Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Konference shrne poznatky o využívání telemedicíny v paliativní péči

Odborníci z Národního telemedicínského centra při Fakultní nemocnici Olomouc a Institutu sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty UP (OUSHI) hledali odpovědi na otázky týkající se využívání moderních technologií, které mohou pacientům s chronickým onemocněním nebo v paliativní péči usnadnit kontakt s lékaři. Jejich projekt spolufinancovaný Technologickou agenturou ČR vyvrcholí ve středu 14. září konferencí Telemedicína v paliativní péči, která se uskuteční v budově II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické FNOL a Lékařské fakulty UP.

Otázky, kterými se odborníci během uplynulých dvou let zabývali, získaly na důležitosti především v souvislosti s epidemií covidu-19 a opatřeními, která měla mírnit šíření nákazy, mimo jiné ale znemožnila pacientům osobní návštěvy lékařů.

„Koronavirová epidemie a protiepidemická opatření naše životy změnily. Často velmi bolestně a až fatálně. Chronicky nemocní a paliativní pacienti, tedy ti, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stádiu, jsou v tomto ohledu zvláštní skupinou. Bez pravidelného kontaktu s ošetřujícím lékařem se neobejdou, a lockdown byl tedy pro ně obzvláště náročný. Jako ideální řešení pro tyto situace se jeví moderní technologie a komunikační prostředky, tedy videokonzultace, aplikace pro sdílení dat nebo objednávání léků a podobně. Chtěli jsme zjistit, jak by se na rozvoj těchto platforem dívali sami pacienti,“ shrnul východiska projektu Michal Štýbnar z Národního telemedicínského centra.

Na konferenci Telemedicína v paliativní péči tak bude řeč o tom, jestli jsou chronicky nemocní či paliativní pacienti ochotní moderní technologie využívat a jestli mají zájem o vzdálenou lékařskou, psychologickou či spirituální podporu. Probírány budou i etické, legislativní nebo ekonomické aspekty poskytování telemedicínských služeb v paliativní péči. Kromě řešitelů projektu, mezi kterými jsou Jan Hálek z Dětské kliniky FNOL a LF UP, Marie Marečková a Kateřina Tichá z Podpůrného a paliativního týmu FNOL nebo Kristýna Černíková a Kristýna Gábová z OUSHI CMTF UP, vystoupí například Walter Greenleaf ze Stanford University, který představí možnosti využití virtuální reality v paliativní péči. Promluví také odbornice na práci s pozůstalými Naděžda Špatenková z Filozofické fakulty UP nebo Kristýna Vítovcová z organizace Zlatá rybka, která plní přání vážně nemocným dětem.

Konference se uskuteční v hybridní formě, tedy jak prezenčně v přednáškových sálech II. interní kliniky, tak bude možné sledovat online přenos na webu Podpůrného a paliativního týmu FNOL, kde zájemci o účast také najdou možnost registrace.

Dvouletý projekt Výzkum modelu vzdálené psychologické podpory dětských i dospělých paliativních pacientů byl spolufinancovaný Technologickou agenturou ČR v rámci programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací Éta.

Read More

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum s hlavním vlakovým nádražím. Až dosud tu lidé v parných letních měsících moc...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy