Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.1 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
3.3 C
Přerov
1.4 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobré ráno.

Lenka Zajícová z FF UP získala mimořádné uznání paraguayské Akademie guaranijského jazyka

Z rukou Carlose A. Ferreiry, prezidenta paraguayské Akademie guaranijského jazyka, převzala dekret o jmenování jejím členem – korespondentem profesorka katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého Lenka Zajícová.

Mimořádné uznání převzala hispanistka Lenka Zajícová během své měsíční stáže na Universidad Nacional del Litoral (Santa Fe, Argentina).

„Považuji to nejen za nejcennější uznání své dosavadní vědecké práce na poli výzkumu paraguayského bilingvismu a jazykové situace v Paraguayi, ale zároveň i za obrovský závazek, abych i v budoucnu dokázala přispět k rozvoji guaraní a k jeho prosazení jako plnohodnotného úředního jazyka,“ řekla při slavnostním aktu, který se uskutečnil prvního srpna v sídle akademie v Asunciónu. 

Akademie guaranijského jazyka (Guarani Ñe’ẽ Rerekuapavẽ/Academia de la Lengua Guaraní) je pro guaraní normativní institucí, která má zásadní úlohu v procesu standardizace tohoto jazyka a jeho užívání jakožto úředního jazyka Paraguaye, kterým je (spolu se španělštinou) od roku 1992.

Ocenění je zároveň excelentním příkladem vyzvedávané společenské relevance výzkumu, který může mít dopad prakticky na celé jazykové společenství, jež zahrnuje zhruba šest a půl milionu mluvčích.  

Mimořádné uznání převzala profesorka Lenka Zajícová během své stáže projektu TransArch (trans-arch.org), řešeného na katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého (program Horizon2020-MSCA-RISE, hlavní řešitel docent Daniel Nemrava).

 

[odkaz na zdroj]

Kraj založil síť míst přátelských rodině

Family Point mohou využívat rodiče, kteří potřebují své dítě mimo domov přebalit, nakrmit nebo si jen odpočinout.

POŠTOVNÍ A DITTERSDORFOVA SE DOČKAJÍ OBNOVY

Dvě frekventované komunikace, jejichž technický stav již není bezvadný, se dočkají obnovy. Na jaro tohoto roku je naplánována rekonstrukce, která zahrnuje vybroušení...

Neuteklo vám?

00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci obyvateli se pyšní nádhernou přírodou, řadou památek a od loňského roku i oceněním...
00:02:21

Stavba posledního úseku D1 i přes chladné počasí běží naplno

Teploty na přelomu ledna a února 2023 klesají pod bod mrazu a místy sněží. U Přerova...
00:00:33

Zdravotnická záchranná služba provedla první letecký transport novorozence

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje provedla během prvního měsíce nového roku první letecký transport miminka z...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na...
Generated by Feedzy