Speciální vzdělávání osob s těžkým zrakovým postižením, výměnu zkušeností i workshop zaměřený na tvorbu hmatových map a 3D audiotaktilních modelů měla na programu dvoudenní konference TouchIt 2023, kterou v polovině září pořádal Ústav speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty UP ve spolupráci s katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP.
„Na konferenci i následném workshopu se setkala unikátní sestava tyflopedů, kartografů a geoinformatiků. Od publika, ve kterém převažovali lidé z praxe, jsme získali velmi pozitivní zpětnou vazbu na aktivity našich pracovišť i na výstupy, které jsme v rámci projektu vytvořili,“ uvedla Veronika Růžičková z Ústavu speciálněpedagogických studií pedagogické fakulty. „Naším cílem ale nebylo pochlubit se dosaženými výsledky, chtěli jsme především umožnit vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností, což se podařilo. Domluvena byla i další spolupráce mezi řadou účastníků.“
Na konferenci zaznělo jedenáct příspěvků od odborníků z akademické půdy, ze škol zaměřených na vzdělávání žáků a studentů se zrakovým postižením, z vysokoškolských center pro podporu studentů se specifickými potřebami, speciálně pedagogických center a dalších pracovišť. Mezi hosty patřil například průkopník v tvorbě hmatových map Petr Červenka ze střediska Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity či Jakub Wabiński z Vojenské technické univerzity Varšava, který se věnuje tvorbě a standardizaci hmatových map.
Účastníci se na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty také seznámili s tyflokartografickým výzkumem, technickým zázemím 3D laboratoře a získali informace, jaké jsou praktické možnosti 3D modelování a 3D tisku v oblasti hmatových pomůcek. „Jsme velmi rádi, že jsme na našem pracovišti mohli představit námi vytvořenou technologii TouchIt3D založenou na kombinaci vodivého a nevodivého materiálu a umožnit všem osahat si a vyzkoušet námi vytvořené interaktivní modely a tyflomapy,“ vysvětlil Jan Brus, vedoucí 3D laboratoře.
Závěrečná konference se uskutečnila v rámci projektu TA ČR Redukce informačního deficitu a rozvoj představivosti osob se zrakovým postižením prostřednictvím 3D modelů s auditivními prvky (RIDARP), na jehož realizaci výše uvedená pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci pracovala v posledních třech letech. „Řadu námětů z diskuze mezi účastníky konference a workshopu bychom rádi využili při návrhu dalšího základního i aplikovaného výzkumu,“ doplnil Jan Brus.