Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
St, 6. 7. 2022.

Svátek má Státní svátek , Mistr Jan Hus.

CzechEnglishPolishUkrainian
17.7 C
Olomouc
18 C
Prostějov
18.5 C
Přerov
17.2 C
Šumperk
16.5 C
Jeseník
Středa, 6. července 2022.

Svátek má Státní svátek , Mistr Jan Hus.  Dobré odpoledne.

Kráter v hoře: Dlouhé Stráně jsou od května bez vody

KOUTY NAD DESNOU – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je už dva týdny mimo provoz. Horní nádrž, která byla postavena na jednom z nejvyšších vrcholů Jeseníků, musela být vypuštěna kvůli každoroční údržbě. Vodou se opět naplní už během nadcházejícího víkendu.

Takzvané odstávky energie probíhají každý rok v létě. Kromě standardní údržby jde také o obnovu a investice, jen letos budeme do oprav a modernizací investovat kolem 60 milionů korun,“ řekl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Hlavní práce se letos týkají podzemních technologií. Došlo například k instalaci systému pro zvýšení bezpečnosti blokového transformátoru, modernizaci vibrodiagnostického systému nebo k výměně výtahu mezi horní nádrží a elektrárnou.

Mimořádné jsou dvě akce, které pocítí také návštěvníci horní nádrže. První z nich je zatěsňování objektu u horní nádrže, s čímž souvisí dočasné přemístění bufetu a změna parkoviště autobusů s exkurzemi, druhý souvisí se sanací svahů kolem komunikace vedoucí k horní nádrži – to bude v některých dnech znamenat omezení pro cyklisty a koloběžkáře,“ doplnil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978. Na počátku osmdesátých let však byla z rozhodnutí centrálních orgánů převedena do útlumového programu. V roce 1985 došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit. Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996.

PRVOODCHOV ŠTĚKAJÍCÍHO JELENA

Dnes se narodilo mládě muntžaka! Informace je „čerstvá“ pár minut, proto pozornost upřeme k mláděti předešlému, které si tyto parné dny...

JESENÍK SE BAVÍ 2022

Tradiční jesenická oslava léta, pohody, dobré muziky, jídla a zlatavého moku se blíží. Akce se uskuteční již 6. srpna na Masarykově...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou jedním z důsledků měnícího se klimatu. Jak se s těmito změnami vyrovnat tak,...
00:02:58

Rychlebské hory lákají na nový adrenalinový zážitek

Rychlebské hory patří mezi nejkrásnější místa v Olomouckém kraji. Nachází se až u česko-polské hranice a...
00:00:40

Než vyrazíte autem na dovolenou, zkontrolujte si dálniční známku

Vyhněte se nepříjemnostem s dálniční známkou dříve, než vyrazíte autem na dovolenou. Pokud ji nemáte, můžete...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...