Přeložit náš web

Pá, 19. 7. 2024.

Svátek má Čeněk.

22.6 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
22.8 C
Přerov
23.2 C
Šumperk
22.6 C
Jeseník
Pátek, 19. července 2024.

Svátek má Čeněk.  Dobré ráno.

Kráter v hoře: Dlouhé Stráně jsou od května bez vody

KOUTY NAD DESNOU – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je už dva týdny mimo provoz. Horní nádrž, která byla postavena na jednom z nejvyšších vrcholů Jeseníků, musela být vypuštěna kvůli každoroční údržbě. Vodou se opět naplní už během nadcházejícího víkendu.

Takzvané odstávky energie probíhají každý rok v létě. Kromě standardní údržby jde také o obnovu a investice, jen letos budeme do oprav a modernizací investovat kolem 60 milionů korun,“ řekl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Hlavní práce se letos týkají podzemních technologií. Došlo například k instalaci systému pro zvýšení bezpečnosti blokového transformátoru, modernizaci vibrodiagnostického systému nebo k výměně výtahu mezi horní nádrží a elektrárnou.

Mimořádné jsou dvě akce, které pocítí také návštěvníci horní nádrže. První z nich je zatěsňování objektu u horní nádrže, s čímž souvisí dočasné přemístění bufetu a změna parkoviště autobusů s exkurzemi, druhý souvisí se sanací svahů kolem komunikace vedoucí k horní nádrži – to bude v některých dnech znamenat omezení pro cyklisty a koloběžkáře,“ doplnil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978. Na počátku osmdesátých let však byla z rozhodnutí centrálních orgánů převedena do útlumového programu. V roce 1985 došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit. Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996.

Jezdil po D1 v protisměru

OLOMOUCKÝ KRAJ - Policisté z dálničního oddělení po řidiči pátrají. Read More

Vychází prázdninové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je cestovní ruch. Kraj totiž nabízí parádní zážitky. Read More

Neuteklo vám?

Téma týdne 28/2024

Olomoucká pevnost poznání se zaměřuje na popularizaci vědy, pro všechny generace. Na prázdniny nyní připravila interaktivní výstavu nazvanou „Po stopách slonů“. Nabízí řadu zajímavých poznatků o jejich životě i...

Koryto řeky Bystřice v Olomouci se opravuje

Opěrné zdi a koryto řeky Bystřice v Olomouci procházejí opravou. Vypustit se musela jezová zdrž. Povodí...

Letní škola češtiny pro cizince na UPOL

Univerzita Palackého v Olomouci již tradičně pořádá letní školu pro cizince, kteří se chtějí učit česky....

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...