Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.8 C
Olomouc
2.1 C
Prostějov
2.4 C
Přerov
0.3 C
Šumperk
0.4 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobrý večer.

Lenka Hrabalová přibližuje fenomén ničení kulturních památek v arabském světě

Blízký východ a severní Afrika procházejí ve 21. století těžkou zkouškou a hledají cestu ze společenské, politické i environmentální nestability. Součástí bujících konfliktů a problémů je přitom také destrukce významných historických a kulturních památek. Je hlavním cílem takového ničení šokovat, šířit ideologii nebo jen ničit? Na to ve své nejnovější knize Dějiny v troskách odpovídá arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.

Nejen probíhající válka v Sýrii v posledních letech přinesla nespočet záběrů a svědectví o nahodilém i systematickém ničení staveb a památek nevyčíslitelného významu a nesoucích svědectví o kulturách dávno minulých. Proč se historické objekty stávají cílem destrukce? Kdo za jejich ničením stojí? A existují v daných zemích iniciativy, které se snaží památky chránit a jejich zničení předcházet? To na pozadí situace v Sýrii, Iráku, Mali, Jemenu a Saudské Arábii rozkrývá publikace Dějiny v troskách, která vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého.

„Myšlenka na zpracování tohoto tématu vznikla po mojí první návštěvě Iráku, kdy jsem s hrůzou projížděla zničenou krajinou. Je výsledkem šesti let akademického výzkumu a častých a opakovaných návštěv regionu, bez kterých by téma nikdy nešlo zpracovat k mojí spokojenosti,“ vzpomíná autorka Lenka Hrabalová na prvotní impulsy, které ji dovedly k intenzivnímu výzkumu v třaskavých, převážně muslimských regionech.

Kniha Lenky Hrabalové, absolventky Filozofické fakulty Univerzity Palackého, vychází z její úspěšně obhájené disertační práce. Završuje v ní svůj dlouhodobý výzkum i zkušenosti, které získala křižováním a bádáním v krajině Blízkého východu a Afriky. V arabském a perském světě tráví většinu svého pracovního i volného času, a kromě vědecké činnosti se věnuje také popularizaci a přibližování problematiky Blízkého východu, průvodcovství či překladatelství. V roce 2020 vydala svou první knihu Saharské příběhy, odlehčenou sbírku historek, netradičních zkušeností a zážitků nasbíraných na toulkách severem a západem Afriky.

Dějiny v troskách naproti tomu přinášejí vědecky laděnou, populárně-naučnou a závažnou sondu do blízkovýchodních a afrických zemí, kde se tisíce let historie střetávají s nestabilními a překotnými společenskými touhami po změně a moci. Kniha je dostupná na e-shopu Vydavatelství Univerzity Palackého, a to jak v tištěné, tak elektronické formě.

 

[odkaz na zdroj]

Zájem Sigmy mi udělal radost. Je to pro mě výzva, řekl Kramář

Novou posilou Sigmy se stal útočník Denis Kramář. Devatenáctiletý fotbalista přichází na přestup z Opavy, kde pravidelně nastupoval ve druhé lize....

Vycházejí únorové Olomoucké listy

Dnes začala distribuce nového čísla Olomouckých listů. Oblíbený měsíčník mimo jiné přináší informace o tom, že sloup Nejsvětější Trojice na Horním...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:09

Kdy to jede? Informace o odjezdech autobusů lidem v Přerově přinesou elektronické LED...

Na snadnější cestování městskými i příměstskými autobusy se mohou těšit obyvatelé Přerova. Radnice totiž plánuje některé...
00:00:36

Rybářské navijáky nedostal, stal se obětí podvodníka

Přes inzerát na internetu chtěl koupit dva rybářské navijáky. Peníze poslal, ale zboží nedostal. Poškozený se...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
Generated by Feedzy