Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-2 C
Olomouc
-1.4 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Konference připomene, co příroda nabízí pro výchovu a pro život

Na to, že naše životy jsou často odříznuté od přírodního dění, upozorní v polovině října konference Amaltheia, kterou připravuje katedra rekreologie Fakulty tělesné kultury UP. V prostorách Pevnosti poznání se o svůj pohled a zkušenosti podělí vedle odborníků na výchovu v přírodě a zážitkovou pedagogiku například kněz Zbigniew Jan Czendlik, psychiatr Michal Hrdlička nebo architektka Eva Špačková.

„Chceme poukázat na to, že příroda je tou nejcennější učitelkou, které jsme ale v posledních desetiletích trochu přestali naslouchat. Přitom nabízí úžasné možnosti, jak prožívat svůj život bohatším způsobem a jak rozvíjet lidský způsob bytí do celé řady dimenzí, které prostřednictvím techniky rozvíjet nemůžeme. A myslím, že po covidu je toto téma ještě naléhavější,“ uvedl odborný garant konference Ivo Jirásek.

Program dvoudenní konference, která se uskuteční ve dnech 14. a 15. října, nabídne pestrou paletu pohledů na téma a zkušeností. Vystoupí mimo jiné známý kněz, lanškrounský děkan Zbigniew Jan Czendlik, který bude mluvit o tom, že i naše nedostatky mohou být pro život přínosné, Michal Hrdlička z Dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol přiblíží vliv epidemie na osobní pohodu, odolnost či osobnostní růst, architektka Eva Špačková se bude zabývat bydlením v přírodě. Mezi hosty bude také třeba kouč Marian Jelínek, filozofka Anna Hogenová, psycholog a nakladatel Allan Gintel nebo básník a designér Michal Stránský.

Z Univerzity Palackého promluví například sociolog a religionista Dušan Lužný z filozofické fakulty a vedoucí katedry geoinformatiky na přírodovědecké fakultě Vít Voženílek bude jedním z hostů panelu o cestování coby součásti celoživotního vzdělávání. 

Kromě přednášek a diskuzí budou součástí konference i prakticky zaměřené workshopy nebo představení některých organizací, které v oblasti zážitkové pedagogiky a výchovy v přírodě působí, jako je třeba Prázdninová škola Lipnice nebo Liga lesní moudrosti.

„V programu si určitě něco najde každý, kdo se zajímá o pobyt či pohyb v přírodě, zkoumá přírodu nebo se zabývá různorodými aspekty souvisejícími s touto oblastí,“ dodal Ivo Jirásek s tím, že zájemci se mohou k účasti na konferenci registrovat přes tuto stránku, kde jsou k dispozici také další potřebné informace.

Profesor Jirásek také vyzdvihl, že klíčovou roli při přípravě události mají studenti katedry rekreologie. „Pominu-li sestavení programu a pozvání řečníků, což byla záležitost programového výboru, všechno ostatní leží na bedrech studentského organizačního výboru pod vedením doktorandky Kristýny Janečkové. Od ubytování či zajištění občerstvení přes komunikaci až po doprovodný večerní program, který je zatím překvapením, mají vše na triku oni. Věřím, že zapůsobí a své role se zhostí se zdarem, jak je u rekreologů zvykem.“

Konference o výchově přírodou Amaltheia se koná ve spolupráci s Pevností poznání – Centrem popularizace Přírodovědecké fakulty UP a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Partnerem je společnost Colloredo-Mannsfeld. Konference je součástí série akcí, kterými si Fakulta tělesné kultury UP během letoška připomíná 30. výročí svého vzniku.

Read More

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin 41 minut v olomoucké porodnici. Oblíbené a tradiční kulturní akce, oslavy významných výročí i...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy