Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.1 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
3.3 C
Přerov
1.4 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobré ráno.

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Češi se ve světě neztratí, natož v Americe

Víte, že tvůrce fastfoodového řetězce McDonlad’s Ray A. Korc měl české kořeny? Slyšeli jste o Antonínu Čermákovi, který byl starostou Chicaga a obětoval svůj život při atentátu na prezidenta Franklina D. Roosevelta? A znáte Henriettu Bruckmanovou, která se výrazně zasadila o emancipaci žen v Americe? V posledním letním tipu z produkce Vydavatelství UP vám nabízíme knihu s výmluvným názvem Češi se ve světě neztratí, natož v Americe z pera Miloslava Richcígla ml. Sestává z více než dvou set medailonků osobností s českými kořeny, které prorazily za oceánem ve všemožných oblastech.

Miloslav Richcígl ml. je mimořádný znalec československé krajanské komunity v USA a na svém kontě má celou řadu knih a studií věnovaných českému a slovenskému exilu a krajanskému dění v zahraničí. Jeho publikace Češi se ve světě neztratí, natož v Americe přitom patří mezi ty čtenářsky nejpřístupnější.

Bedekr dobově rozkročený od prvního českého kolonisty Joachima Ganse až po novodobé výrazné osobnosti, jakou je například nedávno zesnulá Madeleine Albrightová, vám nabízí unikátní sondu do působení českého živlu a elementu za „velkou louží“. Začtěte se do pohnutých osudů lidí s českými kořeny, kteří značnou měrou přispěli k utváření a rozvoji společnosti v USA nebo se připletli do významných dějinných událostí, o kterých se běžně učí v hodinách dějepisu.

Kompletní přehled letních tipů z Vydavatelství UP najdete zde.

Objevte nenápadné i výrazné hrdiny mezi dobrodruhy, misionáři, politiky, podnikateli, novináři, spisovateli, lékaři, vědci i vojáky. Najdete mezi nimi jména známá i taková, která jsou již dnes téměř zapomenuta. Namátkově jmenujme například Vojtu Náprstka, Ferdinanda Peroutku, Josefa Škvoreckého, Antonína Dvořáka, Jaroslava Ježka, Emu Destinnovou, Miloše Formana, Helenu Taussigovou či Martinu Navrátilovou.

Knihu si můžete pořídit v tištěné i elektronické verzi.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Až do konce srpna můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.

[odkaz na zdroj]

Kraj založil síť míst přátelských rodině

Family Point mohou využívat rodiče, kteří potřebují své dítě mimo domov přebalit, nakrmit nebo si jen odpočinout.

POŠTOVNÍ A DITTERSDORFOVA SE DOČKAJÍ OBNOVY

Dvě frekventované komunikace, jejichž technický stav již není bezvadný, se dočkají obnovy. Na jaro tohoto roku je naplánována rekonstrukce, která zahrnuje vybroušení...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:21

Stavba posledního úseku D1 i přes chladné počasí běží naplno

Teploty na přelomu ledna a února 2023 klesají pod bod mrazu a místy sněží. U Přerova...
00:00:33

Zdravotnická záchranná služba provedla první letecký transport novorozence

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje provedla během prvního měsíce nového roku první letecký transport miminka z...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na...
Generated by Feedzy