Přeložit náš web

Pá, 8. 12. 2023.

Svátek má Květoslava.

-1.3 C
Olomouc
-1.1 C
Prostějov
-0.3 C
Přerov
-0.4 C
Šumperk
-0.1 C
Jeseník
Pátek, 8. prosince 2023.

Svátek má Květoslava.  Dobré odpoledne.

Letní čtení s vydavatelstvím UP: Co nám o Romech říká Česká televize?

Média ovlivňují realitu, respektive to, jak realitu vnímáme, říká základní poučka mediální teorie, která se více či méně odráží v našich postojích ke světu. Platí to i v případě pohledu na menšiny? To vám poodhalí komplexní knižní analýza Renáty Sedlákové s názvem Zprávy o Nich nebo o Nás. Publikaci, v níž se autorka zaměřuje na zpravodajský diskurz České televize o Romech, vybíráme jako další tip k populárně-naučnému letnímu čtení z produkce Vydavatelství UP.

Co bychom věděli o Romech, pokud bychom je znali pouze ze zpravodajství České televize, tedy média veřejné služby? Na to se řečnicky hned v úvodu knihy ptá Renáta Sedláková a vzápětí předkládá obsahovou, diskurzivní a sémiotickou analýzu Událostí ČT za více než dvacetileté období (2000–2020).

Autorka na příkladech ilustruje, že televizní zpravodajství je etnocentrické a informuje hlavně o jednání příslušníků majority, a to i ve zprávách, které verbálně nebo vizuálně odkazují k romské menšině. Romové jsou tak často vykreslování v pasivní pozici příjemců sociální pomoci nebo objektů politických opatření ze strany většiny. Pozitivní příklady Romů reprezentovaných v pozici autority jsou výjimkou.

Daří se veřejnoprávní relaci působit pozitivně v procesu vytváření sociální reality a přispívá k určitému společenskému začleňování Romů? Nebo udržuje v oběhu stereotypy dlouhodobě přítomné v povědomí české majoritní populace, které vedou spíše k sociálnímu vylučování a diskriminaci příslušníků sociálních skupin?

Odpovědi najdete na více než 250 stránkách komplexní sondy do světa televizního zpravodajství. Knihu Zprávy o Nich nebo o Nás si můžete zakoupit na VUP shopu v tištěné nebo elektronické formě. Zastavit se můžete také osobně do Skriptárny VUP na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

 

[odkaz na zdroj]

Žijí mezi námi

Sál Kulturního klubu DUHA hostí již 14. ročník akce Žijí mezi námi s podtitulem "Být jiný není překážka". Read More

Neuteklo vám?

00:05:28

Téma týdne 49/2023

Na dvou místech v Olomouci se v těchto dnech objevily dvě dodávky se speciální aparaturou. V městských částech Slavonín a Svatý Kopeček momentálně měří kvalitu ovzduší. Monitoring provádí město...
00:02:32

Hledáte program na zimu? Udělejte si výlet na Hanou!

Vánoční trhy, vánoce na hradech a zámcích, ale také třeba ledové plochy ve městech a obcích...
00:00:29

Pevnost poznání učí hrou. Nově i děti se zdravotním postižením

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci, se nově otevírá školákům se zdravotním postižením....
00:05:28

Téma týdne 49/2023

Na dvou místech v Olomouci se v těchto dnech objevily dvě dodávky se speciální aparaturou. V...
00:05:05

Otevřená radnice 49/2023

Uvažuje město Olomouc o tom, že by zlepšila propojení ulic Edvarda Beneše a Politických vězňů? A...