Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 30. 1. 2023.

Svátek má Robin.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.3 C
Olomouc
1 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
0.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pondělí, 30. ledna 2023.

Svátek má Robin.  Dobré odpoledne.

Lékařská fakulta pokřtila kalendář s historickými anatomickými ilustracemi

Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP. Vznikl ve spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc a navazuje na její výstavu Lidské tělo. Anatomie člověka v tiscích 15.–18. století, kterou bylo možné si na Teoretických ústavech v uplynulých měsících prohlédnout. Kalendář je k dostání ve fakultní knihovně.

Kalendář obsahuje dvanáct ilustrací z historických knih věnovaných anatomii lidského těla, které pocházejí z fondu Vědecké knihovny Olomouc (VKOL). Například lednové dny provází studie svalů s krajinou v pozadí od Andrease Vesalia, který je označován za zakladatele moderní anatomie, v srpnu zase majitelé kalendáře otočí na postavu muže, tzv. zodiaka, s vyznačenými znameními zvěrokruhu z vůbec první tištěné knihy o anatomii z roku 1491. Vedle ilustrací nechybí ani přehled nejvýznamnějších mezníků lékařství u nás do roku 1800.

Výsledek spolupráce LF UP a VKOL představili a přípitkem pokřtili proděkan Milan Kolář a Petra Kubíčková z knihovny.

„Anatomie lidského těla je základem studia medicíny a jsem přesvědčen, že takový kalendář na lékařskou fakultu patří a sluší jí. Zároveň si myslím, že jde o unikátní záležitost, protože si nevybavuji, že bych někdy kalendář s touto tematikou viděl. Napadá mě, že bychom mohli kalendář doporučit studentům jako literaturu v rámci studia anatomie. Velmi děkuji Vědecké knihovně za laskavost a spolupráci,“ uvedl proděkan LF Milan Kolář.

„Přeji, aby se líbil nejen odborníkům, ale i laikům. Všechny ilustrace obsažené v kalendáři pocházejí z historického fondu Vědecké knihovny, kde si případní zájemci o dějiny medicíny mohou originály těchto i dalších ilustrací objednat do studovny,“ doplnila Petra Kubíčková, která se postarala o texty v kalendáři.

Při křtu nechyběla ani Kateřina Čapková, která vznik kalendáře iniciovala, a grafik Jiří Stankuš. „Snažili jsme se rovnoměrně vybrat a střídat ilustrace celé postavy a vnitřních orgánů, zároveň to pojmout tak, aby ilustrace trochu korespondovaly s některými měsíci. Konečný design nám dal docela zabrat, protože jsme se chtěli co nejvíce přiblížit těm původním dřevorytům a mědirytům. Snad se nám to povedlo,“ prozradila Kateřina Čapková.

Na setkání ve foyer v Dostavbě Teoretických ústavů LF UP si mohli kalendář pořídit první zájemci. K dostání je nyní v Knihovně LF UP, na výběr jsou dvě velikosti: menší ve formátu A4 za 100 korun a větší A3 za 150 korun.

[odkaz na zdroj]

Byl zahájen předprodej na zápas áčka proti Hradci Králové

Jarní maraton zápasů FORTUNA:LIGY začal. Hanáci do něj vstoupili sobotní remízou na Andrově stadionu proti Spartě. Nadcházející víkend je čeká výjezd...

Rozhovor s Danielou Špinar: Téma propojení mužských a ženských principů je prazáklad všeho bytí

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uvede 17. února v premiéře symbolistickou operu Modrovousův hrad maďarského skladatele Bély Bartóka a...

Neuteklo vám?

00:06:25

Kraj zblízka 4/2023

V první reportáži si pořadu Kraj zblízka si dnes představíme značky kvality výrobků a služeb, kterými jsou oceněni domácí výrobci. Třeba značkou Haná regionální produkt se mohou pochlubit Drásalovy...
00:02:13

Olomoucká radnice na rok 2023 chystá opravy některých důležitých silnic

S nutnými omezeními kvůli opravám silnic, chodníků či zastávek budou i v roce 2023 muset počítat...
00:00:36

Muž se vztekal kvůli špatně zaparkovanému autu, přitom bylo jeho

Těžko pochopitelné, ale skutečné. Hlídka policie na Svatém Kopečku odchytávala psa, když se na ni obrátil...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy