Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Lenka Zajícová z FF UP získala mimořádné uznání paraguayské Akademie guaranijského jazyka

Z rukou Carlose A. Ferreiry, prezidenta paraguayské Akademie guaranijského jazyka, převzala dekret o jmenování jejím členem – korespondentem profesorka katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého Lenka Zajícová.

Mimořádné uznání převzala hispanistka Lenka Zajícová během své měsíční stáže na Universidad Nacional del Litoral (Santa Fe, Argentina).

„Považuji to nejen za nejcennější uznání své dosavadní vědecké práce na poli výzkumu paraguayského bilingvismu a jazykové situace v Paraguayi, ale zároveň i za obrovský závazek, abych i v budoucnu dokázala přispět k rozvoji guaraní a k jeho prosazení jako plnohodnotného úředního jazyka,“ řekla při slavnostním aktu, který se uskutečnil prvního srpna v sídle akademie v Asunciónu. 

Akademie guaranijského jazyka (Guarani Ñe’ẽ Rerekuapavẽ/Academia de la Lengua Guaraní) je pro guaraní normativní institucí, která má zásadní úlohu v procesu standardizace tohoto jazyka a jeho užívání jakožto úředního jazyka Paraguaye, kterým je (spolu se španělštinou) od roku 1992.

Ocenění je zároveň excelentním příkladem vyzvedávané společenské relevance výzkumu, který může mít dopad prakticky na celé jazykové společenství, jež zahrnuje zhruba šest a půl milionu mluvčích.  

Mimořádné uznání převzala profesorka Lenka Zajícová během své stáže projektu TransArch (trans-arch.org), řešeného na katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého (program Horizon2020-MSCA-RISE, hlavní řešitel docent Daniel Nemrava).

 

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy