Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.8 C
Olomouc
5.8 C
Prostějov
5.9 C
Přerov
5.3 C
Šumperk
6.5 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobré ráno.

Kvíz, autorské čtení i prohlídka prostor. Rakouská knihovna slaví třicetiletí

Uplynulo třicet let od založení Rakouské knihovny Olomouc. Při katedře germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého se její pomyslné dveře otevřely 12. října 1992. Kulaté výročí si společně s veřejností připomíná například kvízem o Rakousku, prohlídkou prostor či autorským čtením.

Byli to Wolfgang Kraus, místopředseda rakouské vlády a mimo jiné i předseda Rakouského literárního spolku a také Erhard Busek a Bernhard Stillfried, tehdejší vedoucí oddělení rakouského ministerstva zahraničí, kteří v devadesátých letech minulého století významně přispěli k vzniku Rakouské knihovny Olomouc, vzniklé při katedře germanistiky FF UP.

„Dnes naše knihovna čítá přibližně deset tisíc knih a dalších médií s rakouským zaměřením nebo od rakouských autorů a každý rok je novými aktuálními médii i doplňována. Knihovna pořádá nebo spolupořádá, především s Rakouským kulturním fórem v Praze, autorská čtení rakouských spisovatelů, konají se zde výstavy, přednášky, filmové festivaly a divadelní představení, dokonce i koncerty rakouských kapel,“ říká Sabine Voda Eschgfäller z katedry germanistiky. Zdůrazňuje přitom, že je knihovna přístupná zdarma široké veřejnosti, tedy nejen studentům.

Během dvoudenních oslav, které se vztahují k třicetileté historii Rakouské knihovny Olomouc, se veřejnost může napříkad zúčastnit kvízu o Rakousku. Uskuteční se 11. října od 19 hodin v prostorách katedry (místnost 3.39). Následující den, tedy 12. října si pak od 17 hodin budou zájemci moci prohlédnout prostory knihovny na katedře germanistiky (Křížkovského 10). V nabídce je i autorské čtení Sabine Gruber, které se uskuteční od 18 hodin v aule filozofické fakulty.

„Sabine Gruber pochází z italského Merana a od roku 2000 žije ve Vídni jako spisovatelka na volné noze. Píše romány, divadelní hry, eseje, rozhlasové hry a básně. Její romány získaly několik ocenění. Všechny vyšly v renomovaném nakladatelství dtv-Verlag. U nás přečte mimo jiné úryvky ze svého románu Daldossi oder Das Leben des Augenblicks. Text pojednává o stárnoucím, traumatizovaném válečném fotografovi,“ přibližuje Sabine Voda Eschgfäller.

Rakouské knihovny, které jsou od roku 1989 zřízeny na 65 místech ve 28 zemích, převážně ve střední, východní a jihovýchodní Evropě, nabízejí možnost inovativního a flexibilního utváření rakouské kulturní politiky v zahraničí. Existují ve spolupráci s místními institucemi (knihovnami a univerzitami) dané hostitelské země a nabízejí informace o rakouské kultuře přizpůsobené danému místu. Knihovny mají zpřístupnit rakouskou literaturu a informace o historii a současnosti Rakouska širší veřejnosti. Většina z nich proto vedle knihovnické činnosti (knihovní fond čítá přibližně 400 000 knih) pořádá akce v oblasti kultury (autorská čtení, přednášky, hudební a filmové večery, výstavy, videovečery, konverzační hodiny, prohlídky knihoven a sympozia) a prostřednictvím těchto aktivit také zprostředkovává kulturní kontakt zájemcům o Rakousko a jeho kulturu v těch městech, kde Rakousko není zastoupeno velvyslanectvím nebo jinými oficiálními institucemi.

[odkaz na zdroj]

Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc

Šestice hráčů Sigmy bude v pondělí na stánku Dobrého místa pro život rozlévat punč. Výtěžek charitativní akce poputuje na podporu dětského centra...

Čtvrtý ročník e:LIGY startuje! Sigmu čeká Mladá Boleslav

Nejkvalitnější turnaj v kompetitivním hraní konzolové hry EA SPORTS™ FIFA 23" v Česku startuje už tuto neděli. Do e:LIGY se opět zapojí...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy