Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Čt, 2. 2. 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.1 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
3.3 C
Přerov
1.4 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. února 2023.

Svátek má Nela a Hromnice.  Dobré ráno.

Kulatý stůl se zaměří na sexuální násilí ve válce, promluví odborníci z Česka a Ukrajiny

Jaká jsou pravidla pro zacházení se zajatci a civilisty ve válečných konfliktech? Jaké následky v rovině tělesné, duševní a sociální si odnášejí oběti sexuálního násilí ve válce? Lze tomuto násilí předcházet, co je jeho příčinou a jak s tématem pracují novináři? O tom bude řeč během kulatého stolu na téma Sexuální násilí ve válce, který pořádá Cyrilometodějská teologická fakulta UP spolu s Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově. Akce s mezinárodním přesahem se uskuteční v pondělí 12. září v 17 hodin v budově CMTF UP v Univerzitní ulici, ale také online na Zoomu či Facebooku. 

„Téma sexuálního násilí ve válce má mnoho rovin, chtěli jsme pokrýt ty nejdůležitější. Hledali jsme profesionály, kteří pracují s oběťmi a znají následky zneužívání, a také ty, kteří rozumí pozadí fungování armády, aby se s námi podělili o svůj pohled na válku i na pachatele. Přizvali jsme také zástupce novinářů, od nichž se o sexuálním násilí ve válce většinou dozvídáme. Diskutující tak společně vytvoří ucelenější obraz problému. Tiše doufám, že debata naznačí také možnosti, co dělat dál. Nemůžeme se přece smířit s tím, že se takové věci v 21. století stále dějí,“ popsal smysl setkání proděkan CMTF UP pro zahraničí Dominik Opatrný, který debatu organizuje a moderuje.

Akce má dvojí cíl: upozornit na brutální násilí, kterému jsou vystaveny nevinné ukrajinské oběti v rusko-ukrajinské válce, a prohloubit spolupráci mezi pořádajícími partnerskými univerzitami jak na akademickém poli, tak v oblasti sociální služby.

„Téma debaty je nesmírně aktuální a zároveň velmi bolestivé a choulostivé, protože jsme každý den svědky zpráv o spáchaných vojenských sexuálních zločinech. Formát akce nebyl zvolen náhodou. Pochopili jsme, že takto citlivé téma vyžaduje nejen akademickou analýzu, ale i živou komunikaci za účasti přednášejících i publika, které se může do diskuze aktivně zapojit,“ uvedl odborný asistent Yuriy Martynyuk z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP s prestižní Ukrajinskou katolickou univerzitou dlouhodobě spolupracuje na studentských i akademických výměnách. Možnost uskutečnit kulatý stůl na své půdě bere jako projev solidarity a podpory Ukrajině.

„Během války všichni Ukrajinci skutečně cítí, kdo je opravdový přítel a kdo své záměry pouze deklaruje hlasitými slovy. Mezi těmi, kteří svou slušnost a věrnost skutečným hodnotám prokázali v praxi, zaujímá Česká republika přední místo. Mnoho nuceně vysídlených Ukrajinců zde našlo útočiště a dostalo se jim právní, sociální, lékařské a psychologické pomoci. Mnozí ukrajinští studenti zde můžou pokračovat ve studiu, konkrétně na Univerzitě Palackého, za což jsme upřímně vděčni. Pokud Ukrajina a ukrajinská armáda potřebují mezinárodní vojenskou podporu a mohou ji získat od vlád, můžeme se připojit svou akademickou angažovaností, abychom poskytli dlouhodobou dobrovolnickou pomoc a udržovali válečnou problematiku v centru pozornosti,“ dodal Yuriy Martynyuk, který bude jedním z diskutujících.

Hosty budou také biskup plzeňské diecéze a někdejší hlavní kaplan Armády ČR Tomáš Holub, redaktor zpravodajství Českého rozhlasu Jaromír Marek, církevní právnička a soudkyně diecézního církevního soudu v Plzni Martina Vintrová a dále odbornice z Ukrajinské teologické univerzity, psychoterapeutka Oleksandra Nizdran a vyučující bioetiky Mariya Yarema. 

K debatě se můžete připojit přes Zoom zde nebo ji lze sledovat na Facebooku

[odkaz na zdroj]

Kraj založil síť míst přátelských rodině

Family Point mohou využívat rodiče, kteří potřebují své dítě mimo domov přebalit, nakrmit nebo si jen odpočinout.

POŠTOVNÍ A DITTERSDORFOVA SE DOČKAJÍ OBNOVY

Dvě frekventované komunikace, jejichž technický stav již není bezvadný, se dočkají obnovy. Na jaro tohoto roku je naplánována rekonstrukce, která zahrnuje vybroušení...

Neuteklo vám?

00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho z našich diváků odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:21

Stavba posledního úseku D1 i přes chladné počasí běží naplno

Teploty na přelomu ledna a února 2023 klesají pod bod mrazu a místy sněží. U Přerova...
00:00:33

Zdravotnická záchranná služba provedla první letecký transport novorozence

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje provedla během prvního měsíce nového roku první letecký transport miminka z...
00:03:41

Otevřená radnice 05/2023

Vzniknou v Krapkově ulici v Olomouci nová parkovací místa pro zásobování? I na tento dotaz jednoho...
00:06:31

Kraj zblízka 05/2023

Dobrý den. Jsme rádi, že jste s námi u pořadu Kraj zblízka. Olomoucké hejtmanství přispěje na...
Generated by Feedzy