Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
11.6 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobré odpoledne.

Konference Přesah se zaměří na duchovní rozměr školství

O duchovním rozměru současného sekularizovaného školství a spirituální gramotnosti budou diskutovat účastníci konference Přesah, kterou připravuje Fakulta tělesné kultury společně s Filozofickou fakultou UP. Setkání určené pro pedagogy všech stupňů vzdělávání, studenty i zájemce z veřejnosti se uskuteční ve dnech 3. a 4. října v Uměleckém centru UP. Registrace účastníků je otevřena do 15. června.

Současné školství je podle pořadatelů orientované převážně na pragmatické cíle, jako je uplatnitelnost na trhu práce, opomíjí však rozvoj dalších rozměrů lidského prožívání. „Jde o projevy lidského ducha vyjevující se v tématech, jako je tázání se po smyslu života, reflektivní přístup k vlastním aktivitám, prosociální vztahová orientace, hluboký vztah se světem přírody či potenciální vnímání transcendence, přesahu. Některá témata samozřejmě mohou otevírat učitelé v rámci osobnostně-sociální výchovy, environmentální výchovy, psychologie, filozofie či umění, ale málokdy si plně uvědomujeme, že každý učitel či učitelka nezbytně a nutně ovlivňuje spirituální orientaci žáků či studentů,“ přiblížil odborný garant konference Ivo Jirásek z katedry rekreologie FTK UP.

Jak dodal, koncept spirituální gramotnosti, projevující se v míře kultivovanosti jedince, má blízko například k výchově charakteru, který by taktéž měl být rozvíjen jakýmkoliv učitelem při různorodé výuce. Nejen s ohledem na tuto skutečnost pořadatelé očekávají pestrou diskuzi nad originálními tématy.

„Jedním z pozvaných řečníků bude filozof výchovy a komeniolog Jan Hábl, hlavní osobnost Platformy pro výchovu charakteru. Naše pozvání přijal také Karel Müller z youtuberského dua farářů Pastoral Brothers, protože sociální média vstupují velmi razantně do všech oblastí individuálního i společenského života a není důvod se domnívat, že by se spirituální tematika mohla tomuto prostředí vyhýbat. Další osobnosti jsou ještě v jednání, ale věřím, že program bude barevně bohatý a vícerozměrný,“ prozradil Ivo Jirásek s tím, že inspirativní jistě bude i zvolené místo konání – kaple Božího těla v Uměleckém centru UP.

Na konferenci Přesah jsou zváni nejen akademičtí pracovníci, učitelé všech stupňů vzdělávání, pedagogové volného času či profesionálové v neformálním vzdělávání, ale také aktivní studenti pedagogických a kinantropologických oborů i zájemci o netriviální pohledy na současné vzdělávání z řad laické veřejnosti. K účasti se mohou registrovat prostřednictvím formuláře zde.

Další informace ke konferenci jsou k dispozici na této stránce.

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Téma týdne 23/2024

Neutěšený stav areálu tržnice se zásadně nezměnil několik desítek let. Jeho současným správcem je od roku 2022 Výstaviště flora Olomouc. Prostor je poměrně frekventovaným místem, kudy denně projde mnoho...

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...