Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 16. 8. 2022.

Svátek má Jáchym.

CzechEnglishPolishUkrainian
15.5 C
Olomouc
15.8 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
18.1 C
Šumperk
18.6 C
Jeseník
Úterý, 16. srpna 2022.

Svátek má Jáchym.  Dobré ráno.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Detektivky britského střihu od Kafkových „kumpánů“

Že Vydavatelství UP vydává jen odborné knihy, učebnice a skripta? Ale kdeže! V jeho produkci najdeme i nespočet knih čtenářsky přístupnějších, svěžích, populárně-naučných i beletristicky laděných. Zkrátka takových, které se ideálně hodí k letnímu čtení, ať už jste doma či v zahraničí, u moře, na horách nebo jen tak na zahradě. V pravidelném letním seriálu Žurnálu vám tyto „letní tituly“ z univerzitní produkce představíme. A začneme žánrem, který je v létě tím vůbec nejoblíbenějším.

V názvu sice mají „pražské“, ale objeveny byly díky Olomouci a odehrávají se v Anglii. Dvě pražské detektivky dvou téměř zapomenutých autorů z kruhů pražské německé literatury – Louise Weinerta-Wiltona a Edgara Marii Foltina – nedávno nečekaně našel doktorand germanistiky FF UP Radek Flekal během svého pátrání v archivu. Díky jeho náhodnému objevu můžeme nyní na chvíli odložit Franze Kafku, Franze Werfela a Maxe Broda a začíst se do textů „Kafkových kumpánů“, kteří místo existenciální bezvýchodnosti vsadili spisovatelskou kartu na zábavné pátrání po zahradnících a jiných padouších.

Louis Weinert-Wilton byl na přelomu dvacátých a třicátých let mezi pražskými Němci i čtenáři detektivek poměrně známou postavou. Jeho příběhy se prodávaly, překládaly, četly, a některé se dokonce dočkaly i zfilmování. Do detektivek pravidelně přidával špetku milostných zápletek, něco z orientální exotické atmosféry a cizí mu nebyla ani zábavná ironie. Platí to i pro jeho do češtiny čerstvě přeloženou detektivku Královna noci/Die Königin der Nacht.

Edgar Maria Foltin se stal spisovatelem spíše z rozmaru. Živil se především jako právník a svou jedinou detektivku – Čarovný kruh – napsal zřejmě jen tak z dlouhé chvíle a taky proto, že chtěl poutavou formou popsat nejmodernější kriminalistické postupy, kterými se ve své době profesně zabýval.

Bližší povídání o příbězích inspirovaných největšími detektivními klasiky si můžete přečíst v textu překladatelky prof. Ingeborg Fialové. Anebo můžete zamířit rovnou do e-shopu a Dvě pražské detektivky si pořídit. Kdo z vás hledá, ten níže najde i 15% slevový kód.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Získejte 500 Kč voucher na vstupenky do divadla s programem Aktivní město

Vážení diváci, ode dneška jsme zapojeni do programu Aktivní město, kde můžete získat voucher v hodnotě 500 Kč pro aktivní trávení...

Pomatený mladík pobíhal v kolejišti

V pátek ráno se na nás telefonicky obrátil vozmistr železniční společnosti, že na nádraží na ulici Jeremenkova se nachází podnapilá osoba, která...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:35

Hejtmanství po dvou letech covidové pauzy obnovilo projekt Seniorské cestování

Po dvou letech covidové pauzy spustil Olomoucký kraj opět oblíbené seniorské cestovaní. Lidé nad šedesát let...
00:00:31

V plumlovské nádrži ubylo sinic, jakost vody je stále na stupni 3

Kde jinde než u vody se zchladit v tropických letních dnech. Teplé počasí ale kvalitě vody...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy