Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Kulatý stůl se zaměří na sexuální násilí ve válce, promluví odborníci z Česka a Ukrajiny

Jaká jsou pravidla pro zacházení se zajatci a civilisty ve válečných konfliktech? Jaké následky v rovině tělesné, duševní a sociální si odnášejí oběti sexuálního násilí ve válce? Lze tomuto násilí předcházet, co je jeho příčinou a jak s tématem pracují novináři? O tom bude řeč během kulatého stolu na téma Sexuální násilí ve válce, který pořádá Cyrilometodějská teologická fakulta UP spolu s Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově. Akce s mezinárodním přesahem se uskuteční v pondělí 12. září v 17 hodin v budově CMTF UP v Univerzitní ulici, ale také online na Zoomu či Facebooku. 

„Téma sexuálního násilí ve válce má mnoho rovin, chtěli jsme pokrýt ty nejdůležitější. Hledali jsme profesionály, kteří pracují s oběťmi a znají následky zneužívání, a také ty, kteří rozumí pozadí fungování armády, aby se s námi podělili o svůj pohled na válku i na pachatele. Přizvali jsme také zástupce novinářů, od nichž se o sexuálním násilí ve válce většinou dozvídáme. Diskutující tak společně vytvoří ucelenější obraz problému. Tiše doufám, že debata naznačí také možnosti, co dělat dál. Nemůžeme se přece smířit s tím, že se takové věci v 21. století stále dějí,“ popsal smysl setkání proděkan CMTF UP pro zahraničí Dominik Opatrný, který debatu organizuje a moderuje.

Akce má dvojí cíl: upozornit na brutální násilí, kterému jsou vystaveny nevinné ukrajinské oběti v rusko-ukrajinské válce, a prohloubit spolupráci mezi pořádajícími partnerskými univerzitami jak na akademickém poli, tak v oblasti sociální služby.

„Téma debaty je nesmírně aktuální a zároveň velmi bolestivé a choulostivé, protože jsme každý den svědky zpráv o spáchaných vojenských sexuálních zločinech. Formát akce nebyl zvolen náhodou. Pochopili jsme, že takto citlivé téma vyžaduje nejen akademickou analýzu, ale i živou komunikaci za účasti přednášejících i publika, které se může do diskuze aktivně zapojit,“ uvedl odborný asistent Yuriy Martynyuk z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP s prestižní Ukrajinskou katolickou univerzitou dlouhodobě spolupracuje na studentských i akademických výměnách. Možnost uskutečnit kulatý stůl na své půdě bere jako projev solidarity a podpory Ukrajině.

„Během války všichni Ukrajinci skutečně cítí, kdo je opravdový přítel a kdo své záměry pouze deklaruje hlasitými slovy. Mezi těmi, kteří svou slušnost a věrnost skutečným hodnotám prokázali v praxi, zaujímá Česká republika přední místo. Mnoho nuceně vysídlených Ukrajinců zde našlo útočiště a dostalo se jim právní, sociální, lékařské a psychologické pomoci. Mnozí ukrajinští studenti zde můžou pokračovat ve studiu, konkrétně na Univerzitě Palackého, za což jsme upřímně vděčni. Pokud Ukrajina a ukrajinská armáda potřebují mezinárodní vojenskou podporu a mohou ji získat od vlád, můžeme se připojit svou akademickou angažovaností, abychom poskytli dlouhodobou dobrovolnickou pomoc a udržovali válečnou problematiku v centru pozornosti,“ dodal Yuriy Martynyuk, který bude jedním z diskutujících.

Hosty budou také biskup plzeňské diecéze a někdejší hlavní kaplan Armády ČR Tomáš Holub, redaktor zpravodajství Českého rozhlasu Jaromír Marek, církevní právnička a soudkyně diecézního církevního soudu v Plzni Martina Vintrová a dále odbornice z Ukrajinské teologické univerzity, psychoterapeutka Oleksandra Nizdran a vyučující bioetiky Mariya Yarema. 

K debatě se můžete připojit přes Zoom zde nebo ji lze sledovat na Facebooku

[odkaz na zdroj]

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:06:37

Kraj zblízka 39/2022

V první reportáži pořadu Kraj zblízka tentokrát navštívíme nově zrekonstruovaný Domov Alfréda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Někdejší zámek patří Olomouckému kraji, který v něm zřizuje domov pro seniory. V...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy