Přeložit náš web

So, 15. 6. 2024.

Svátek má Vít.

24.6 C
Olomouc
24.9 C
Prostějov
24.9 C
Přerov
24.2 C
Šumperk
22.2 C
Jeseník
Sobota, 15. června 2024.

Svátek má Vít.  Dobré odpoledne.

Král Michal se ujal vlády, přivítali ho i nejmladší fanoušci

Studentky a studenti Univerzity Palackého mají nového krále. Během programu hlavního dne Olomouckého majálesu UP byl na Zbrojnici korunován písničkář a doktorand Pedagogické fakulty UP Michal Horák. Slavnostní akt i následný koncert si nenechala ujít ani řada malých fanoušků, kteří mají do vysokoškolských studií ještě daleko. Majáles pokračuje ještě dnes v areálu letního kina.

Korunu posadila novému králi olomouckého studentstva, který přišel na pódium na Zbrojnici v doprovodu čestné stráže, prorektorka UP Andrea Hanáčková. „Drahý Michale, náš nový králi, vládni dobře a moudře jediné univerzitě v tomto blahobytném městě uprostřed Moravy. Přeji ti starým akademickým heslem Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit – ať je to k dobru, štěstí, blahu a zdaru!“ popřála nastupujícímu vladaři. Tomu již předtím oblékl královský plášť radní Olomouckého kraje pro kulturu Jan Žůrek a dřívější královna Kristýna Coufalová předala královské žezlo.

Od předsedkyně Akademického senátu UP Ireny Smolové pak Michal Horák převzal dar – jediné, speciálně pro něj vyrobené upolele, totiž univerzitní ukulele. „Přeji, ať jsou studenti a celá akademická obec inspirací pro další desítky nových písniček,“ řekla k dárku předsedkyně senátu. Králi se dostalo i dobrých rad pro vládnutí od jeho předchůdkyň a předchůdce, ředitelky Knihovny UP Heleny Sedláčkové, herečky Ivany Plíhalové a fotografa Jindřicha Štreita.

„Milí studenti, milá akademická obci, je mi velkou ctí být zvolen vaším králem. Je to opravdu velká čest pro někoho tak malého,“ započal Michal Horák svoji korunovační řeč, v níž následně připomněl několik úryvků ze svých písní. „Hej, hej, ještě mi nalej – hej, hej, do přednášky času habaděj. Tyto verše já jsem psal a teď UPOLu jsem král! (…) Kralovat budu ve jménu své tvorby a především k blahu všech, kteří z diplomky nemají nic. Když jsem to zvládl já, zvládnete to taky,“ slíbil v závěru proslovu.

Sotva pak slavnostní akt korunovace zakončil zpět studentské hymny Gaudeamus igitur, odložil Michal Horák královské propriety, neboť by se mu s nimi špatně hrálo a zpívalo. Nový vládce totiž zakrátko se svou kapelou opanoval pódium a nádvoří Zbrojnice rozezpíval svými hity, které baví napříč generacemi. To ostatně bylo pod scénou více než patrné, vždyť první řadu tvořily víceméně děti. Mimochodem mladší návštěvníci nechyběli ani o den dříve v šapitó na parkánu Konviktu, kde se s Michalem Horákem během majálesového rozehřívacího odpoledne uskutečnila beseda.

Hlavní den letošního Olomouckého majálesu UP ovšem nebyl jen o mladém písničkáři, který je aktuálně doktorandem Pedagogické fakulty UP. Během programu na Zbrojnici vystoupil také třeba MedicBand, který vedle řady spolužáků přišel podpořit i děkan Lékařské fakulty UP Milan Kolář. Večerní hudební program lákal mimo jiné na vystoupení zpěvaček Pam Rabbit a Barbory Polákové.

Okolí Zbrojnice a náměstí Republiky během dne patřilo studentským a neziskovým organizacím a prezentacím jejich aktivit, také pouličním muzikantům a stánkům, kde se zájemci u příležitosti letošního 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie mohli pobavit o EU a blížících se volbách do Evropského parlamentu nebo se dozvědět různé zajímavosti o členských zemích.

Majáles tím však neskončil. Návštěvníci mohou za programem vyrazit i dnes, a sice v odpoledních hodinách do areálu olomouckého letního kina, kde jsou připraveny další koncerty, také autorské čtení nebo workshopy či silent disco. Více zde.

Galerii níže berte pouze jako malou ochutnávku – obsáhlejší fotoalba se brzy objeví na sociálních sítích UP a Olomouckého majálesu UP.

Read More

Mobilní letní kino vstupuje do druhé sezóny. Hrát bude každou prázdninovou středu

Big Lebowski, Sex ve městě, Matka v trapu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Gump – jsme dvojka, Osvícení, Jedeme na teambuilding, Sex...

Představujeme nové profesorky a profesory Univerzity Palackého

Prezident ČR Petr Pavel a ministr školství Mikuláš Bek v pražském Karolinu předali jmenovací dekrety sedmi desítkám nových profesorek a profesorů. Mezi...

Neuteklo vám?

Téma týdne 24/2024

Olomoučtí zastupitelé schválili dlouho diskutované sloučení dvou příspěvkových organizací města. Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla Olomouc. Do nové organizace, s účinností od 1. ledna 2025. Ponese název Moravské...

V sobotu zaplní město běžci tradičního olomouckého půlmaratonu

Každoroční Mattoni Running Festival se v sobotu naplno rozběhne Olomoucí. Do města zavítají běžci nejen z...

Dvě nehody kvůli nedání přednosti v jízdě

Policisté řešili hned dvě nehody, ke kterým by nemuselo dojít, pokud by řidiči dodrželi dopravní předpisy....

Téma týdne 24/2024

Olomoučtí zastupitelé schválili dlouho diskutované sloučení dvou příspěvkových organizací města. Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...