srpna 2022.

Svátek má Helena.  Dobré odpoledne.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Nahlédněte s edicí Paměť UP do novodobé historie univerzity

Osm fakult a více než 70 let moderní historie. To už je dobrý základ k tomu, aby měla naše univerzita, respektive její osobnosti o čem vyprávět. I proto je jednou z vlajkových lodí univerzitního vydavatelství edice Paměť UP. Přináší autobiografie významných postav Univerzity Palackého, které se zasadily o její rozvoj, popularizaci, vize a neodmyslitelně se zapsaly do univerzitních novodobých dějin. Připomeňte si všechny letošní díly edice Paměť UP v dalším díle letního seriálu Žurnálu a Vydavatelství UP.

Všechny budoucí, současné i bývalé lékaře, stejně jako zájemce o medicínu jako takovou, nepochybně osloví vzpomínky nestora olomoucké chirurgie profesora Miloslava Dudy, který je po většinu svého života spjat s Lékařskou fakultou UP a Fakultní nemocnicí Olomouc. Ve své knize Půlstoletí s chirurgií… nejen olomouckou se ohlíží za svými studentskými i profesními léty, vzpomíná na nebývalý a překotný technologický vývoj v jícnové a miniinvazivní chirurgii a vrací se ke svým přátelstvím s osobnostmi olomoucké chirurgie.

Směřuje-li ohnisko vašeho zájmu spíše do oblasti umění, doporučujeme se začíst do velmi osobitých a svérázných pamětí Zdeňka Kučery, jednoho z předních představitelů českého abstraktního umění 60. let s charakteristickým uměleckým rukopisem plným přesných geometrických tvarů a optických klamů. Sochař, malíř a pedagog úzce spjatý s pedagogickou fakultou se v knize Minulý život. Paměti outsidera ohlíží za osudy talentovaného malíře, který se nepodvolil tehdejšímu režimu.

Čtete rádi detektivky „londýnského střihu“? Podívejte se na první tip na letní čtení z Vydavatelství UP.

Zajímáte se o design a umění a chtěli byste se dozvědět něco o tom, jak výtvarno promlouvá do vojenské kamufláže? Pak zamiřte za druhým tipem.

Historicky a lingvisticky zaměřené čtenáře by pak mohly oslovit společné paměti matky a dcery Kristiny a Ingeborg Fialových, které se zasadily o rozvoj olomoucké polonistiky a germanistiky. Kniha vzpomínek Semper sint in flore přibližuje, jak si polsko-německá rodina nacházela cestu k češtině a hledala své kořeny za časů svobodného a okupovaného Československa i v emigraci či jak se univerzita formovala navzdory okleštění státní komunistickou mocí a následně rozvíjela v polistopadovém demokratickém rozpuku.

Veškeré dosud vydané tituly v edici Paměť UP najdete na webu Vydavatelství UP.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti pak v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15

[odkaz na zdroj]

SCHŮZE RADY MĚSTA PROSTĚJOVA

123. schůze Rady města Prostějova se bude konat v úterý dne 23. 8. 2022 od 10:00 hod. v jednací místnosti rady č. 5...

Prestižní hanácké derby. Béčko Sigmy v sobotu míří do Prostějova

Čtvrtý zápas rezervního týmu olomoucké Sigmy bude pořádně pikantní. Tým trenéra Augustina Chromého se v sobotu odpoledne vydá do nedalekého Prostějova. Utkání...

Neuteklo vám?

00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden vojenské historie. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit? To se dozvíte v...
00:02:24

V Loučné upravují koryto Desné. Zabránit to má dalším povodním

V Loučné nad Desnou na Šumpersku realizují stavební práce na nutných úpravách koryta řeky Desné. Cílem...
00:00:30

Na střední Moravě mohou teploty vyšplhat nad 34 °C, meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové zpřísnili výstrahu před velmi vysokými teplotami. Ty by měly od čtvrtečního poledne až do 19...
00:03:44

Otevřená radnice 33/2022

Uvažuje se o navrácení zábradlí mezi tramvajové zastávky před budovou olomouckého hlavního nádraží? Opatření by mohlo...
00:06:40

Kraj zblízka 33/2022

Hejtmanství uskutečnilo v letošní sezóně první celodenní zájezd seniorů za krásami Olomouckého kraje. Účastníci zamířili rovnou...
Generated by Feedzy