Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 29. 11. 2022.

Svátek má Zina.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.5 C
Olomouc
3.4 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 29. listopadu 2022.

Svátek má Zina.  Dobré odpoledne.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Kamufláž z perspektivy výtvarníka

Může být oblast vojenství zajímavá pro výtvarníky a teoretiky umění? Ano, může. A pro důkaz nemusíme chodit daleko – stačí se ohlédnout na pedagogickou fakultu. Možná jste před nedávnem zaregistrovali, že Armáda ČR by měla začít používat nový kamuflážní vzor MAD21. Navrhl ho Tomáš Chorý, vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF UP, který se profesně věnuje i vývoji a zákonitostem vojenského maskování z výtvarné a designové perspektivy. Jeho knihu Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování připomínáme v dalším díle letního seriálu Žurnálu a Vydavatelství UP.

Tomáš Chorý nabízí ve své knize vhled do překvapivě pestrého světa vojenské vizuální kamufláže. Přehledně shrnuje dějiny a funkce designu vojenského maskování na souši i na moři. Představuje jednotlivé kamuflážní školy, popisuje, jak se v konkrétních zemích a armádách vyvíjely kamuflážní vzory a proč, a ukazuje rovněž nové možnosti a budoucnost vizuálních maskovacích systémů založených na využití digitálních technologiích.

Čtete rádi detektivky „londýnského střihu“? Podívejte se na první tip na letní čtení z Vydavatelství UP.

Nikdy přitom naplno neopustí linii grafického designéra a teoretika umění. Jeho kniha je tak čtivá i pro ty čtenáře, kteří vojenství neholdují, ale mnohem raději si přečtou publikaci z oblasti designu, kultury a umění. Ponořte se do příběhu vývoje tvarů a barev kamuflážních systémů určených pro látky uniforem, nátěry vozidel, techniky a lodí. Jak se na podobnou knihu sluší a patří, najdete v ní nepřeberné množství obrázků, fotek a dalších vizuálních příloh, což vaši pouť pestrobarevným světem vojenské kamufláže o to více zpřístupní.

Chcete-li nahlédnout za oponu kamufláže více, přečtěte si rozhovor s Tomášem Chorým o tom, že kamufláž má svou svou logiku. Knihu Kamufláž si pak můžete koupit ve Skriptárně na Zbrojnici nebo na e-shopu VUP. Využít můžete letní slevový kód (viz níže).

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti pak v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Filmová přehlídka PAF Olomouc nabídne projekce, výstavy, workshopy i koncerty

Umělecké centrum UP bude od čtvrtka až do neděle patřit 21. ročníku přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc. Po...

U silnice v centru Přerova budou vonět levandule, doplní je trvalky a letničky

Tři sta čtyřicet levandulí a dvě stovky keřů ptačího zobu bylo v listopadu vysazeno do záhonků v blízkosti silnice a cyklostezky v Palackého ulici....

Neuteklo vám?

00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s úhradou kroužků, pobytů v přírodě, lyžařských kurzů nebo nejrůznějších školních akcí. Radnice se...
00:02:20

Přerov bude mít novou autobusovou linku s číslem 108

Přerovskou místní část Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka s číslem 108. Expresní linka začne...
00:00:35

Pravidelní dárce krve obdrželi plakety profesora Janského

Dárci krve obdrželi plakety za jubilejní odběry. Slavnostní oceňování se konalo v Rapotíně na Šumpersku. V...
00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
Generated by Feedzy